TURİST GERİ GELDİ | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

TURİST GERİ GELDİ
TURİST GERİ GELDİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 2017 değerlendirmesi için gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda 2016’ya göre geçen yıl turist sayısında yüzde 58 artış yaşandığını söyledi   2016 yılında yaşanan krizin son 20 yılın en büyük krizi olduğunu; krizinin Antalya’ya faturasının Türkiye’ye göre daha ağır olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Tarımsal ihracat […]

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 2017 değerlendirmesi için gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda 2016’ya göre geçen yıl turist sayısında yüzde 58 artış yaşandığını söyledi

 

2016 yılında yaşanan krizin son 20 yılın en büyük krizi olduğunu; krizinin Antalya’ya faturasının Türkiye’ye göre daha ağır olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Tarımsal ihracat ve turizmde yaşanan sorunlar doğrudan kent ekonomisini etkiledi. Yabancı turist sayısında 10 yıl geriye, 2006 yılına döndük. Birçok otel sezonda bile kapalı kaldı. 2017 yılı ise Antalya’nın Türkiye ekonomisine nazaran daha iyi performans gösterdiği bir dönem oldu. 2017’de beklentimizden daha iyi bir çıkış yaşadık. Türkiye turizmindeki 7 milyon artışın yarısını Antalya sağladı” diye konuştu.

 

EKONOMİK BELİRSİZLİK

Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçelerinde, ATSO ve AESOB üyesi 1038 işyerinde anket yaptıklarını ifade eden Çetin, işyerleri sahiplerinin yüzde 92’sinin kira, yüzde 8’inin mülk sahibi olduğunu söyledi. 2017 yılında satış rakamlarında iyileşme beklediklerini, ancak anket sonuçlarında beklediklerini bulamadıklarını aktaran Çetin, işyerlerinin yüzde 79’unun satış geliri düşüşü beyan ettiğini; ‘satışlarım arttı’ diyenlerin oranının yüzde 21’de kaldığını söyledi. Anketlerde yer alan “Türkiye ekonomisinde en önemli sorun nedir?” sorusuna verilen cevaplar arasında “Ekonomik belirsizlik” cevabının birinci sırada yer aldığını belirten Davut Çetin,  “Geçtiğimiz yıl işsizlik birinci sorundu, ikinci sırada terör geliyordu. İşsizlik birinci sıradan dördüncü sıraya düşmüş, ekonomide belirsizlik üçüncü sıradan bire çıkmıştır. Kent merkezi işyerleri ve esnaf için bunun birinci sıraya çıkması ilginçtir” dedi.

 

KENT MERKEZİNE YANSIMIYOR

Ekonomik büyüme ve turizmdeki iyileşmenin kent merkezine aynı ölçüde yansımadığını kaydeden Davut Çetin, “Ben sürekli kent merkezinde ticaretin kan kaybettiğini söylüyordum. Hep dikkat çektiğim bir başka konu büyük şirketlerle küçük şirketler arasındaki uçurumun büyümesidir. Antalya olarak AVM’lerin yeri konusundaki ezberimizi tartışmaya açmalıyız” diye konuştu. Ekonomide ciddi reform ihtiyacı olduğunu; cadde cadde, sektör sektör inceleyerek bir reform planı oluşturulması gerektiğini belirten Çetin, “Yerel yönetimler, bizler ve işletmeler de reform yapmak zorundayız. Her sokakta ulusal zincir market açma sevdasından vazgeçmeliyiz. AVM’leri kent merkezi dışına yaptığımızda kent merkezinin tümden boşaldığını görmeliyiz. Avrupa’da artık yürüme mesafesi koşulu geldiğini, motorlu taşıt trafiği yaratmama kuralı geldiğini görmeliyiz. Kent merkezinde cadde alışverişi için her caddeyi bir AVM gibi planlamalı ve tek elden yönetmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

KENT İMİTASYONA TESLİM

Kentin her yerinde imitasyon ürün ticaretinin yapıldığını belirten Çetin, markalar caddesi, markalar sokağı yaratılması için Kaleiçi, Kalekapısı esnafının özgün, markalı ürünlere geçmesinin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. “Kent imitasyona teslim olmuş durumda” diyen Davut Çetin, “Dünyanın her yerinde bu türden alışverişler var.  Çarşı pazar kurulup belli bir bölgede yapılabilir ama Kalekapısı’na kadar gelen turistin karşısına imitasyonla çıkmak doğru değil” sözlerine yer verdi. “Şehir merkezine kaç turist geliyor, ben bilmiyorum. Çok araştırdım ama yok böyle bir veri” diyen Davut çetin, “Bir ABD gemisi geliyor oradan 4 bin asker gelince kent merkezine, şehir merkezinde işler bir anda artıyor. Şehir merkezimiz turistin gelmesine ne kadar uygun onu da tartışmak lazım” dedi.

 

CARİ AÇIK VE DÖVİZ SORUNU

Türkiye ekonomisine ait verileri de değerlendiren ATSO Başkanı Çetin, “Cari açık ve döviz ihtiyacı sorunu devam ediyor. Bu yıl ihracatımız 157, ithalatımız 233, yani dış ticaret açığımız 76 milyar dolar. Turizm gibi hizmet ihracatı geliriyle cari açık 40 milyar gibi yüksek bir düzeyde. 60 milyar dolar kadar da dış kredi ödemesi oluyor. Yani bu yıl dış dünyaya 100 milyar dolar borçlandık. Bu yıl borsaya 3 milyar dolar, tahvile 23 milyar dolar döviz geldi, 7 milyar şirket yatırımı geldi, gerisi ise kredi yenilemeyle karşılandı” diye konuştu. İhracatın 142 milyardan 156.8 milyar dolara çıktığını belirten Davut Çetin, “Otomotiv, kimya ve çelik, ihracatı yukarı çekti. Böylece sanayide çarklar çalışmaya başlamıştır. Kapasite kullanımı verileri sanayi üretiminde artışın devam ettiğini göstermektedir” dedi.

 

1 BİLGİSAYAR ALIYORUZ

İhracattaki katma değer ve teknolojik içeriğin hâlâ düşük olduğunu, ihracatın kilo değerinin 1.28 dolar düzeyinde seyrettiğini belirten Davut çetin şunları söyledi: “1 kilogram bilgisayarı 600 dolardan, akıllı telefonların kilosunu 2 bin dolardan ithal ediyoruz. Bizim ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz elektrik ve elektronik eşyadan 1 ton ihraç edebilirsek ancak 1 bilgisayar veya 1 akıllı telefonun ithal giderini karşılayabiliyoruz. İşte bu nedenle sadece, ihracat gelirimizin toplamına bakarak ihracatı değerlendirmek yetmiyor. Hangi ürünü üretirsek dünya pazarında talebi olur satabiliriz? Hangi ürünün kilogram fiyatı daha çok döviz getirir?  gibi konulara da ilgi duymamız gerekiyor.”

 

 

KOBİ’LERE UYARI

2016 Kasım’ında başlatılan kredi teşvikleriyle yılda yaklaşık 400 milyar TL’lik kredi artışı olduğunu ve bu kredilerin önemli kısmından reel sektör ve KOBİ’lerin faydalandığını belirten Davut Çetin, krediler ve destekler sayesinde 2016’daki tahsilat sorununun 2017’de azaldığına dikkat çekti. “Protestolu senetler 2017’de aynı kaldı, artmadı. Karşılıksız çek sayısı ve oranı da yüzde 2.2’ye düştü” diyen Çetin, “Bunlar ekonomideki olumlu gelişmeler, elbette olumsuz durumlar da bulunuyor. 2017 büyümesi baz etkisi ile istisnai bir durumdu, 2018 büyümesinin yüzde 5’e yakın düzeyde olacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl iç taleple büyüdük, bu yıl ihracatla büyüyeceğiz. Bu nedenle iç piyasaya çalışan KOBİ’ler ve küçük işletmeler zorlanacaktır” diye konuştu.  Mustafa KOÇ

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz