Tuncer’den sıfır gümrük eleştirisi | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Tuncer’den sıfır gümrük eleştirisi
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 1 Ağustos 2017 - 11:24:31
Tuncer’den sıfır gümrük eleştirisi

    Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba’nın ithalatta sıfır gümrük politikasını eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, “Ağustos ayına gelinmesine karşın hâlâ 2017 yılı desteklerini açıklamayan Bakanlık yabancı ülke üreticilerini korumak için oldukça bonkör davranıyor. Birilerinin çıkarı için 80 milyonluk Türkiye pazarı yabancı tekellere devredilmeye hazırlanılıyor” diye konuştu. […]

 

 

Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba’nın ithalatta sıfır gümrük politikasını eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, “Ağustos ayına gelinmesine karşın hâlâ 2017 yılı desteklerini açıklamayan Bakanlık yabancı ülke üreticilerini korumak için oldukça bonkör davranıyor. Birilerinin çıkarı için 80 milyonluk Türkiye pazarı yabancı tekellere devredilmeye hazırlanılıyor” diye konuştu.

 

YENİ BAKAN YENİ POLİTİKA DEMEK

Göreve yeni gelen Fakıbaba’nın “Yeni bakan yeni tarım politikası demektir” geleneğini bozmadığını vurgulayan Vahap Tuncer, “Sayın Bakanın ilk icraatı sıfır gümrükle Et ve Süt Kurumnu’na (ESK) 500 bin büyükbaş, 475 bin koyun, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır,100 bin ton pirinç ithalatı izni vermek oldu. Bu politika ile kısa vadede gıda fiyatlarındaki artışı engelleyebilirsiniz. Ancak uzun vadede Türk üreticisi üretemez hale geleceğinden bu temel gıdaları daha pahalı almak zorunda kalacağız” dedi.

 

BİRİLERİNİN ÇIKARI İÇİN

“Türkiye’de enflasyonu dizginlemek ve gıda fiyatlarındaki yükselişi engellemek için kurulan Gıda Komitesinin aldığı kararlarda Tarım Bakanlığının esamesi okunmuyor” diyen Vahap Tuncer,  “2002 de 93 milyon dekar olan buğday üretim alanımız yanlış politikalar sonucu 77 milyon dekara düştü. Bu yıllar arasında tarımsal üretimden kopan Trakya’nın iki katı demek olan 35 milyon dekar tarım arazisinin yarısının geçmişte buğday ekilen alan olması düşündürücü. Birilerinin çıkarı için 80 milyonluk Türkiye pazarı yabancı tekellere devredilmeye hazırlanılıyor” şeklinde konuştu.

 

TARIM SİYASETLER ÜSTÜ OLMALI

“Eski bakan Faruk Çelik’in ‘Mili Tarım Projesi’ne oldu? Daha uygulama yönetmelikleri çıkmadan çöpe mi atılacak?” diye soran Vahap Tuncer, “Ağustos ayına gelinmesine karşın hala 2017 yılı desteklerini açıklamayan Bakanlık yabancı ülke üreticilerini korumak içim oldukça bonkör davranıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Adındaki Tarım ve Hayvancılık sözcüklerinin tanımlarını umutmuş ve Gıda komitesindeki diğer bakanlıklara ve lobilere teslim olmuştur. Bakan Genel Cerrah olunca gıda ve beslenme ile ilgilenmek yeterli diye düşünmüş olmalı.Bu politikalarla gıda egemenliğimiz tehdit altında. Tarım siyaset üstü politikalarla yönetilmelidir” ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz