SONAR’ın anketi | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

SONAR’ın anketi
SONAR’ın anketi

Diğer Yazıları Hakan Bayrakçı’nın SONAR’ı gündemdeki konularla ilgili bir kamuoyu araştırması yaptı. 20-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde yapılan anketten iktidarın uykusunu kaçıracak sonuçlar çıktı. Önce gündemdeki en sıcak […]

Diğer Yazıları

Hakan Bayrakçı’nın SONAR’ı gündemdeki konularla ilgili bir kamuoyu araştırması yaptı. 20-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde yapılan anketten iktidarın uykusunu kaçıracak sonuçlar çıktı. Önce gündemdeki en sıcak konu olan Kuzey Irak’la başlayalım. Halkın yüzde 54.2’si Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmemesini istiyor. ‘Girsin’ diyenler ise yüzde 42. Vatandaş Kuzey Irak’a girilmesini istemiyor, ama yüzde 75.7’si de bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına karşı. ‘Kurulsun’ diyenlerin oranı yüzde 21.1… Yüzde 3.2’nin fikri ya da cevabı yok ki, bu düşük oran halkın büyük kısmının Kuzey Irak konusunda bir duyarlılığı, fikri, bilgisi olduğunu gösteriyor.

Amerikan karşıtlığı yüzde 75

Anketteki bir başka sonuç da Amerika ve ‘sevicileri’ açısında son derece çarpıcı. Halkın yüzde 74.5’i Amerika Birleşik Devletleri’nin bir müttefik olarak Türkiye’nin yanında yer almadığı kanaatinde. Amerika’ya güvenenlerin yüzdesi 20.8’de kalmış. Yani vatandaşın 5’te 1’i Amerika’yı seviyor, güveniyor. 2000’li yılların başında Washington bütün dünyada yükselen Amerikan karşıtlığına karşı hükümetleri uyarmış ve önlem almalarını istemişti. Bu ülkelerden biri de Türkiye’ydi. O günlerde yüzde 80’ler civarında olan Amerikan düşmanlığı geçen 15 yıl içinde daha aşağı yüzdelere düşürülmüştü. Şimdi yeniden yükselmiş görünüyor. Aynı rakamlar aşağı yukarı Almanya için de geçerli. Ankete cevap verenlerin yüzde 75’i Almanya’nın Türkiye’ye karşı tavrını doğru bulmuyor. Yüzde 20.8 ise doğru buluyor. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de Amerikan karşıtlığı ile Alman alerjisi at başı.

Akşener’in rüzgarı yüzde 34

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. “Meral Akşener’in yeni partisinin başarılı olacağına inanıyor musunuz?” diye sorulmuş. Yüzde 61 başarılı olmayacağını düşünüyor. Başarılı olacağına inananlar ise yüzde 30… Bu soruda başarılı olacağına inanmayanlara değil, inananlara bakmak lazım ki, yüzde 30’luk bir rakam iyi bir rüzgar yakalandığını gösteriyor. Ayrıca ‘fikrim yok’ diyenlerin ya da cevap vermeyenlerin oranı yüzde 9. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Birkaç puanlık bir destek de orada yatıyor çünkü. Peki, Akşener’in partisi barajı geçebilir mi? Yüzde 59.1 “Hayır, kesinlikle geçemez” demiş. Fikri ya da cevabı olmayanların oranı da yüzde 7.1’e düşmüş. Barajı geçeceğini düşünenlerin oranı yüzde 33.8… Yani yüzde 30 olan ‘başarılı olacaktır’ diyenlerin sayısı baraj sorusu sorulduğunda 4 puan daha artmış. Memleketteki 3 insandan 1’inin Akşener’in baraj sorunu olmadığını düşünmesi, partinin tabanda tuttuğu anlamına da gelir. Ortada bir rüzgar var.

İki partili meclis projeksiyonu

Vatandaşa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kime oy verecekleri de sorulmuş. Yüzde 44.1 Erdoğan diyor. Yüzde 27.5 CHP’nin göstereceği adaya oy vereceğini söylüyor. Akşener diyenler yüzde 11.8, HDP diyenler ise yüzde 8… Yüzde 6.2 “Hiç birine oy vermem” havasında. Yüzde 2.4’ün fikri ya da cevabı yok. Dikkat ederseniz fikirsizlerin oranı gittikçe düşüyor. En merak edilen soruya geçelim: Halkımız bugün genel seçimler olsa kime oy verecek? Yüzde 38.2 AKP, yüzde 28.4 CHP, yüzde 10.8 Akşener, yüzde 10.6 HDP ve yüzde 10.1 MHP… Bu sonuçlara göre ilginç bir projeksiyon da yapıyor SONAR. Akşener, HDP ve MHP burun farkıyla barajı geçer görünüyor. Eğer geçemezlerse Türkiye’yi iki partili bir dönem bekliyor demektir. Bu arada Akşener’e CHP’den oy gitmediği gibi bir önerme de ortaya çıkıyor. Çünkü CHP mevcut durumunu koruyor bu sonuçlara göre. Eğer SONAR’ın verilerini baz alırsak Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü fazla işe yaramamış görünüyor. Hatta daha iddialı bir pencereden bakarsak, Meral Akşener’in işine yaramış.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz