Sırada hangi başkanlar var? | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Sırada hangi başkanlar var?
Sırada hangi başkanlar var?

Diğer Yazıları CHP’li Sezgin Tanrıkulu, AKP’li 50 belediye başkanının daha görevden alınacağını iddia etti. Hatta Başbakan Binali Yıldırım’a sordu bunu. 15 Temmuz dinci faşist darbe girişiminden kısa süre sonra AKP’li 58 belediye başkanı ve 608 belediye meclis üyesi hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığını da gündeme getirdi. Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığından istifa ettirilmesinin ardından gelen […]

Diğer Yazıları

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, AKP’li 50 belediye başkanının daha görevden alınacağını iddia etti. Hatta Başbakan Binali Yıldırım’a sordu bunu. 15 Temmuz dinci faşist darbe girişiminden kısa süre sonra AKP’li 58 belediye başkanı ve 608 belediye meclis üyesi hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığını da gündeme getirdi. Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığından istifa ettirilmesinin ardından gelen ilginç iddialar bunlar. Tabii söz konusu iddialarla birlikte gözler bizim bu taraflara da döndü. Rivayet muhtelif. İki güne bir ilginç söylentiler yayılıyor piyasada. Mesela geçen hafta arayan bir AKP’li, Antalya’da 4 belediye başkanının görevden alındığını ileri sürmüştü. Parti ismi de vermemişti. Bir iddia olarak aklımızın bir köşesinde kaldı. Yeri gelmişken paylaşayım dedim.

Antalya’yla ilgili ilginç detay

Oda TV’de Kadir Topbaş’ın istifasıyla ilgili bir yorum haberin içinde ilginç bir detay vardı. Aynen şöyle: “AKP içinden gelen bilgilere göre Bursa, Ordu, Antalya ve Balıkesir belediyelerinde de ciddi krizler var”. Doğruluğu elbette tartışılır; ama ciddiye alınması gereken bir detay. Her ne kadar aksi yönde algı oluşturulmaya çalışırsa da, derin problemler yaşandığı kulislere yansıyor. Bu kulis bilgilerinin kaynağı da AKP içindeki isimler. AKP’nin içi son derece karışık… Fakat ilçe kongrelerine bakıldığında mevcut parti yönetiminin dediğinin olduğu da anlaşılıyor. Yani bir altüst oluş yok; süreç tam aksine il teşkilatının çıkarttığı nöbet çizelgesine göre ilerliyor. Hakkında ciddi iddialar, AKP’nin başını sıkıntıya sokacak kayıt kuyut olanlar da ayıklandı bu arada. Tıpkı AKP Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri’nin başını yiyen ses kaydı gibi. Çünkü o kayıttaki iddialar yenilir yutulur cinsten değil.

‘Sol kökenli AKP’liler’ kimdir?

Belediye başkanlarıyla ilgili soru işaretlerinin bir benzeri il başkanları konusunda da ortaya atılmıştı. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ düğmesine basmasıyla bazı il başkanları istifa etti zaten. Bu fırtına Antalya’ya 6-7 ilçe başkanı düzeyinde yansıdı. Yani il teşkilatı şu an zayiatsız bir şekilde görevinin başında. Fakat il kongresiyle birlikte nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı da tartışmalı. İslamcı kökenden gelenlerle ‘sol kökenli’ olanlar arasında rahatsızlık olduğu söyleniyor mesela. AKP için ‘sol köken’ nasıl bir şeyse artık! Bunun sadece il yönetimindeki birkaç isimle sınırlı olmadığını düşünüyorum. Özellikle Menderes Türel’le birlikte AKP’ye transfer olan CHP mahreçli meclis üyeleri ile Büyükşehir çevresinde kendini ‘AKP’li değil, Türelci’ olarak gören isimleri de kapsıyor gibi.

CHP üzerinde derin operasyon

CHP içinde kalıp AKP’nin borusunu çalanlar, AKP’ye zıplayan CHP’lilerden daha değerli olmalı. AKP’ye zıplayanların siyasi geleceği pek parlak görünmese de, CHP içindeki AKP dostlarının önü açık. Aslında CHP’yi 2019 öncesinde büyük bir ranta uygun olarak dizayn etmeye çalışan çok daha derin bir oyun var ki, bütün bu hayhuy içinde sağlam gizleniyor. Aynı operasyon ATSO üzerinde de yürütülüyor. Eğer bu oyun tutarsa, birileri ciddi rant kazanacak. Gerek CHP örgütlerinde, gerekse de ATSO camiasında engel de kalmayacak. Tabii birçoğu zaten sessizliğe gömülmüş, ittire kaktıra ayakta tutulan meslek odalarını da ekleyin bu matematiğin içine. Gözünüzün önüne de Büyükşehir’in dev, çılgın projelerini getirin. Lara Kent Parkı’nı, Boğaçay’ı, Konyaaltı sahilini sıralayın mesela… Mahalle seçimleri ölçeğine gömülmüş CHP’nin aklıselim kesimi kafasını kaldırdığında bu büyük oyunu görebilir. Umarım bu hesabı bozacak birileri kalmıştır ortalıkta.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz