Side’ye yeni müze projesi | Körfez Gazetesi
Özel çocuklardan geri dönüşüm defilesi

Özel çocuklardan geri dönüşüm defilesi

Bu fuarda herkes mutlu

Bu fuarda herkes mutlu

Adrenalin şov sezona hazır

Adrenalin şov sezona hazır

Kaş’ta Antik Su Yolu Yürüyüşü

Kaş’ta Antik Su Yolu Yürüyüşü

Okul için kermes

Okul için kermes

Side’ye yeni müze projesi
Side’ye yeni müze projesi

KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Side Müzesi’nin yetersiz olduğunu ve yeni müze konusunda çalışma başlattıklarını söyledi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Kurt, Side Antik Kenti’nde yürütülen restorasyon çalışmalarını inceledi. Kurt’a, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram ile Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere tarafından Athena ve Apollon tapınakları bölgesindeki bazilika […]

KÜLTÜR Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Side Müzesi’nin yetersiz olduğunu ve yeni müze konusunda çalışma başlattıklarını söyledi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Kurt, Side Antik Kenti’nde yürütülen restorasyon çalışmalarını inceledi. Kurt’a, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram ile Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere tarafından Athena ve Apollon tapınakları bölgesindeki bazilika restorasyonu çalışmaları, Side Tiyatrosu’nun son durumu ve antik kent içinde koruma amaçlı imar planı kapsamında yeniden yapılan yapılar hakkında bilgi verildi. Genel Müdür Kurt, Side Tiyatrosu, Athena ve Apollon tapınakları bölgesiyle kent içindeki çalışmaları inceledi.

KÜLTÜRE VE TURİZME DE HİZMET EDECEK

Yalçın Kurt, Türkiye’de son 15 yılda, çok büyük projelere imza atıldığını, bunlardan 30’un üzerindekilerin Antalya’da olduğunu belirtti. Antalya’da Vali Münir Karaloğlu’nun liderliğinde, çok iyi bir ekip olduğunu ve büyük projelere imza atıldığını vurgulayan Kurt, “Bu Türkiye’nin kazancıdır, bu Antalya’nın kazancıdır, bu Side’nin kazancıdır. Geçmişte yüzyıllarca yapılmamış olan işler, kuruldaki tüm üyelerimizle titiz çalışmalarla yapılıyor. Burada (Side’de) Apollon ve Athena tapınakları ve diğer projeler kurullarımızdan geçti. Gördüğünüz uygulama yaklaşık 2 milyon 900 bin TL. Bu projeler devam edecek. Antalya’mıza, Side’mize hayırlı olsun diyorum. Gelecekte de bunun gibi birçok proje hayata geçecek. Kültüre ve turizme de hizmet edecek” dedi.

SİDE MÜZESİ, 2018 YATIRIM PROGRAMINDA

Side’de mevcut müzenin çok yetersiz olduğunu ve yeni müze konusunda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kurt, “Mevcut müzemiz gerek idari gerek teşhir salonlarıyla son derece yetersiz. Artık Side’mizi kaldırmıyor, Side turizmine hizmet edemez durumda. Biz, eski Side Belediyesi’nin olduğu yerde son derece modern, güzel ve Side’ye yakışan bir müze projesi başlatıyoruz. 2018 yılı yatırım programında var, çok kısa bir süre içerisinde proje çalışmalarına başlıyoruz. İnşallah kısa sürede de temelleri atılır” diye konuştu. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz