ŞART OLDU YÜRÜMEK..! | Körfez Gazetesi
Simge Sağın, şarkılarını  o yavru köpek için söyledi

Simge Sağın, şarkılarını o yavru köpek için söyledi

Falezler temizlendi

Falezler temizlendi

Sualtı kültür mirasının  korunmasında öncüyüz

Sualtı kültür mirasının korunmasında öncüyüz

Ulucan, basınla tanıştı

Ulucan, basınla tanıştı

Partiler bayramlaştı

Partiler bayramlaştı

ŞART OLDU YÜRÜMEK..!
ŞART OLDU YÜRÜMEK..!

ŞART OLDU YÜRÜMEK..! Yürümek karardır! Yürümek; sakin, dingin, etkili, sessiz bir eylem ve dahi devrimdir. Yürümek umuttur! Yürümek meydan okumaktır karanlığa! Korkudan korkmayıp, yol almaktır özgürlüğe! Korkulan olmuşsa korku nedir ki zaten ? Kaybedecek ne var ki? Bir bir her şey gitmişse elden, geriye ne kalmıştır? Yürüyüşler ilk önce sessizce başlar…Yavaş yavaş rüzgara, daha sonra […]

ŞART OLDU YÜRÜMEK..!

Yürümek karardır! Yürümek; sakin, dingin, etkili, sessiz bir eylem ve dahi devrimdir. Yürümek umuttur! Yürümek meydan okumaktır karanlığa! Korkudan korkmayıp, yol almaktır özgürlüğe! Korkulan olmuşsa korku nedir ki zaten ?
Kaybedecek ne var ki? Bir bir her şey gitmişse elden, geriye ne kalmıştır? Yürüyüşler ilk önce sessizce başlar…Yavaş yavaş rüzgara, daha sonra tipiye dönüşür…Bizim ulu Toroslarda; hışımla ve haşin eser poyraz…Lakin; henüz daha çıkmadan önce; derin ve ölgün bir sessizik vardır havada. Yöreye yabancı birisi,  hiç anlamaz az sonra çıkacak olan, uğultulu sert poyrazı. Ama bu coğrafyanın çocukları hemen anlar. Yani yörenin insanı yerel halk meteoroloğudur bir anlamda. Doğa olaylarını çok iyi sezip öngörür. Bu kültürden gelen insanlar; toplumsal / siyasal olayların tahlilini, yönünü, akışını, sonucunu kestirebilirler genellikle.

Hele bir de, pratiklerini teoriyle beslemişlerse, analizlerinde pek yanılmazlar. Sosyolojik ömrünü tamamlamış hiç bir güç ayakta kalamaz. Çünkü artık, çürümüş, kokuşmuş, yozlaşmış ve içi boşalmıştır. Özsüz bir ağaca dönmüştür. Bırakın sert poyrazı, normal bir rüzgara dahi dayanması mümkün değildir. Paldır küldür devrilir gider.Yeşil (yaş- ıl- yaşayan, calı) bir ağaç olmaktan çıkıp, oduna dönmüştür o artık. Yanar gider ocakta! Çok ocak yakan insan misali! Ama ulu ağaçlar ayakta ölür, hiç devrilmeden hemde.

Devrilen; ulu, yüce ağaç sayılmaz ki bizim kültürümüz de.

Ağaç ayrı, ağaccık ayrı!

Mustafa Kemal Atatürk, yürüyerek başlattı Kurtuluş Savaşını. Halkına, ulusuna inanmıştı O. Emekle, sevgiyle, inançla, yılmadan, yorulmadan, sarsılmadan; Anadolu’ yu örgütleyip, emperyalizm sırtlanını, dokuz kollu ahtopotu yendi. Bu halk inanırsa her şeyin üstesinden gelir. İnanmalı. Çünkü; herkese lazım aş, herkse lazım iş, herkese lazım eş. Hukuk yoksa; hiç bir şey yok. Hak için, halkla, halkça yürümek şarttır. Yüryelim arkadaşlar, şart olsun geldikleri gibi gidecekler!

Atatürk’ ün; tam bağımsız, ulusal, laik, demomratik çağdaş felsefesi için, herkes yürümeli. Kırmadan, dökmeden.
Yoksa her şeyi ‘ yürüttüler ‘ tabuta son çiviyi çakıp, adaleti  ‘ yürütmek ‘ istiyorlar!
Adaleti ‘ yürütenlere’  inat, biz de adalet için yürüyelim !
CHP Genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ na destek vermek, her yurttaşımızın; aydınlık geleceğine, geleceğimize su taşımasıdır.

Yürüyelim arkadaşlar!
Güneş ufuktan şimdi doğar!

” GELİN CANLAR BİR OLALIM..”

Bir yürüyüş başlar bu yaz!
Kardeş, el ver sen de biraz!
Ne sürü saysınlar, ne kaz!
Böyle çoğalırız; az az!
Tarih baba, hele bir yaz!
Ne kış kalacak, ne ayaz!
Büyük güç, sakince avaz!
Bırakılsın bu günlük haz!
Özgür çalmalı yurtta saz!
Senlik benlik yok, olmaz naz!
Bastık yaraya acı tuz!
Artık erir, kas katı buz!
Aman, hiç durulur mu yoz?
Adaletsiz oyunu boz!
Gör, ne duman kalır, ne toz!
VİCDANIN var, en yüce KOZ!

Şiir: Torosların Çığlığı ( Himmet Cansız)

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz