Şantiyeler durursa, istihdamı vurur | Körfez Gazetesi
Oğlunun ölümünden 7 ay  sonra yaşamını yitirdi

Oğlunun ölümünden 7 ay sonra yaşamını yitirdi

Savcı ömür boyu hapis istedi

Savcı ömür boyu hapis istedi

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

Şantiyeler durursa, istihdamı vurur
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 15 Kasım 2017 - 11:59:44
Şantiyeler durursa, istihdamı vurur

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMÜTDER) Başkanı Deniz Karataş, “İnşaat sektörü, hem ülke ekonomisinin büyümesinde sektöre bağlı yüzlerce farklı sektörleri tetikleyen önemli bir güç, hem de işsizlikle mücadelenin en etkin araçlarından biridir. Şantiyeler durursa, bu diğer yan sektörleri ve istihdamı da vurur” dedi. Büyük inşaat projelerinin ve Emlak Konut GYO’nun satışlarının yüzde 50’den daha fazla düşmüş […]

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMÜTDER) Başkanı Deniz Karataş, “İnşaat sektörü, hem ülke ekonomisinin büyümesinde sektöre bağlı yüzlerce farklı sektörleri tetikleyen önemli bir güç, hem de işsizlikle mücadelenin en etkin araçlarından biridir. Şantiyeler durursa, bu diğer yan sektörleri ve istihdamı da vurur” dedi.

Büyük inşaat projelerinin ve Emlak Konut GYO’nun satışlarının yüzde 50’den daha fazla düşmüş durumda olduğunu ifade eden Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, “Butik projelerde ise, geçen senelerde 1 milyon TL civarında satışı yapılan daireler, bugünlerde 600-700 binlere kadar düşen satışlarla, lansman yani pazara ilk çıkış fiyatı ile genele yapılan, reklam edilen ilk el fiyatlarının çok altında, el altından veya sıfır dairenin ikinci eli adı altında satılmaktadır. Yatırımcılar ve üretici şirketler açısından durum kötüye gitmekle birlikte, oturum amaçlı ev almayı düşünenler de, fiyatların daha da düşmesini beklemektedir” şeklinde konuştu.

KİRA ÖDEMEK CAZİPLEŞTİ
Yükselen faizler, dövizdeki istikrarsızlık, arz fazlası ve mevcut ekonomik alım gücünün de düşmesi nedeniyle ev alma olanağının zorlaştırdığını söyleyen Karataş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Belirsizlik artmış, işin matematiği de kalmamıştır. Birçok bölgede de kira çarpanları maksimum 240 iken bugünlerde 300’ü geçmiştir. Para bağlamak yerine, kira ödemek ve parayı faize yatırmak daha cazip hale gelmiştir. Demir, çelik ve sac fiyatlarında, enflasyon ve dövizdeki artışının üzerinde bir artış gözlenmekte ve ürün temininde de sıkıntı yaşanmaktadır.”

DEMİR FİYATI 2 BİN 340 TL’YE ÇIKTI
İnşaatın en önemli girdilerinden olan metal sektöründe fiyatların döviz bahanesiyle yükseldiğini ancak döviz gerilediği zaman, demir fiyatlarının gerilemediğini belirten Karataş, “İstikrarsız piyasa oluşmaktadır. Demirin kontrolsüz ihraç edilmesi de, fiyatlar üzerinde ayrıca artışa sebep olmaktadır. Bu durumda, konut fiyatlarının yükselmesi de, satılmasının zorluğu da kaçınılmaz olacaktır. Bu yılın Ocak ayında, serbest çalışan bir müteahhidin bin 830 TL’ye aldığı demir, Ekim ayında 2 bin 340 TL’ye çıkmıştır” dedi. (İHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz