Sandıkla gelen sandıkla gider | Körfez Gazetesi
Sur Yapı’ya büyük talep

Sur Yapı’ya büyük talep

Özel yüzücüler kulaç attı

Özel yüzücüler kulaç attı

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Sandıkla gelen sandıkla gider
Sandıkla gelen sandıkla gider

Diğer Yazıları Öyle laf olsun filan diye değil; seçimle gelmiş bir belediye başkanının istifa ettirilmesine ya da görevden alınıp yerine kayyım atanmasına gerçekten karşıyım. Kamu malına, yani senin, benim, vatandaşın, tüyü bitmemiş yetimin malına çökmüş, çarçur etmiş, peşkeş çekmişse, yolsuzluk yapmışsa, halkın varlığını zimmetine geçirmişse ayrı. Bunun kararını da yargı verir. Böylesi hiçbir hüküm yoksa, […]

Diğer Yazıları

Öyle laf olsun filan diye değil; seçimle gelmiş bir belediye başkanının istifa ettirilmesine ya da görevden alınıp yerine kayyım atanmasına gerçekten karşıyım. Kamu malına, yani senin, benim, vatandaşın, tüyü bitmemiş yetimin malına çökmüş, çarçur etmiş, peşkeş çekmişse, yolsuzluk yapmışsa, halkın varlığını zimmetine geçirmişse ayrı. Bunun kararını da yargı verir. Böylesi hiçbir hüküm yoksa, yolsuzlukla, hırsızlıkla suçlanmıyorsa bir belediye başkanının siyasi şefin talimatıyla kapı dışarı edilmesi demokrasiye aykırıdır. Daha önce doğu ve güneydoğu illerinde, bir süredir de İstanbul ve Düzce belediyelerinde işletilen süreç tam da böyledir. Doğudakiler kayyım marifetiyle, batıdakiler ise istifa zoruyla.

Demokratik siyasette ısrar

Birkaç gün önce sosyal medya hesabımda “Menderes Türel’i yedirtmeyeceğiz” diye yazdım. “O kadar çok kalemşoru var, bir dolu gazeteci besliyor, sana mı düştü Türel’i savunmak?” diye soruyor bazı arkadaşlar. Onların ne diyeceği, ne yazacağı, neyi savunacağı beni ilgilendirmez. Ben kendimden sorumluyum. Demokrasiye olan inancım, halk iradesine olan güvenim, seçilmiş kişiden hesabın bir sonraki seçimde sorulması gerektiği düşüncesine kayıtsız şartsız katılmam nedeniyle bunları yazmak zorundayım. Adil seçim ve sandık sonuçlarına hile karıştırılmaması noktasındaki kuşkularımız, yaşadıklarımız elbette sabittir. Bunun en taze örneğini son anayasa referandumunda gördük zaten. İktidar partisinin sandık sonucunu kabullenmemesi ve ülkeyi yeni bir seçime götürmesi de bilindik bir yöntem. Fakat yine de demokratik siyasetin, özgür seçimin, halk iradesinin yanında durmak zorundayız.

Türel aday gösterilmelidir

Türel’i en çok eleştiren gazetecilerden biriyim. Kent yönetimi, insan ilişkileri, siyaset, demokrasi, toplum algısı konusundaki düşüncelerimiz, dünya görüşümüz tamamen ters. Meselelerin büyük bir çoğunluğa Türel’in baktığı noktadan bakmıyorum. Hatta Türel’in birçok açıklamasını, söylemini son derece tehlikeli, ayrımcı, insandan uzak, adalet duygusuna ters, uzlaşmaya kapalı buluyorum. Benim gibi düşünen yüz binlerce insan var Antalya’da. Bütün bunlara rağmen seçimle gelmiş bir belediye başkanı olan Türel’in seçimle gitmesinden yanayım. Partisi 2019’da aday göstermeyebilir. Fakat bence ortaya iddia koymuş, bu iddiayla seçilmiş ve görev süresi boyunca da iddiasının arkasında duran bir belediye başkanının yeniden aday gösterilmesi en doğru davranıştır. Bunu da bir not olarak düşelim buraya.

Antalya’nın iradesine saygı

Tabii bunları yazınca bir yığın Türel muhalifi gayriiradi tepki gösteriyor. Bir kez daha tekrarlayayım: Türel’e yönelik eleştirilerinin, tepkilerin büyük kısmına ben de katılıyorum. Düşmanlık boyutuna ulaşmayan her eleştiri bir kazanımdır. Öncelikle kent adına kazanımdır. Çünkü demokrasi, özgürlük ve barış bizim ekmeğimiz. Türel’in kente ve belediye çalışanlarına ilişkin yanlış kararları, uygulamaları, tasarruflu, personeli sürgünle cezalandırması altını kalın çizgilerle çizdiğimiz vahamette. Buna rağmen yerinde kalmalıdır. Yerinde kalması hem kendisine verilen oyların gereğidir, hem de kendisine karşı yürütülen muhalefetin, yöneltilen eleştirilerin hakkıdır. Çünkü oy verenler sözlerini tutmasını beklerken, karşı olanlar da yaptığı yanlışların hesabını sormak ister. Memnuniyet oranı yüksekse yeniden kazanır; yanlışları ağır basıyorsa da kaybeder. Demokratik olan budur. Antalya bir irade göstermiştir ve bu iradenin kaderi kimsenin iki dudağının arasında olamaz.

Diğer Yazıları

 • Etiketler
 • Yorumla
 • Yorumlar
  • MANAVGAT
  • 5 Ekim 2017 - 21:43:23
  • ÜLKEYE YENİ BİR OLUŞUM GEREK, AKŞENER LE DEMOKRASİ GELECEK…

ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz