Sanayiciye ucuz elektrik devri bitti | Körfez Gazetesi
KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

FETÖ’nün ‘yeni yapılanması’na  operasyon

FETÖ’nün ‘yeni yapılanması’na operasyon

Sanayiciye ucuz elektrik devri bitti
Sanayiciye ucuz elektrik devri bitti

2018 yılında yıllık tüketimi 50 milyon kilowatt/saat (kWh) ve üzeri olan sanayiciler ile diğer yüksek enerji tüketicilerinin ucuz elektrik devri resmen sonlandı. EPDK’nın 20 Ocak’ta  yayınladığı tebliğe göre 8 Mart’a kadar enerji tedarikçileriyle ikili anlaşma yapmayan büyük tüketiciler enerjiyi yüzde 10 daha pahalı kullanacak. Haber: Işık TUNÇEL Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, serbest tüketici niteliğinde olan […]

2018 yılında yıllık tüketimi 50 milyon kilowatt/saat (kWh) ve üzeri olan sanayiciler ile diğer yüksek enerji tüketicilerinin ucuz elektrik devri resmen sonlandı. EPDK’nın 20 Ocak’ta  yayınladığı tebliğe göre 8 Mart’a kadar enerji tedarikçileriyle ikili anlaşma yapmayan büyük tüketiciler enerjiyi yüzde 10 daha pahalı kullanacak.

Haber: Işık TUNÇEL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, serbest tüketici niteliğinde olan ancak elektrik enerjisini ikili anlaşmalar ile temin etmeyen yüksek tüketicilere yönelik elektrik enerjisi tedarikine ilişkin ücretlendirme ve şartları içeren ‘Son Kaynak Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’i yürürlüğe koydu. Tebliğ ile birlikte 2018 yılında yıllık tüketimi 50 milyon kWh ve üzeri olan başta sanayiciler olmak üzere, AVM’ler, hastaneler, oteller gibi yüksek enerji tüketicileri için ucuz elektrik devri bitti.

EMO ŞUBE BAŞKANI İLHAN METİN

 

ANLAŞMA YAPANLAR 3 AY KARDA

Tarifeye göre artık büyük çaplı sanayici, elektrik tedarikinde artık ucuz elektrik tarifesinden yararlanamayacak. Yıllık 50 milyon kWh altı tüketimi olan sanayici ucuz elektrik tarifesinden yararlanmaya devam edecek. Büyük tüketimli ticarethane ve sanayi abonelerinin son kaynak tarifesi; serbest elektrik piyasasında oluşan bütün maliyetler ve tebliğle belirlenecek makul kar marjı toplamından oluşacak. Yüksek enerji kullanan tüketiciler için belirlenen tüketim miktarına bu tebliğden önce sahip olanlar için son kaynak tedarik tarifesi 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.

TÜKETİCİ TEDARİKÇİ İLE ANLAŞMALI

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, elektrikte son kaynak tarifesinin düzenlenmesi tebliği hakkında görüşlerini belirtti. Metin, yüksek enerji tüketimi gerçekleştiren özellikle sanayi kuruluşlarının piyasadaki enerji tedarikçileriyle uzlaşmanın önemini vurgulayarak, “Büyük çaplı tüketiciler, özel bir tedarikçi ile kısa süre içinde anlaşma yapmalı. Ancak bu anlaşma ile son kaynak tarifesinin altında maliyetlere enerjilerini daha ucuza tedarik edebilirler. Elektrik üretmenin maliyetini önemli ölçüde etkileyen petrol fiyatları, ithal kömür fiyatları, doğalgaz fiyatları, yağışlar & kuraklık, döviz kurları gibi faktörler, sanayicinin tarifesine yansımaya başladı. Son kaynak tarifesinin şuan ki ulusal tarifeden düşük olmayacağı görülüyor. Henüz tebliğde tarifenin hangi abone grubu için ne kapsayacağı belli değil yani büyük enerji tüketimin miktarı belli değil. Böyle bir durumda enerji piyasasında da güçlü tedarikçilerin artacağı aşikâr. Dolayısıyla sanayici ucuz elektrik için özel tedarikçilerle pazarlık yapmak zorunda kalacak” diye konuştu.

8 MART’A KADAR TEDARİKÇİNİ SEÇ

İlhan Metin, büyük enerji tüketicilerinin şuanda enerjiyi 20.5 kuruş kWh birim fiyat üzerinden sağladığına dikkati çekerek, 8 Mart 2018’e kadar tedarikçisini seçmeyen ve ikili anlaşmasını yapmayan büyük tüketicilerin “Son Kaynak Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” ile birlikte elektriği 23.0 kuruş kWh birim fiyatından alacağını yani %10 zamlı alacağını vurguladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz