Ruslar büyük, Almanlar küçük nar seviyor | Körfez Gazetesi
Türkiye, turist sayan tek ülke

Türkiye, turist sayan tek ülke

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Başkan Dere güven tazeledi

Başkan Dere güven tazeledi

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Alkollü kadından polise tehdit

Alkollü kadından polise tehdit

Ruslar büyük, Almanlar küçük nar seviyor
Ruslar büyük, Almanlar küçük nar seviyor

  ANTALYA’da yeni dönem nar hasat ve ihracatı başladı. Yılbaşından itibaren 45 ülkeye 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İhracatçı narı büyük, küçük ve orta boy olarak üçe ayırıyor. En çok ihracatın yapıldığı Beyaz Rusya’da büyük nar, ikinci sıradaki Almanya’da ise küçük nar tercih ediliyor. Doğu Avrupa ülkeleri ise orta boy nar istiyor. Türkiye’de her dört […]

 

ANTALYA’da yeni dönem nar hasat ve ihracatı başladı. Yılbaşından itibaren 45 ülkeye 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İhracatçı narı büyük, küçük ve orta boy olarak üçe ayırıyor. En çok ihracatın yapıldığı Beyaz Rusya’da büyük nar, ikinci sıradaki Almanya’da ise küçük nar tercih ediliyor. Doğu Avrupa ülkeleri ise orta boy nar istiyor. Türkiye’de her dört nardan birinin üretildiği Antalya’da geçen yıl bahçeden 30-60 kuruş arasında satışı yapılan nar fiyatı bu yıl 80 kuruştan başlayıp 1.2 TL’ye kadar yükseldi. Rusya’nın ihracat yasağı kısmen serbest bırakılmış olsa da Antalya’da üretilen nar dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor. Geçen yıl nar ihracatından 36 milyon 647 bin dolar gelir elde edilirken, bu yıl ise 10 ayda 45 ülkeye 15 milyon 35 bin dolarlık ihracat yapıldı.

BDT ÜLKELERİ BÜYÜK BOY NAR SEVİYOR

Türkiye’nin en güzel hicaz narlarının yetiştiği Antalya’da ihracata giden narlar ise üçe ayrılıyor. İhracat yapılan ülkelerin tüketim alışkanlıklarına göre ihracatçı firmalar bahçelerden toplanan narları büyük boy, orta boy ve küçük boy olarak paketliyor. Avrupa ve BDT ülkelerine ihraç eden Kumluca Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi Mehmet Özçetinkaya, her ülkenin farklı boy nar tercih ettiğini, paketlemenin de buna göre yapıldığını söyledi. Özçetinkaya, Beyaz Rusya ve diğer BDT ülkelerindeki tüketicilerin büyük boy nar sevdiğini, Almanya ve Avrupa ülkelerinin küçük boy nar sevdiğini söyledi. Özçetinkaya, Macaristan, Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerinin de orta boy nar tercih ettiğini açıkladı. (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz