Rıza Sümer’e ters sorular | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Rıza Sümer’e ters sorular
Rıza Sümer’e ters sorular

Işıklar Caddesi’nde ‘evet’ standı kuran AKP’lilerle atışan anne-kız CHP’nin meşhur isimlerinden Yasin Karasu’nun annesiyle ablası. Stanttakiler ellerine ‘evet’ broşürü tutuşturmaya çalışınca tartışma çıkıyor; broşürleri yırtıkları için de iş arbedeye dönüşüyor. Başörtüsüne yönelik değil, ‘evet’ broşürlerine karşı bir tepki var yani. Fakat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP İl Başkanı Rıza Sümer’in kendisine ulaştırdığı bilgi notunu hiç […]

Işıklar Caddesi’nde ‘evet’ standı kuran AKP’lilerle atışan anne-kız CHP’nin meşhur isimlerinden Yasin Karasu’nun annesiyle ablası. Stanttakiler ellerine ‘evet’ broşürü tutuşturmaya çalışınca tartışma çıkıyor; broşürleri yırtıkları için de iş arbedeye dönüşüyor. Başörtüsüne yönelik değil, ‘evet’ broşürlerine karşı bir tepki var yani. Fakat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP İl Başkanı Rıza Sümer’in kendisine ulaştırdığı bilgi notunu hiç sorgulamadan paldır küldür konuşuyor. Diyor ki: “AKP Gençlik Kollarımız Işıklar semtinde stant açmış. Orada başörtülü kızlarımız var. Başörtülü kızlarımızın başörtülerini zorla çıkarmışlar. İnsanlık bu mu? Bu affedersiniz hayvanlık. Bunlara ‘insan’ denmez. ‘Hayır’ çalışmanı git sen de başka yerde yap. Bunların laiklik anlayışı bu”. Alın size dört dörtlük bir mağduriyet. Hollanda’da aranırken Antalya’da bulundu.

Fidel Okan’dan bombardıman

Lakin işe çomak sokan birisi vardı Twitter’da. Avukat Fidel Okan… Çavuşoğlu ile Sümer’e yüklenen Okan, ateşli bir tartışmaya imza attı. Çavuşoğlu’nun sözleriyle, “Evet ben de duydum! 70-80 kişilik üstleri çıplak ve deri eldivenli bir ‘Hayır’cı grup, başörtülü ‘Evet’çi kardeşimize saldırdı” diye kafa bulan Okan, “İsmet Berkan görüntüleri izleyip açıklama yaptığında beni haberdar etmeyi unutmayın. Ama röportajı bu sefer başka biri yapsın” şeklinde sürdürdü muhabbeti. Devamında da, “Hayırcılar, başörtülü ‘evet’çi kardeşlerimize saldırıyor. Saldırıya uğrayanlar polis yerine durumu partiye bildiriyor. Bir şey merak ettim! Her platformda ‘kefenimizle yola çıktık’ diyen Ak Gençler ‘evet’ standındaki başörtülü kardeşlerimize saldırıldığında ne yapıyor?” diye sordu.

‘Sümer FETÖ’cü ilan edilebilir’

Soru işaretleri üzerinden ilerleyen Fidel Okan, “Saldırıya uğrayan başörtülü ‘evet’çi kardeşlerimiz olayı polise bildirip şikayetçi oldu mu? Saldıranların ‘hayır’cı olduklarını nasıl öğrendiler? Saldırı tam olarak nerede oldu? Antalya’nın yerel haber ajansları bile daha olaydan haberdar değiller. Bu ‘hayır’cı saldırganları bulalım. Hiç bir şey bulunmaz ve olay tersine dönerse Bakan’a bu haberi veren kişi FETÖ’cü ilan edilir ve işin içinden çıkılır. Olayı soruşturalım” mesajlarıyla ibreyi İl Başkanı Rıza Sümer’e çevirdi. Şöyle ki: “Başörtülü ‘evet’çi bacılarımıza saldırıldığını duyan ve Bakan Çavuşoğlu’nu haberdar eden kişi AKP Antalya İl Başkanı Rıza Sümer’miş. Sayın Rıza Sümer, ‘hayır’cı bir grup başörtülü ‘evet’çi bacılarımıza saldırmış; olayı siz Bakan’a bildirmişsiniz. Emniyete gidip şikayetçi oldunuz mu? Bütün kamuoyu artık sizin yapacağınız açıklamayı bekliyor. Sonuna kadar yanınızdayız. Amma ve lakin olay çarpıtılmışsa özür dilemelisiniz”.

Önce engelledi, sonra engel kalktı

Bu sözler üzerine ne mi oldu? Rıza Sümer, Fidel Okan’ı engelledi. Sümer’in kendisini engellediğini duyuran Okan, “Başörtülü bacımıza ‘hayır’cılar saldırdı diye ortalığı ayağa kaldırıyorsun. Soru sorunca engelliyorsun. Bu olayın peşini bırakmayacağım. Ya o başörtülü bacılarımıza saldıran ‘hayır’cılar yargı önüne çıkacak, ya da bu yalansa sorumlusu istifa edecek” diye iyice girişti. Okan’ı Twitter’da engelleyen Sümer, bu sözlerden sonra engeli kaldırdı. Yani bir dargın, bir barışık durumuna geldi mesele. Sümer’in önce engellediğini, sonra engeli kaldırdığını aktaran Fidel Okan, “Açıklama yapacak mısınız? Konu kapandı mı?” diye ısrar etti. Sözlerini, “Saldırıya uğrayan ‘evet’çi başörtülü kız olayında garip bir durum var. Şikayet edenler ‘hayır’cı vandallar. Şikayet edilenler ‘evet’çi kızlar” diye sürdüren Okan, Saadet Partili avukat Ali Aktaş’ın yorumunu da paylaştı: “Birazcık sorumluluk duyguları olsa o evet broşürünü yırtan anne kızı ‘hayır çalışması yapan bir grup’ olarak lanse etmez, ufak asayiş olayını ve dalaşı Bakan ağzıyla ‘başörtüsünü çıkardılar’ diye yaygara etmezlerdi”. Aktaş’ın bu sözlerini referans gösteren Okan, “Antalya’dan başka bir avukat ‘hayır’cılar, ‘evet’çi başörtülü bacılarımıza saldırdılar haberini yalanlıyor. Doğru mu bu?” diye sordu Sümer’e. Rıza Sümer’den ise cevap gelmedi. Zannımca bu mevzu çok başka yerlere çıkar.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz