Otobüse bindik, siyasette indik | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Otobüse bindik, siyasette indik
Otobüse bindik, siyasette indik

Diğer Yazıları Antalya’nın yeni mavi otobüslerinin önündeki dijital ekranda akan yazıları gündeme getirdik ya, meğer sadece ben değilmişim muzdarip olan, herkesin derdiymiş. Çünkü ekranda otobüsün gideceği yönün değil, geri bıraktığı durakların adı yazıyor. Gideceği yöne sıra gelinceye ya da siz onu okuyuncaya kadar kalkıp gidiyor otobüs. Yazımızın altına yapılan yorumlarda meselenin bambaşka boyutları ortaya çıktı. […]

Diğer Yazıları

Antalya’nın yeni mavi otobüslerinin önündeki dijital ekranda akan yazıları gündeme getirdik ya, meğer sadece ben değilmişim muzdarip olan, herkesin derdiymiş. Çünkü ekranda otobüsün gideceği yönün değil, geri bıraktığı durakların adı yazıyor. Gideceği yöne sıra gelinceye ya da siz onu okuyuncaya kadar kalkıp gidiyor otobüs. Yazımızın altına yapılan yorumlarda meselenin bambaşka boyutları ortaya çıktı. Çözüm önerileri de geldi. Mesela Kalender Taş demiş ki: “Hizmet üreteceklerse monitörlü, uydudan durak sinyalizasyon sistemi yapılıp, ‘hangi numaralı otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını’ belirten düzenek kurulabilir. Otobüs içinde de sesli ve görsel olarak hangi durağa gelindiğini bildiren sistem yapsınlar. Bunlar hala köy minibüsü gibi hareket ediyorlar. Sanırım belediye başkanının teknik uzman danışmanı yok. Üstelik çok maliyetli bir iş değil”.

Neye niyet, neye kısmet hatlar

Süleyman Bulut eklemiş: “Dijital ekranda geçmiş durakların yanında, dönüş duraklarının da adları akmakta olup hem bakanları o kısa duraklama anında okuyamama stresine sokuyor, hem de yanlış binmelere neden oluyor. Ardışık günlerde Meltem’den bindiğim otobüslerde Markantalya yazıyordu ve Güllük Caddesi’ne döndüler. Yapılan yanlışlık yüzünden otobüse binenler homurdanarak indiler. Eski dönemde durak isimleri tabelası gidiş ve dönüş güzergahı olmak üzere ayrı ayrıydı ve sürücü, dönüş güzergahına girmeden uygun bir noktada değiştirirdi”. Antalya Ticaret Borsası eski başkanı Nurettin Utku da, “Bir de otobüs önlerindeki hat numaraları bazılarındaki gibi VF01, KL08 diye yazılsa çok iyi olur” demiş. Demek ki hat numaralarının bu şekilde yazılmadığı otobüsler de var.

İstifa söylentileri ayyuka çıktı

Bütün bu yazdıklarımız detay, ama insanların duraklarda sıkıntı yaşamasına, otobüs kaçırmasına, şoförlere sormasına, gerginliğe, yığılmaya neden oluyor. Menderes Türel’in istifasının isteneceğinin köpürtüldüğü bugünlerde kimsenin bu kadar küçük detaylarla uğraşacak vakti olmayabilir. Bu istifa meselesi de kontrolsüz bir noktaya doğru gidiyor. Hatta “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” eşiğini bile aştığı görülüyor. AKP İl Başkanı Rıza Sümer’in “Herhangi bir istifa söz konusu değildir, bunlar söylentidir, kulak asmayın” minvalindeki sözleri de etkisiz kaldı. Konuyu kapatmaya yetmedi. Mesele her geçen gün daha hararetli bir şekilde konuşulmaya devam ediyor. Üstelik AKP’nin içinde…

Seçimle gelen seçimle gitmeli

Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini daha önce yazmıştım. Yanlış belediyeciliğin hesabı sandıkta sorulmalıdır. “Falanca belediye başkanı yoruldu, oyları düşürdü, onunla devam edersek kazanamayız” şeklindeki mazeretler demokratik siyasetin ruhuna aykırıdır. Türel’in “Beni toplumun huzuruna Cumhurbaşkanı çıkarttı. İsterse geri çekebilir. İstifa etmem için bir iması bile yeter” sözleri de son derece sancılı. Evet, kendisini aday gösteren AKP’dir. Fakat vatandaş 5 yıl görev yapması için seçmiştir. Eğer bu sistem işlemeyecekse, o zaman seçime filan gerek yok, doğrudan Saray atasın. Zaten aday gösterme biçimi bile demokratik sistemlerin ruhuna aykırı. Kimin yarışacağını parti liderleri karar veriyor. Bu bile son derece eksik bir siyasal ortama yol açarken, üstüne bir de seçilmiş başkanların istifasını istemek halk iradesini yok saymak, yerine de başka bir iradeyi geçirmek anlamına gelir. Böyle bir irade kabul edilemez. Tabii bunu öncelikle sorgulaması gerekenler AKP’lilerdir. Bağımsız kişiliği olan vatandaşlar mı, yoksa kapıkulu mu olduklarına onlar karar verecek.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz