Ölüm adın kalleş olsun! | Körfez Gazetesi
Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Gençler Avrupa ile  ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Gençler Avrupa ile ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Avrupa Türk Parlamenter  Birliği Antalya’da toplandı

Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya’da toplandı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Ölüm adın kalleş olsun!
Ölüm adın kalleş olsun!

Geçen haftaydı. Gazetedeki odamda çalışıyorum. Kapıdan başını uzattı; “Sen çalışıyorsun, tutmayayım, ben gidiyorum” dedi. Gazetemizin arka sayfasında yayınlanan gezi notlarını getirmiş meğerse. Ayaküstü vedalaştık. Belki bir yıldan fazladır görmüyordum; o gün de birkaç dakika görüştük sadece. El sıkıştık, yanaklarımızı birbirine değdirdik, hepsi bu. Gitti. Gidiş o gidiş. Dün acı haberini aldım. Ali Çetin… Antalya’ya yerleştiğim […]

Geçen haftaydı. Gazetedeki odamda çalışıyorum. Kapıdan başını uzattı; “Sen çalışıyorsun, tutmayayım, ben gidiyorum” dedi. Gazetemizin arka sayfasında yayınlanan gezi notlarını getirmiş meğerse. Ayaküstü vedalaştık. Belki bir yıldan fazladır görmüyordum; o gün de birkaç dakika görüştük sadece. El sıkıştık, yanaklarımızı birbirine değdirdik, hepsi bu. Gitti. Gidiş o gidiş. Dün acı haberini aldım. Ali Çetin… Antalya’ya yerleştiğim ilk yıllardan bu yana tanırım. Nevi şahsına münhasır adamlardan biriydi. Körfez gazetesini yıllar önce haftalıktan günlüğe çevirdiğimiz günlerde gezi yazılarını yayınlamayı teklif etmiştim. 80 küsur sayı haftalık olarak çıkarttığım Son Nokta dergisinde de yayınladık gezi yazılarını.

Torosları öksüz bıraktı

Torosları karış karış dolaştı. Yunanistan’da Olimpos dağına tırmandı mesela. Kırgızistan dağlarında gezindi. Şu an aklıma gelmeyen bir dolu toprağı, dağı, tepeyi, ovayı yürüdü. Tam bir doğa adamıydı. Ve dahi hayatının 4 yılını cezaevlerinde geçirmiş eskimeyen bir devrimci. Özellikle Antalya solunun iyi tanıdığı, yakın bildiği bir isim. Kendi kısa tanışıklığımıza ne kadar şey sığdırdık bilmiyorum; ama her karşılaştığımızda daha önce ayrılmamış gibi, sanki bir önce kaldığımız yerden devam eder gibi, arada geçen zamanın iki ucunu birbirine hızlıca bağlar gibi sohbet ettiğimizi, konuşmayı dehşetle özlediğimizi biliyorum.

Ölüm yolunun sorumlusu

Ali Çetin dün 4 arkadaşıyla birlikte Adrasan’daki ölüm yolunda aramızdan ayrıldı. Sulu Ada’ya gitmek için başlayan yolculuk ölüm turuna dönüştü. Manavgat’tan aldığı Göç Yolu Yolcuları’nı Adrasan’a taşıyan midibüs AKP’li bir belediye başkanının açtığı yolda uçurama yuvarlandı. Adrasan Belediyesi artık yok. Bütünşehir Yasası’yla birlikte lağvedildi. Ama açtığı ölüm yolu can almaya devam ediyor. Nasıl mı? Adrasan’ın son belediye başkanı Yalçın Karakulak’ın bu yolu, yandaşlarının tarlalarına, arazilerine halel gelmesin, onlardan toprak gitmesin diye ‘S’ şeklinde tehlikeli virajlarla doldurduğu iddia ediliyor. Hatta kazanın olduğu Tekke Deresi mevkii, yol tam karşıya dümdüz uzatılabilirken, özellikle bu şekilde kıvrımlı, keskin virajlı yapılmış. Bu sene biri ölümlü, iki kaza daha olmuş aynı yerde. Üçüncüsü de Göç Yolu Yolcuları’nı aldı götürdü aramızdan.

AKP’nin çifte standardı

AKP iktidarının çifte standardının en kanlı örneğidir bu. Duble yollarla övünen, hatta Kaş-Kalkan arasında olduğu gibi yandaşlara rant sağlamak için gereksiz duble yol projelerini bile dayatan AKP’nin, başka bir beldede, Adrasan’da, taraftarlarına ait tarlalara dokunmasın diye bir yolu eğip bükmesi, aslında meselenin yol değil, yandaş kayırma olduğunu gösteriyor. Duble yolda yandaş müteahhitler, virajlı yollarda da yandaşların tarlaları kollanıyor. Birinde ülkenin kaynakları birilerinin cebine, oradan da meçhul adreslere akarken, diğeri de can alıyor. Ali Çetin, Gülsün Çekiç, Ali Özdemir, Hasan Yorulmaz ve Mehmet Fıçı’yı AKP’li bir belediye başkanının siyasi hesapları katletti. Belediyeliğini yitiren Adrasan şu an da AKP’li Kumluca ve Büyükşehir belediyelerine bağlı. Aynı umursamazlık devam ediyor. Antalya’nın önemli turizm bölgelerinden biri olan Adrasan’a bu ölüm yolunu reva görenler, yitirilen her canın, kaybedilen her hayatın, akan her damla gözyaşının sorumlusudur.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz