Nazi benzetmesine kırmızı çizgi | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

Nazi benzetmesine kırmızı çizgi
Nazi benzetmesine kırmızı çizgi

Sağcı – solcu fark etmeden bütün Almanların son derece hassas olduğu bir konu varsa, o da Nazi hatırlatması. Turizmle uğraşanlar, Alman turistlere Nazi hatırlatması yapılmayacağını, yapılması durumunda bunun çok büyük alınganlığa neden olacağını, onunla da kalmayıp hatırlatmayı yapanla hatırlatma yapılan arasındaki ilişkiyi bitireceğini iyi bilirler. Devletin en yetkili ağzı tarafından hatırlatma yapmakla da kalmayıp, Alman […]

Sağcı – solcu fark etmeden bütün Almanların son derece hassas olduğu bir konu varsa, o da Nazi hatırlatması. Turizmle uğraşanlar, Alman turistlere Nazi hatırlatması yapılmayacağını, yapılması durumunda bunun çok büyük alınganlığa neden olacağını, onunla da kalmayıp hatırlatmayı yapanla hatırlatma yapılan arasındaki ilişkiyi bitireceğini iyi bilirler. Devletin en yetkili ağzı tarafından hatırlatma yapmakla da kalmayıp, Alman yöneticilere Nazilik yaftasının layık görülmesi, Almanya’da sandığımızdan çok daha büyük bir infiale neden oldu. Almanya’yla yaşanan gerilimin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel’in bir araya gelmesinin ardından yumuşama belirtileri göstermesinden bu nedenle sevindirici bir gelişme olarak söz etmek gerekir.

KIRMIZI ÇİZGİ NAZİ KIYASLAMASI
Gabriel’in, Nazi dönemiyle kıyaslama yapılmasının Almanya’nın “kırmızı çizgisi” olduğunu hatırlatmakla yetinmesi, uluslararası ilişkilerde kullanılacak dilin “diplomatik dil” olması nedeniyle ve buna uygun nezaketle ilgili olabilir. Uluslararası ilişkilerde geçerli tek dil olan diplomasi dilini, bu dile uyumlu nezaketli ilişkileri bizim de öğrenmemiz gerekir. “Ben bugün Hamburg’a gidiyorum. Bu akşam Hamburg’da vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Kimse engelleyemez” ya da “Ben istersem yarın gelirim. Kapıdan sokmadığınız veya konuşturtmadığınız zaman da dünyayı ayağa kaldırırım” gibi efelenmeler, Türkiye’nin hamasetle yönetilen kesimlerinde karşılık buluyor olsa da, bu nezaketli dilin yegâne dil olduğu ortamlarda en hafif deyimiyle densizlik olarak değerlendirilecektir.

AKLINIZI BAŞINIZA DEVŞİRİN
Gabriel, Cumhurbaşkanımızın sözlerini “skandal” olarak niteler ve Çavuşoğlu’na “Bu suçlamanın devamlı tekrar etmesi durumlunda konuşabilirlik sınırının sonuna gelinebileceğini” hatırlatırken, konuşma dilinin ciddiyetine olduğu kadar, ciddiyetsizliğin nereye varacağına da dikkat çekmiş oluyor. Gabriel’in, “Çavuşoğlu ile, ilişkilerin ‘adım adım’ düzeltilmesi için görüş birliğine vardıklarını, bir görüşmeyle her şeyin halledilmiş olacağını düşünmediğini” hatırlatması; “bu görüşmeyle ilgili yüksek beklenti içine girilmemesi gerektiği” uyarısında bulunması; “iki ülke arasında ilişkilerin yeniden düzelmesi ve normale dönmesi için bir dizi görüşmeler sürecine ihtiyaç olduğunu” vurgulaması; “masaya vurmanın bir yararı olmadığını” not düşmesi, “aklınızı başınıza devşirin, devşirmezseniz siz bilirsiniz”in kibarcası oluyor.

TURİZM ZATEN DÜŞÜŞTE
Antalya’ya 2015 yılında 3 milyon bin 16 kişinin geldiği Almanya’dan, 2016 yılında 1 milyon 975 bin 355 kişi geldi. Rusya’dan ise 2015 yılında 2 milyon 836 bin 902 kişin geldiği Antalya’ya, 2016 yılında 486 bin 548 kişi geldi. Geçtiğimiz yıl Antalya’nın en önemli turizm pazarlarından Rusya’da yüzde 83, Almanya’da yüzde 34 düşüş gerçekleşti.

TURİZME DARBE VURUR
“Nazizmin, Almanya’da bittiğini zannediyordum; meğerse hâlâ devam ediyormuş” sözlerinin Almanya’daki anlamı, Rus uçağının düşürülmesinin Rusya’daki anlamı neyse odur. Rus uçağının düşürülmesi Antalya ekonomisine birkaç yılını, belki de uzun yıllarını kaybettirmiştir. Turizm söz konusu olduğunda Almanya ile olan ilişkilerimiz köklü ilişkiler. Rusya’yla ile olan ilişkileri köklendirmeyi başarmış değiliz. Rusya’yla olan ilişkiler konjonktüre göre tersine dönebilecek ilişkiler. Almanya ile yaşanan gerilimin kopmayla sonuçlanması Antalya turizmine Rusya krizinin vurduğundan çok daha büyük, tamiri çok daha güç darbe vurur. Sadece turizme değil, Almanya’daki milyonlarca vatandaşımızın da huzurunu bozacak, Almanlarla Türkleri kamplaşmaya itecek, Türkiye’de yaşanan gerilimi Almanya’ya taşıyacak sonuçlara yol açar. Almanya’nın yasakçılığının eleştirilmesi ya da kınanmasının üslubu, Alman yöneticileri Hitler faşizmine havale eden bir üslup olamaz, olmamalı.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz