Muratpaşa Edebiyat Günleri | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

Muratpaşa Edebiyat Günleri
Muratpaşa Edebiyat Günleri

Antalya Edebiyat Günleri’ni düzenleyen Muratpaşa Belediyesi’ni kutlamak için başlığı bilerek “Muratpaşa Edebiyat Günleri” olarak koydum. Antalya Edebiyat Günleri dün üç etkinlikle başladı. Edebiyat günlerinin Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’na sıkıştırılmaması bir olumluluk. Bu amaçla, dün gerçekleştirilen, Ahmet Telli – Şükrü Erbaş – Ferruh Tunç’un katıldığı şiir matineleri Antalya sanatçılar Derneği (ANSAN) lokalinde yapıldı. Bugün yapılacak Ayşegül […]

Antalya Edebiyat Günleri’ni düzenleyen Muratpaşa Belediyesi’ni kutlamak için başlığı bilerek “Muratpaşa Edebiyat Günleri” olarak koydum. Antalya Edebiyat Günleri dün üç etkinlikle başladı. Edebiyat günlerinin Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’na sıkıştırılmaması bir olumluluk. Bu amaçla, dün gerçekleştirilen, Ahmet Telli – Şükrü Erbaş – Ferruh Tunç’un katıldığı şiir matineleri Antalya sanatçılar Derneği (ANSAN) lokalinde yapıldı. Bugün yapılacak Ayşegül Tözeren, Faruk Duman, Feyza Hepçilingirler, Hasan Özkılıç, Cahit Çakcıl’ın konuşmacı olarak yer alacağı öykü paneli de ANSAN’da gerçekleştirilecek. ANSAN yarın da üç ayrı etkinliğe evsahipliği yapacak.

BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALDI
Kentle ilgili markalaşmış isimleri, aslında Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirse daha doğru olurdu. Ancak, Büyükşehir Belediyesi markalaşmış ya da markalaşma yolundaki bazı etkinliklerin kıymetini bilemedi. Büyükşehir Belediyesi’nin ATSO’yla işbirliği içinde iki yıl gerçekleştirdiği TÜYAP Kitap Fuarı’na, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i küstürmemek adına Akaydın tarafından yazık edildi. Bekir Kumbul döneminde iki yıl düzenlenen Antalya Resim Festivali, Kumbul ve Akaydın döneminde üç yıl düzenlenen Antalya Felsefe Günleri ve Türel’in ilk dönemi de dahil 18 yıl boyunca aralıksız düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü’ne Türel tarafından yazık edildi.

ALTIN PORTAKAL ŞİİR ÖDÜLÜ BÜYÜK BİR KAYIP
Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumları’na bu arada özel bir ayırmak gerekir. 18 yıl devam eden ve Behçet Necatigil Şiir Ödülü’yle  birlikte Türkiye’nin en prestijli iki ödülünden biri olarak kabul edilen Altın Portakal Şiir Ödülü’nün iptali Antalya kültür sanatı açısından büyük bir kayıp olarak anılacaktır. Sağ görüşlü politikacılarımızın Türk şiirinin İslamcı ya da muhafazakâr şairlerin bir bölümüyle; Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, İsmet Özel gibi isimlerle sınırlı olduğunu düşünmeleri  edebiyat etkinlikleri söz konusu olduğunda bir tür kültür sanat düşmanlığıyla sonuçlanmakta. Altın Portakal Şiir Ödülü’nün başına gelen de bundan başkası değil.

PRESTİJ DESTEĞİ KATLANARAK ARTARDI
Antalya resim Festivali resim ve heykel sanatının ustalarının, Antalya Felsefe Günleri Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen felsefecilerinin; Altın Portakal Şiir Ödülü, Türkiye’nin önde gelen şairlerinin her yıl buluştuğu etkinlikler olarak Antalya’nın tanıtımına olduğu gibi kültür turizmine de prestij desteği sağlardı / sağlamaktaydı. Resim sanatı söz konusu olduğunda Antalya Kültür Sanat’ın bugün Antalya’ya sağladığı prestij desteği, her yıl üzerine koyarak devam eden resim festivaliyle üçe beşe katlanırdı.

ANTALYA KÜLTÜR SANATTA DA MARKA OLABİLMELİ
Yarım yüzyılı aşan bir geleneğe sahip Antalya Film Festivali’nin geleceği de kültür sanata ilişkin bu sığ yaklaşım nedeniyle soru işaretleriyle dolu. Bakanlık ve festival yönetmeliklerindeki sansür maddeleri ve son yıllardaki sansür uygulamaları nedeniyle Antalya ve İstanbul film festivalleri sinemacıların, sinema yazarlarının önemli bir bölümünün desteği ve ilgisini kaybetti. Kısa vadede bu yanlışlardan dönüleceğine inanmıyor olsak da, Antalya’nın turizm ve tarımın başkenti olma yanında bir kültür sanat kenti olarak da Türkiye’nin ilk beş kenti arasına girmesi arzumuzu dile getirmeden geçemeyiz. Bu arzunun gerçekleşmesi ise, bin bir emekle var edilmiş markaların yok edilmesiyle değil, onların geliştirilmesi, onlara yenilerinin eklenmesiyle mümkün olabilir.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz