Muhittin Böcek aradı ve dedi ki… | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Muhittin Böcek aradı ve dedi ki…
Muhittin Böcek aradı ve dedi ki…

Diğer Yazıları Salı günü Muhittin Böcek’in Büyükşehir adaylığının tartışıldığı, konuşulduğu masalarda “Parayı bastırır, aday yapılır” kanısının yaygın olduğunu yazdık. Bu söylentilerin kaynağının da Muhittin Böcek’in son yerel seçimlerdeki atraksiyonları, o günlerde CHP Genel Merkezi’ne çökmüş olan ‘beşli komisyon’la yürüttüğü görüşmeler olduğunu anlattık. Yani Muhittin Böcek’in kendisi. Özeti biraz uzun tutmamızın sebebi ise, herkesin rahatlıkla anladığı […]

Diğer Yazıları

Salı günü Muhittin Böcek’in Büyükşehir adaylığının tartışıldığı, konuşulduğu masalarda “Parayı bastırır, aday yapılır” kanısının yaygın olduğunu yazdık. Bu söylentilerin kaynağının da Muhittin Böcek’in son yerel seçimlerdeki atraksiyonları, o günlerde CHP Genel Merkezi’ne çökmüş olan ‘beşli komisyon’la yürüttüğü görüşmeler olduğunu anlattık. Yani Muhittin Böcek’in kendisi. Özeti biraz uzun tutmamızın sebebi ise, herkesin rahatlıkla anladığı yazıyı, birkaç kişinin algılamakta zorluk çekmesi, tam tersi bir kafayla okuması… Belki de kasıtlı bir okumadır; her neyse. İşbu yazımız üzerine Muhittin Böcek aradı. Mesela o doğru anlamış yazıyı. Ve iddialar nedeniyle iyice tedirgin olmuş olmalı ki; “Kim bir oy daha fazla alacaksa maddi, manevi arkasında olacağım” açıklaması yaptı.

Ankara’dan haber uçuranlar

Peki, kimin fazla oy alacağı nasıl belirlenecek? İlk akla gelen yöntem kamuoyu araştırmaları. Bu anketler sağlıklı mı? İşte burası çok tartışmalı. Parti genel merkezleri lokal kamuoyu araştırmaları yaptırır. Mesela Antalya genelinde ya da belli ilçelerde halkın nabzı yoklanır. Şirketi bulan ve çalışma kararını veren genel merkezdir. Ancak bu çalışma, gerekli gizlilik içerisinde götürülemez. Hangi bölgede yapılıyorsa, sonuçtan etkilenecek olanlar sürece girerler. Bu da, genellikle, iki yolla olur. Birincisi, genel merkezin içinden, o alanda desteklediği aday olan birisi haber gönderir. İkincisi, çalışmayı yapan şirket ya da anketi yürüten saha ekibi etkilenecek isimlere haber uçurur.

Anket için kesenin ağzı açılır

Bunun üzerine de etkilenecek olan isim o anda saha çalışması yürüyen araştırmayı manipüle etmek için uğraş verir. Sektörün içinden gelenler buralarda ciddi rakamların döndüğünü söylüyor. Yani anketten çıkmak isteyen siyasetçi saha araştırmasının kendi lehine sonuçlanması için kesenin ağzını açıyor. Peki, bunun önüne geçmenin yolu var mı? Kısmen var. Öncelikle saha çalışması yürüten şirketin, yani İstanbul’daki merkez firmanın değil, anket bölgesindeki çalışmayı yürüten ekibin çok güvenilir olması gerekiyor. Bir diğer nokta da, genel merkezden, bu tür bir çalışmanın yapıldığının bilgisinin çıkmaması.

En sağlıklı çözüm ön seçimdir

Meselenin diğer tarafı da, soru formları genelde sorgulanan adayları kör gözüm parmağına misali öne çıkararak tasarlanıyor. Bu da başka bir tehlikeli durum… Oysa bol miktarda tavşan aday konarak sorgulanan, nabız yoklanan, değerlendirmeye alınan isimler gizlenmelidir ki, gerçek durum görülebilsin. Bunlara ne kadar dikkat ediliyor? Ya da partilerin tabanı bu oyunların ne ölçüde farkında? O nedenle birileri ‘anketten çıktı’ diye kitlenin önüne atılıp geçiliyor. Yerseniz yani. Anketin güvenilirliğiyle ilgili herhangi bir kanıt da yok. Bu kadar sözün özü şudur ki: Adaylığı parayla satın alabileceği havası estirenler aslında Genel Merkez’in satılık olduğunu iddia etmiş oluyor. Satılık olup olmadığına öncelikle Genel Merkez’in karar vermesi lazım. Eğer öyle değilse, bu kanıyı yayana, yayılmasını sağlayana, aksi yöndeki iddiaları şimdiye kadar yalanlamayana, susarak geçiştirene hesap sorulması lazım. Söylentileri tümden kesmenin yolu ise öyle ‘bir oy fazla alacak isim’ aramak filan değil; tüm üyelerin katılımıyla ön seçimdir. Parasına güvenen değil, emeğine güvenen sandığa girer ve sonucu da parti kamuoyu belirler. Kapiş?

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz