Meral Akşener’in Antalya’sı | Körfez Gazetesi
Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Gençler Avrupa ile  ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Gençler Avrupa ile ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Avrupa Türk Parlamenter  Birliği Antalya’da toplandı

Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya’da toplandı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Meral Akşener’in Antalya’sı
Meral Akşener’in Antalya’sı

Meral Akşener’in startını verdiği ‘merkez sağ’ partinin Antalya’daki çalışmaları da hummalı bir şekilde sürüyor. Partinin Kurban Bayramı’ndan sonra kurulacağı açıklanmıştı daha önce. Hazırlıklar da o yönde. Antalya’da kimin kurucu il başkanı olacağını MHP’nin eski il başkanlarından birine sordum. “Arkadaşlar çalışıyor. Birini ilan edeceklerdir” dedi. MHP’den ihraç edilen Akşener’in kuracağı parti MHP tabanı kadar CHP ve […]

Meral Akşener’in startını verdiği ‘merkez sağ’ partinin Antalya’daki çalışmaları da hummalı bir şekilde sürüyor. Partinin Kurban Bayramı’ndan sonra kurulacağı açıklanmıştı daha önce. Hazırlıklar da o yönde. Antalya’da kimin kurucu il başkanı olacağını MHP’nin eski il başkanlarından birine sordum. “Arkadaşlar çalışıyor. Birini ilan edeceklerdir” dedi. MHP’den ihraç edilen Akşener’in kuracağı parti MHP tabanı kadar CHP ve AKP’li siyasetçilerin de merceğinde. CHP’nin siyaset tasarımcıları Antalya’da oluşan yüzde 60’lık ‘Hayır cephesi’ noktasından bakıyorlar meseleye. Çünkü Akşener oyları bu yüzde 60’ın içinde. Kurulacak yeni merkez parti, önümüzdeki yerel ve başkanlığı da kapsayan genel seçimlerde nerede duracak? Soru bu. AKP + Bahçeli ittifakının yanında olmayacağı kesin. Ama ‘Hayır cephesi’ içinde mi duracak, yoksa kendiliğinden oluşan bu muhalif ittifakının dışına mı çıkacak, bu bilinmiyor. Daha net sorarsak; Büyükşehir’de nasıl davranacaklar? Mevzu budur.

MHP’de kim, kimin tarafında?

Yeni partinin MHP tabanındaki karşılığını çok fazla konuşmaya gerek yok. MHP’li siyasetçiler zaten kongre süreciyle başlayan gerginlik esnasında taraflarını belli ettiler. İhraç edilenlerin birçoğunun adresi Meral Akşener’in partisi. En yeni örneği de Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce. Partiden ihraç edilen Gökce ve ekibi, sıkı bir Akşenerci. Bir önceki il başkanı Adnan Kaya da öyle. Yine eski il başkanlarından Nizamettin Sağır, Adem Altındal ve Hasan Ünlüel’in gelişmeleri muhalif noktadan izlediği görülüyor. Mustafa Akar ise çok büyük ihtimalle Koray Aydın’ın yanında. Yani MHP’de kalarak siyaseti savunuyor. MHP Antalya’da 4 belediye kazanmıştı. Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu AKP’ye, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül CHP’ye geçti. Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce ihraç. Elde bir tek Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel kaldı. Geçtiğimiz günlerde Alanya’da miting yapan Yücel, Devlet Bahçeli’yi ses sanatçısı gibi elinden tutarak çıkarttı podyuma. Yani araları şimdilik iyi görünüyor. Ama daha sonrası belli olmaz.

‘Yorgun metal’lerin delegesi

AKP’nin siyasi önderleri ise Akşener’in kendi partilerinden ne götüreceğini kestirmeye çalışıyor. Sonuçta Akşener’in kendi tabanını tutması bile AKP’ye öncelikle birçok belediyeye mal olacaktır. Tabanını genişletmesi de AKP seçmeniyle mümkün. Tabii bu arada CHP’de de Akşener’e gidecek olan, heves eden, yakışan bir kitle var. Yani kafa anlamında uyuşan bir kitle… Bütün bunları bir araya getirirken, AKP içindeki ‘metal yorgunluğu’nun sonuçlarını da görmek lazım. AKP’de delege seçimleriyle start alan kongreler sürecinin hiç de demokratik olmadığını, tam aksine ilçe ve illerdeki mevcut yönetimleri sürdürmek için yapılan bir gösteri olduğunu dün bizzat partililerin tepkileriyle özetlemiştim. Yani ‘metal yorgunluğu’ türü söylemlerin ciddi bir değişime yol açacağını düşünmek safdillik olur. Herkes, her teşkilat kendi varlığını, gücünü, iktidarını korumak için önlem alıyor.

Uzakta duran fotoğrafa bakmak

Antalya’da AKP topraklarında kabaca iki gücün çatıştığını da herkes biliyor. Mevlüt Çavuşoğlu’nun dışişleri bakanlığını koruması, onun arkasında birikmiş olan tarafın kazandığı şeklinde anlaşılabilir. Tabii şimdilik. Peki, karşı taraf ne yapacak? Düğüm Büyükşehir adaylığında… AKP’deki kavganın derinleşmesi yerel seçimlerde birilerinin ‘ben oynamıyorum’ diye kenarda durmasına yol açabilir. Karşı tarafa çalışmazlar elbette, ama oyuna girmeyerek, oy istemeyerek CHP’nin adayına yol vermiş olurlar. Böyle bir ihtimal var mı? Geçenlerde AKP’nin üst düzey isimlerinden biriyle CHP’li iki milletvekilinin sohbet ettiğini fısıldadı birileri. Güya o iki vekilden biri de Çetin Osman Budak’mış. Arayıp sordum. “Yok öyle bir şey” dedi. Yani böyle bir görüşme, kavilleşme, yemek filan yok. Fakat birileri de uzakta duran bir fotoğrafı görmeye çalışıyor belli ki. Ya da şu an kamuoyunda çokça konuşulmaya başlanan ‘üstü çizildi’ yorumlarının çıkacağı ihtimal burası olabilir. 2019’a 2 yıl, ama seçim atmosferine girilmesine 1 yıl kaldı. Daha çok ihtimali tartışırız.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz