Mavi Ev’de ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konuşuldu | Körfez Gazetesi
Dolu karpuzu da vurdu

Dolu karpuzu da vurdu

Başkan Sözen’den ‘sandığa gidin’ çağrısı

Başkan Sözen’den ‘sandığa gidin’ çağrısı

ASAT mobil aracı Manavgat’ta

ASAT mobil aracı Manavgat’ta

Balık ağına dolanan  kedi yavruları kurtarıldı

Balık ağına dolanan kedi yavruları kurtarıldı

Kediyi güvenlik kurtardı

Kediyi güvenlik kurtardı

Mavi Ev’de ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konuşuldu
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 30 Eylül 2017 - 12:43:51
Mavi Ev’de ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konuşuldu

      BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin Mavi Ev Konuşmalarına konuk olan uzman Dr. Aslı Kılavuz, ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konulu konferans verdi. Kılavuz, katılımcılara yaşlılıkta doğru beslenmenin ipuçlarını verdi Büyükşehir Belediyesi’nin, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan hastalıkları, dikkat edilmesi gerekenleri ve tedavilerine yönelik bilgilendirme yaptığı ‘Mavi Ev Konuşmaları’ AKM Perge Salonu’nda hasta yakınları ve vatandaşlarla buluştu. Uzm. Dr. Aslı […]

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin Mavi Ev Konuşmalarına konuk olan uzman Dr. Aslı Kılavuz, ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konulu konferans verdi. Kılavuz, katılımcılara yaşlılıkta doğru beslenmenin ipuçlarını verdi

Büyükşehir Belediyesi’nin, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan hastalıkları, dikkat edilmesi gerekenleri ve tedavilerine yönelik bilgilendirme yaptığı ‘Mavi Ev Konuşmaları’ AKM Perge Salonu’nda hasta yakınları ve vatandaşlarla buluştu. Uzm. Dr. Aslı Kılavuz konuşmacı olarak katıldığı ‘Yaşlılıkta Beslenme’ konulu konferansta “Her sağlıksız ürün yerine tercih edilebilecek sağlıklı bir ürün mutlaka vardır” dedi.

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

“Şekeri hayatımızdan çıkarmalıyız” diyen Uzm. Dr. Aslı Kılavuz, “Mümkün olduğunca şekersiz diyet uygulayalım. Şeker eklemek yerine yiyeceklerimize tat katmak için doğal şeker içeren meyveleri, yer elması veya baharatları kullanabiliriz. Ayrıca işlenmiş karbonhidratlar yerine yulaf, baklagiller, sebze gibi karbonhidratları tüketebilirsiniz. Böylece hem daha tok olursunuz hem de enerjik hissedersiniz” dedi.

GİZLİ ŞEKERE DİKKAT

İçerisinde gizli şeker bulunan besinlere de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılavuz, şunları anlattı: “Alışveriş yaparken aldığınız ürünlerin etiketlerini okuyun. Şekersiz ya da şeker eklenmemiştir yazılı ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Konserve gıdalar yerine taze besinleri kullanın. Mümkün olduğunca fast-food tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca konserve çorbalardan makarnaya, soslardan margarine pek çok yiyeceğin içinde gizli şeker bulunuyor. Yerken bunun farkında olmuyoruz. Bu şekerin hiçbir besinsel değeri yok. Sadece damak zevkimizi tatmin ediyor. Ruh halimizi iyileştiriyor. Ama sağlıklı besin düzenimizi bozan boş kalorilerden ibaret maalesef.”

OMEGA3 SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMLİ

Vücudun ihtiyacı olan proteinin sadece et ile değil aynı zamanda sebzelerle de sağlanabildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Aslı Kılavuz, “Haftalık beslenme programınıza et yerine bitkisel kökenli proteinleri ekleyebilirsiniz. Maliyet olarak da etten daha uygun, sonuçta yine yeterli miktarda protein almış oluyoruz. Türkiye’de balık tüketimi oldukça fazla, 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamıza rağmen çok az balık tüketiyoruz. Balığı da her hafta mutlaka beslenmemiz içerisine yerleştirmemiz lazım. Özellikle balık ve deniz ürünlerinde bolca bulunan Omega3 yaşlılıkta kan yağlarını ve damarlarda plak birikimini azaltarak kalp damar hastalıkları açısından çok faydalı. Eklem iltihaplanmalarını da engeller.” (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz