Madaralıktan mağduriyet üretmek | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

Madaralıktan mağduriyet üretmek
Madaralıktan mağduriyet üretmek

Başbakan Binali Yıldırım 6 Mart’ta A Haber ve ATV ortak canlı yayınına katılıyor, gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Yıldırım’ın krizden bir hafta önceki sözleri aynen şöyle: “Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de benzer problemler var. Hollanda’da bu ayın 14’ünde seçimler var, biraz ona yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mevcut iktidar partisiyle o aşırı Wilders’in partisi arasında çok […]

Başbakan Binali Yıldırım 6 Mart’ta A Haber ve ATV ortak canlı yayınına katılıyor, gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Yıldırım’ın krizden bir hafta önceki sözleri aynen şöyle:
“Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de benzer problemler var. Hollanda’da bu ayın 14’ünde seçimler var, biraz ona yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mevcut iktidar partisiyle o aşırı Wilders’in partisi arasında çok az fark var. Onun için 14’ünden önce Hollanda’da bir etkinlik yapılması çok mümkün gözükmüyor. Ama 14’ünden sonra zannetmiyorum ki Hollanda böyle bir kısıtlama üzerinde dursun.” Yıldırım’ın sözleri Türkçe’ye, “Kriz çıkmaması için Hollanda’ya ayın 14’ünden sonra gideriz; onlar açısından da bizim açımızdan da sorun olmaz” şeklinde çevrilebilir. Bir başka şekilde değil.

SIKINTIYI AVRUPA’YA TAŞIYORSUNUZ
Hollan’da Başbakanı’nın kaç kez devlet büyüklerimizi arayıp, “Ziyaretlerinizi ayın 14’ünden sonraya erteleyin” ricasında bulunduğu da medyada yer alan bilgiler arasında. Bunu Türkçe’ye çevirdiğimizdeyse ortaya, Hollanda Başbakanı, bizimkileri arayıp “adam gibi” rica etmiş sonucu çıkıyor. Bizimkiler ne yapıyor? Salvo atışlara devam. Almanya’ya verdiği demokrasi dersine Hollanda’da da devam diyor: “Faşist!”, “Nazi kalıntıları!”, “Cibiliyetsiz katliamcılar”.  Almanya’daki sıkıntıyı Hollanda’ya; Hollanda’daki sıkıntıyı bütün Avrupa’ya taşıma mahareti gösteriyorsunuz. Bu arada Berlin Fuarı’nda dibe vurmuş turizminizi dipten çıkarmaya, boğulmaktan kurtarmaya çalışıyorsunuz.

İŞİN YASASI, ANAYASASI
İşin yasası, anayasal boyutu da cabası: 298 sayılı Seçim Kanunu (Madde 94/A-5) “Yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerde seçim propagandası yasaktır” diyor. Anayasa’nın 79. Maddesi de (Değişik: 31.5.2007 – 5678/2 madde) “Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halkoyuna sunulması Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi işlemlerinin genel yönetim ve denetimi de milletvekili seçimlerinde uygulanan hükümlere göre olur” hükmüne yer veriyor. Yurtdışında miting yapma yasağını getiren kim? AKP. AKP kendi çıkardığı yasalara neden uymuyor? AB vatandaşı olmayanların Avrupa’da seçim çalışması yapması da yasak. “Kendi yasalarım gibi sizin yasalarınızı da ciddiye almıyorum”, bunu mu diyor? “Ben anayasa manayasa tanımam” kuralını yoksa AB için de mi geçerli kıldık?

OYUN İÇİNDE OYUN
Vatandaş, “Neden kendi ülkelerinde referandum çalışmasını bırakıp hepsi birden Avrupa’ya çıkartma yaptılar?” sorusunu soruyor ve “Yoksa” diyor,  “FETÖ darbesinin ardından  ‘Mağdurlar 1’ sergilenip ‘Başkanlık’ gündeme taşınırken, şimdi de ‘Avrupa darbesi’ mizanseniyle ‘Mağdurlar 2’ mi sahneye konuyor?” “Bana kalırsa” diyor vatandaş, “Oyun içinde oyun, oyunu yine yutan koyun var…” Bunlar sosyal medyadan aldığım ifadeler. Şunlar da: Hani Antalya’da mutlu bir Hollanda’lı diye türkü söylüyorduk?… Hani haziranda  vize kalkacaktı da Avrupa’ya vizesiz gidecektik?…

MAĞDURU OYNARKEN MADARA OLMAK
“Mağduru oynarken madara olmak varmış.” Bir başka vatandaşımızın yorumu da bu. Komplo teorileri bir yana, işin aslı galiba madaralıktan mağduriyet üretmek. Madaralıktan üretilen mağduriyetle algı oluşturup oy artırmak. “Hayır”lı mağduriyetler! Başka ne diyebilirdik?

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz