Kitap okumada 15’inciyiz | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Kitap okumada 15’inciyiz
Kitap okumada 15’inciyiz

Online kitap satış sitesi İdefix, yaptığı araştırma sonucunda Türkiye’nin il il, bölge bölge okuma haritasını çıkarttı. İdefix’in sıralamasında en çok kitap okuyan il 2,08 oran ile Ankara, ikinci il 1,92 oranla İstanbul olurken; Antalya 81 il arasında 0,91 oranla 15’inci sırada yer aldı.   İdefix’in Türkiye okuma endeksi bir şehre satılan kitap sayısı / son […]

Online kitap satış sitesi İdefix, yaptığı araştırma sonucunda Türkiye’nin il il, bölge bölge okuma haritasını çıkarttı. İdefix’in sıralamasında en çok kitap okuyan il 2,08 oran ile Ankara, ikinci il 1,92 oranla İstanbul olurken; Antalya 81 il arasında 0,91 oranla 15’inci sırada yer aldı.

 

İdefix’in Türkiye okuma endeksi bir şehre satılan kitap sayısı / son 6 ayda satılan kitap adedi, şehrin nüfusu / Türkiye nüfusu hesaplaması ile elde ediliyor. Buna göre 2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinin birinci sırasında yer aldı. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip etti. Listenin 3. sırasında 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir yer aldı. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli, Kırklareli en çok kitap okuyan 10 il arasına girerken, Antalya 0,91’lik oranla 15. sırada kendine yer bulabildi. Komşu iller Isparta 0,84 endeksle 17., Burdur 0,69 endeksle 32. sırada yer aldı.

 

STEFAN ZWEİG BİRİNCİ SIRADA

Antalya’da en sevilen yazarlar Stefan Zweig, Sabahattin Ali, İlber Ortaylı, en sevilen türler  dünya romanları, Türkiye romanları, Çocuk Öykü/Hikâye türleri. En sevilen yayınevleri İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Can Yayınları.

 

BATI BÖLGELERİ OKUYOR

Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesi’nin batı bölümü en çok kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor. İç Anadolu Bölgesi’nin belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin önemli bir kısmı daha az kitap okuyor. Bu bölümde bulunan Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor. Mustafa KOÇ

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz