Kırılmaz cam yok, dayanıklı cam var | Körfez Gazetesi
Alanya’da terör operasyonu: 11 gözaltı

Alanya’da terör operasyonu: 11 gözaltı

Antalya sokaklarına 5 bin turunç fidanı

Antalya sokaklarına 5 bin turunç fidanı

ANTGİAD’ın yeni üyeleri

ANTGİAD’ın yeni üyeleri

Kalp kapakçığı değişti, hayata tutundu

Kalp kapakçığı değişti, hayata tutundu

20 yıl sonra yakalandı

20 yıl sonra yakalandı

Kırılmaz cam yok, dayanıklı cam var
  • Ana Sayfa » YAŞAM
  • 10 Ocak 2018 - 12:44:40
Kırılmaz cam yok, dayanıklı cam var

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden uzman Dr. Ömer Kesmez, kırılmaz cam diye bir şeyin olmadığını, sağlamlığı artırılmış cam olduğunu kaydetti. AÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden uzman Dr. Ömer Kesmez, özellikle akıllı telefonlarda ekranın korunması için ‘kırılmaz cam’ adıyla satılan camların kırılmaz değil, sağlamlığı arttırılmış cam olduğunu söyledi. ‘Kırılmaz cam’ diye bir cam ürününün […]

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden uzman Dr. Ömer Kesmez, kırılmaz cam diye bir şeyin olmadığını, sağlamlığı artırılmış cam olduğunu kaydetti. AÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden uzman Dr. Ömer Kesmez, özellikle akıllı telefonlarda ekranın korunması için ‘kırılmaz cam’ adıyla satılan camların kırılmaz değil, sağlamlığı arttırılmış cam olduğunu söyledi. ‘Kırılmaz cam’ diye bir cam ürününün olmadığını da belirten Dr. Kesmez, “Cep telefonlarının ekranını korumak için satılan camlarla ilgili şikayetler geliyor. Kırılmaz cam demek, ne kadar doğrudur tartışma konusu, ‘kırılma dayanımı artırılmış cam’ demek daha doğrudur” dedi. Pencere camlarında kırılma dayanımını artırmak için ‘temperleme’ işlemi yapıldığına işaret eden Dr. Ömzer Kesmez, “Bu işlem sonunda camın dayanıklılığı artırılabilir. Çeşitli temperleme işlemi ile camın dayanıklılığı daha da üst seviyelere çıkartılabilir. Örneğin, normal pencere camının kırılması için uygulanan güç 25 megapascal ise aynı camı uygulama şartlarını değiştirerek daha düşük değerlerde de kırabiliriz. Yani cama uygulanan kuvvetin yeri bölgesi ve şiddetine bağlı olarak dayanıklılık artıyor ya da azalabiliyor” diye konuştu.

 

CEP TELEFONLARINDA ORTAYA ÇIKAN SORUN

 

Akıllı telefonlarda kullanılan ve kırılmaz diye tabir edilen camların, alümina silikat olarak adlandırılan cam olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Ömer Kesmez, “Bu tür camların kırılma dayanıklılıkları artırılmıştır, 800-1000 megapascal darbeye dayanıklı hale getiriliyor. Bu da normal pencere camına göre 30-40 kat daha dayanıklı cam demektir. Akıllı cihazlarda kullanılan kırılma dayanımı arttırılmış ince camların dayanıklılık testleri orta bölgelerine uygulanan darbeler dikkate alınarak yapılıyor. Fakat bu tür camlar orta bölgeye uygulanan darbeyi kenar ve köşelerden aldığı durumda kırılmanın meydana gelebileceği görülüyor” diye konuştu. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz