Kılıçdaroğlu niye tank bulamadı? | Körfez Gazetesi
Korkuteli’nde lig hazırlığı

Korkuteli’nde lig hazırlığı

Trabzonspor’da Kucka müjdesi

Trabzonspor’da Kucka müjdesi

Futbol takımları Antalya’da 1500 kamp yapacak

Futbol takımları Antalya’da 1500 kamp yapacak

Geri dönüşüm tiyatrosu büyük ilgi gördü

Geri dönüşüm tiyatrosu büyük ilgi gördü

Sri Lanka fotoğrafları Antalya’da

Sri Lanka fotoğrafları Antalya’da

Kılıçdaroğlu niye tank bulamadı?
 • İdrisÖZYOL
  • İdris ÖZYOL
  • iozyol@gmail.com
  • 13 Temmuz 2017 - 10:56:27

Kılıçdaroğlu’nun Adalet yürüyüşü ve milyonlarca insanın katıldığı Maltepe mitinginden sonra 15 Temmuz gecesi darbe girişimini ekrandan izlerken çekilmiş fotoğrafları servis edildi. “Niye tankların üstüne çıkmadı?” diye feveran. Mesela Ersoy Dede, “Havaalanı darbeci teröristler tarafından işgal edilmiş. Vatandaş darbecilerin karşısına dikilmeye başlamış. O vakit orada olan tek siyasi parti başkanı Kemal Kılıçdaroğlu” diye döktürmüş. Birileri de sorgusuz, sualsiz yaymaya başlamışlar bu tevatürü. Gazeteciler bile var aralarında. Oysa dinci faşist darbe girişiminin henüz başlarında İstanbul’a inen Ankara uçağında 3 siyasetçi var. Biri Kemal Kılıçdaroğlu. İkincisi HDP’li Ertuğrul Kürkçü. Üçüncü isim ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı. Peki havaalanında işgal var mı? Tank filan? Kürkçü’yü dinleyelim:

‘Havaalanında darbeci yoktu’

“Havalimanına indiğimizde, Kılıçdaroğlu’nu karşılamaya gelen grubu gördük. Daha sonra Atatürk Havalimanı’nın VIP Salonu’na giriş yaptık. Bu salonun havalimanının genel müştemilatıyla herhangi bir ilgisi yok ve apayrı bir yer. Oradaki grupta bulunan ve daha önce tanıdığımız kişiler, ‘Darbe oluyor, çıkışlara da izin verilmiyor’ dedi. Uçuşların ne zaman açılacağının bilinmediği belirtildi. Buna hükümet mi, THY’nin kendi kararı mı, yoksa darbeciler mi izin vermiyor; bununla ilgili bir bilgi yoktu. Daha da önemlisi ortada asker ya da polis, bir tedbir ya da bizim hareketlerimizi önlemeye çalışan, ‘Burada darbe yapılıyor hepiniz ellerinizi kaldırın’ diyen kimse de yoktu. Salon dışında da bir araç yoktu. Darbenin lafı vardı; ama kendisi nerde bilmiyorduk”.

Sadece 2 zırhlı taşıyıcı varmış

Şöyle devam ediyor Kürkçü: “Kılıçdaroğlu kendisini karşılayanlarla salonun bir köşesine gitti. Hayati Yazıcı’yı gözden kaybettim. Yaklaşık 15 dakika sonra, kapı açıldı, ‘Çıkış engellenmiyor’ diye sözler işittim. O sırada salonda bulunan ve çıkmak isteyen herkes çıktı. Her zamanki noktalardan geçerek havalimanını TEM’e bağlayan kavşağa kadar hiçbir engelle karşılaşmadan geldik. O kavşakta 2 zırhlı taşıyıcı vardı, asker üniformalı kişiler de yerdeydi. Kimseyi kontrol etmiyorlardı, bize dönüp bakmadılar bile. Orada bazı sivillerle konuşuyorlardı. O gün o saatlerde, VIP Salonu’nda, kontrol merkezlerinde darbe olduğunu gösteren bir işaret yoktu. Dolayısıyla darbeye mukavemet de söz konusu değildi. Bir tank yoktu. Halk da havalimanına gelmiş değildi. Saatlerce sonra Cumhurbaşkanı’na telefondan bağlanıldığında ‘Havalimanında toplanın’ dedi”.

AKP’li Yazıcı da doğruladı

HDP’li Kürkçü bunları söylüyor. Hemen mırın, kırın edecek olanlar için bir de Hayati Yazıcı’yı, yani AKP’nin kurmayını, iktidarın resmi ağzını dinleyelim: “Uçak indi, herkes telefonlarıyla meşguldü. Taşıyıcı araca bindik, aramızda bir konuşma olmadı. VİP salonuna geldik. Ben bu arada geri dönmeyi düşündüm. Saat 23.00 uçağına Ankara’ya bilet aldım. Sonra uçuşlar yasak denildi. Biletimin parasını tekrar geri aldım ve hemen VİP’nin küçük salonuna geçtim. Beni karşılamaya gelen bir tek şoför var. Korumalar karşıdan bu tarafa geçememiş. Sayın Başbakanımızı aradım, onunla görüştüm. Cumhurbaşkanımızı aradım, erişemedim. AK Parti İl Teşkilatını aradım. Orada 200 kadar darbeci asker olduğunu söylediler. Salona geldiğimizde Kılıçdaroğlu’nu karşılayanlar vardı. O diğer salona geçti diye düşündüm. Kalkarken onu sordum. ‘Epey oldu gideli’ dediler. Çıkışta askeri bir araç vardı. Oradan büyük bir zorlukla ayrıldım. Yollar kapalıydı, bazen ters şeride girmek suretiyle il başkanlığına geldim”. Hepsi bu… Yani öyle üzerine çıkılacak tank da yok, önüne düşülecek kitle de. Ve dahası 15 Temmuz gecesine ilişkin herhangi bir hükümet erbabının, AKP milletvekilinin, kurmay heyetinden birilerinin önüne dikildiği, üstüne çıktığı tank resmi görürsem, ben de muhalefete şarlayacağım. Var mı öyle fotoğraf?

 • Etiketler
 • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz