Kibyra Antik Kenti İçin Restorasyon İhalesi | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

 Kibyra Antik Kenti İçin Restorasyon İhalesi
 Kibyra Antik Kenti İçin Restorasyon İhalesi

      Burdur’da, Pisidya’nın başkenti Sagalassos Antik Kenti ile Likya’nın Kibyra Antik Kenti için gelecek hafta restorasyon ihalesi yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un talimatıyla, eşi Sevgi Kurtulmuş’un da memleketi olan Burdur’un Gölhisar İlçesi’ndeki gladyatörler şehri Kibyra Antik Kenti ile Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’ndeki tarihi yapıların restore edilmesi için çalışma başlatıldı. Toplam […]

 

 

 

Burdur’da, Pisidya’nın başkenti Sagalassos Antik Kenti ile Likya’nın Kibyra Antik Kenti için gelecek hafta restorasyon ihalesi yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un talimatıyla, eşi Sevgi Kurtulmuş’un da memleketi olan Burdur’un Gölhisar İlçesi’ndeki gladyatörler şehri Kibyra Antik Kenti ile Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’ndeki tarihi yapıların restore edilmesi için çalışma başlatıldı. Toplam 7 milyon TL’nin üzerinde ödenek ayrılan her iki kent için Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nce restorasyon çalışmalarına ilişkin projelerin hazırlanmasına başlandı.

GLADYATÖRLER ŞEHRİ

Çalışmalar kapsamında, Gölhisar’da hakim tepeler üzerinde kurulu, gladyatörler şehri olarak da anılan antik Likya’nın Kibyra Antik Kenti’ndeki agora, birinci teras, sütunlu cadde ve dükkanlar, Doğu nekropol, Doğu Roma (Bizans) hamamı, Çeşme Mahallesi Roma dönemi tapınak mezar, odeon ve mozaikli stoa (müzik evi ve önünde yer alan mozaikli döşeme), stadyum, Tholos Nymphaeum planlı çeşme yapısı için belgeleme, koruma ve restorasyon projesi hazırlanacak.

ÖZGÜN MALZEMELERLE RESTORASYON

Ağlasun’un 7 kilometre kuzeyindeki antik Yunan Pisidia’nın başkenti Sagalassos Antik Kenti’nde ise aşağı agora, Hadrian çeşmesi, macellum, Roma hamamı, sütunlu cadde, Tiberius kapısı ve tiyatro için belgeleme, koruma ve restorasyon projesi hazırlanacak. Her iki antik kentteki bu tarihi yapılara ilişkin belgeleme, koruma ve restorasyonu için projelerin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor. Projeler tamamlandıktan sonra da kazı başkanları ve bilimsel uzmanlar eşliğinde söz konusu tarihi yapılar kendi özgün malzemeleri kullanılarak restore edilecek. Burdur’un büyük tarihi öneme sahip bu iki antik kenti için hazırlanacak projelerin toplam bedeli ise yaklaşık 7 milyon TL. Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un himayelerinde tam bir koruma ve restorasyon projesi hazırlanacağını, bu iki antik kentin turizme kazandırılması için 2019- 2020 yıllarında da restore uygulama çalışmalarının başlatılacağını kaydetti. (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz