Karataş’tan yönetmelik değerlendirmesi | Körfez Gazetesi
Bobo Alanyaspor’da

Bobo Alanyaspor’da

MHP’den nostaljik şehir turu

MHP’den nostaljik şehir turu

‘İmar barışı’ tepkisi

‘İmar barışı’ tepkisi

İki kazada iki kişi öldü

İki kazada iki kişi öldü

67 yıl sonra, ilk kez görerek oy kullanacak

67 yıl sonra, ilk kez görerek oy kullanacak

Karataş’tan yönetmelik değerlendirmesi
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 8 Temmuz 2017 - 09:00:40
Karataş’tan yönetmelik değerlendirmesi

  Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektörünün anayasası sayılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ni değerlendirdi Yeni yönetmeliğe göre stüdyo dairelerin yasaklandığını dile getiren Karataş, “ Projelere siluet ayarı geldi, kot farkı ve emsal rantının önüne geçildi. Mevcut yönetmelik 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek. 30 Haziran’da sona eren, kentsel dönüşümde […]

 
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektörünün anayasası sayılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ni değerlendirdi
Yeni yönetmeliğe göre stüdyo dairelerin yasaklandığını dile getiren Karataş, “ Projelere siluet ayarı geldi, kot farkı ve emsal rantının önüne geçildi. Mevcut yönetmelik 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek. 30 Haziran’da sona eren, kentsel dönüşümde 1.25 ek emsal hakkı da 1 Ekim’e uzatıldı. 1+0 stüdyo daireler, artık imar projelerine dahil edilmeyecek. Yeni tip konut projelerinde en küçük daire 1+1 ve minimum net 28,50 metrekare olacak. Bu kapsamda yapılacak en küçük dairenin içinde en az 1 oturma odası (en az 12 metrekare), 1 yatak odası (en az 9 metrekare), 1 mutfak veya yemek pişirme yeri (en az 3,30 metrekare), 1 banyo veya yıkanma yeri (en az 3 metrekare) ve 1 tuvalet (en az 1,20 metrekare) bulunacak” dedi.

HEDEF ŞEHİRLERDE YATAY YAPILAŞMA
Yönetmelikle şehirlerin dikey yerine yatay gelişmesinin hedeflendiğini kaydeden Karataş, “ Uzun yıllardır kullanılan Avan Proje tanımı netleştirildi. Uygulama projesinin yapımına esas teşkil eden, geçerli imar durumuna göre hazırlanan tüm ölçü ve kotların bulunduğu gerekirse siluetin yer aldığı proje, olarak tanımlandı. Yeni düzenleme kapsamında artık hiçbir idare, yönetmelikte belirtilen alan kullanım tanımını genişletici imar planı, yapamayacak. İdarelerin böylece inşaat alanlarında plan notları ile belirledikleri alan kullanımını fazlalaştırma hakkı kaldırılmış oldu ancak Belediyeler ve idareler yapacakları düzenlemeler ile mevcut bir parselde parselin toplam emsal alanının yüzde 30’nu geçemeyecek şekilde emsal harici alan belirleyebilirler. Bunun anlamı birçok alanın emsal dışı alan olarak tanımlanması, bir yüzde ile sınırlandı” ifadelerine yer verdi.

ÖN 3, ARKA 8 KAT OLMAYACAK
Yeni düzenlemeyle kot farkından bağımsız bölüm kazanma devrinin sonlandığını kaydeden Karataş, “ Yol kotundan düşük ya da yüksek arazilerde, kademelendirmeye geçilecek. Bina ön cephelerinde olduğu gibi, arka cephesi yol kotundan 5 metreden fazla düşük veya yüksek yapılara, 6 metrede bir kademelendirme gelecek. Böylece önden 3 kat, arkadan 8 kat bina yapılamayacak” dedi.

4 DEĞİL 3 KATA ASANSÖR OLMALI

Karataş yönetmelikle ilgili şu bilgileri verdi: “ Bina, arsada daha geniş taban alanına oturtulup yayılabilecek. Eski Yönetmeliğe göre çekme mesafeleriyle parselde 9 kat yapılması gereken örneğin 900 m2 inşaat, şimdi parsele yayılarak 6 kat yapılabilecek. Konutlarda kat yükseklikleri 3.60 metreye ticari ofislerde 4 metreye çıkarıldı. Bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca ve saçak onarımları basit tamir ve tadilat tanımına sokuldu. 4 katlı binalarda asansör zorunluluğu ve 3 katlı binalarda ise asansör yeri bırakma zorunluluğu getirildi. Binaların çatılarına yapılan baz istasyonları, maliklerin onayını almak, bina cephesine 3 metreden fazla yaklaşmamak ve yer seçim belgesi almak şartıyla ruhsata tabi olmadan yapılabilecek. Yol boyu ticaretin olduğu konut alanlarında, zemin katlarda otopark yükünün karşılanması şartıyla gürültü ve kirlilik oluşturmayan ticari kullanımlara izin verildi. Belediyeler, mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek.” Eski yönetmelikte duvarlar arasında kalan alanın net alan olarak tanımlandığını haturlatan Karataş, “Yeni yönetmelikle içeriden bağlantılı piyesleri ile birlikte bağımsız bölüm içerisindeki boşluklar hariç duvarlar arasında kalan temiz alan olarak tanımlandı. Bağımsız brüt alan tanımı da değişti ve şaftlar, ışıklıklar, hava bacaları, galeri boşlukları hariç bağımsız bölümün dış konturlarının çevrelediği alan olarak geniş bir tanım yapıldı” diye konuştu. (İHA)

.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz