İyi Parti’nin hedef kitlesi | Körfez Gazetesi
Türkiye, turist sayan tek ülke

Türkiye, turist sayan tek ülke

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Başkan Dere güven tazeledi

Başkan Dere güven tazeledi

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Alkollü kadından polise tehdit

Alkollü kadından polise tehdit

İyi Parti’nin hedef kitlesi
İyi Parti’nin hedef kitlesi

Diğer Yazıları Antalya il ve ilçe teşkilatlarının kuruluş çalışmaları devam eden İyi Parti’nin kurmayları hedef kitle konusundaki yanlış yönlendirme ve algıyı kırmaya çalışıyor. En genel geçer algı ise İyi Parti’nin CHP tabanına seslendiği yönündeki yorumlarla yaratılmaya çalışılıyor. Yeni partinin Antalya’da öncülüğünü yapan isimler bu algıdan son derece rahatsız. MHP’den doğan, asıl gücünü oradan alan partinin […]

Diğer Yazıları

Antalya il ve ilçe teşkilatlarının kuruluş çalışmaları devam eden İyi Parti’nin kurmayları hedef kitle konusundaki yanlış yönlendirme ve algıyı kırmaya çalışıyor. En genel geçer algı ise İyi Parti’nin CHP tabanına seslendiği yönündeki yorumlarla yaratılmaya çalışılıyor. Yeni partinin Antalya’da öncülüğünü yapan isimler bu algıdan son derece rahatsız. MHP’den doğan, asıl gücünü oradan alan partinin hedef kitlesi, seslendiği kesim ise AKP seçmeni. CHP tabanıyla ilgili söylentilerin bu hedefi karartmak, flulaştırmak için ortaya atıldığını belirten İyi Parti öncüleri, muhalif siyasetlerin birbirinin bahçesine dalmasına son derece karşı.

AKP seçmenine ‘İyi’ gelecek

MHP’nin Antalya’da son yerel seçimlerde aldığı ciddi bir oy var. Bu potansiyelin çok önemli bir bölümünün de İyi Parti hanesine yazılacağı düşünülüyor. İl ve ilçe teşkilatlarındaki hazırlık öncelikle bu yönde. Söz konusu kitleyi toparlayacak, harekete geçirecek yönetimler oluşturulmaya çalışılıyor. MHP eski il başkanlarından Nizamettin Sağır isminin öne çıkma gerekçesi de bu. İhale de ona kalacak gibi görünüyor. Aynı zamanda milliyetçi, muhafazakar AKP seçmenine seslenen bir yapı kurma fikri var ortada. Yani özetlersek, hem MHP seçmenini kendi etrafında toparlayacak, hem de AKP seçmenine seslenecek.

İktidar Atatürk aşkına geldi

Ortaya çıkacak genel fotoğrafta ana hatlarıyla sol, sosyal demokrat, merkez sol seçmenin CHP, milliyetçi, muhafazakar, merkez sağ seçmenin de İyi Parti tarafından örgütlenmesi. AKP’nin son günlerde sığındığı Atatürkçü söylemler, organize edilen Anıtkabir ziyaretleri de CHP tabanını değil, İyi Parti’ye yönelecek merkez sağ seçmeni hedefliyor zaten. Partinin kuruluşunu açıklayan Meral Akşener ve ekibinin ayaklarının tozuyla Anıtkabir’i ziyaret etmesi, İyi Parti’yi tarif ederken ‘Atatürkçü’ vurgusunun da özellikle yapılması AKP’yi telaşlandırmış olmalı. Atatürk’le sorunu olmayan milliyetçi, muhafazakar AKP seçmen açısından İyi Parti’nin çekim merkezi haline gelmesi iktidarın altındaki toprağı kaydırır. Bu seçmen aslına dönerse 2019 hesapları hayal olur.

‘Hayır’ cephesinin dinamikleri

Yani endişelenmesi gereken parti CHP değil, AKP’dir. Zaten bu endişeden dolayı birileri CHP’yi göstererek ana muhalefet partisini tedirgin etmeye çalışıyor. İyi Parti kadroları ise CHP’yi aynı hedefe yürüyen müttefik güç olarak görüyor. Hedef de 2019’da rafa kaldırılacak parlamenter sistemin, güçler ayrılığının, yargı bağımsızlığının, demokrasinin, cumhuriyet rejiminin, ülkenin yönünün, birliğinin, ortak vatanın korunması. Her iki partinin de tek rakibi AKP. Birbirleriyle bir dertleri yok. Birbirlerinin seçmenini ayartmak, kafa karıştırmak gibi bir niyetleri de yok zaten. Bunun altını da ısrarla çiziyorlar. Çünkü referandumda oluşmuş bir çatı var. Bu çatının adı ‘Hayır’ cephesi. Herkes kendi tarafındaki ‘hayır’ı örgütleyerek bir toplam oluşturdu. Şimdi kendi hayırlarıyla iktidara yürümek istiyorlar. Hayır cephesini bölmenin iktidar partisinin işine yarayacağını en tecrübesiz siyasetçi, en dışarıda kalmış insan bile görür. Oysa hedef tam tersine bu cepheyi genişletmek, AKP’yi eritmek. Mevcut iktidarı eritecek en güçlü dinamik, onun seçmeniyle aynı dili konuşabilen İyi Parti kadrolarıdır.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz