İyi Parti kime iyi gelecek? | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

İyi Parti kime iyi gelecek?
İyi Parti kime iyi gelecek?

Diğer Yazıları Akıncılardan sonra Ülkücüler de partilerini kurdular. MHP, Bahçeli ve ekibine kaldı. Saadet Partisi de Milli Görüş’e kalmıştı. Ülkücülerin Meral Akşener liderliğinde kurdukları partinin adı Kayı boyunun simgesiyle özdeş. Son yıllarda AKP’nin yaratmaya çalıştığı yeni popüler kültürün alametlerinden biri bu. Özellikle Diriliş Ertuğrul dizisi sayesinde yalan yanlış bir tarih algısına üşüşen tipler Yörük festivallerinde […]

Diğer Yazıları

Akıncılardan sonra Ülkücüler de partilerini kurdular. MHP, Bahçeli ve ekibine kaldı. Saadet Partisi de Milli Görüş’e kalmıştı. Ülkücülerin Meral Akşener liderliğinde kurdukları partinin adı Kayı boyunun simgesiyle özdeş. Son yıllarda AKP’nin yaratmaya çalıştığı yeni popüler kültürün alametlerinden biri bu. Özellikle Diriliş Ertuğrul dizisi sayesinde yalan yanlış bir tarih algısına üşüşen tipler Yörük festivallerinde bile ellerinde yay, kafalarında börk, üzerlerinde ‘Duşakabin’ diye dalga geçiren kıyafetlerle arz-ı endam eylemeye başlamıştı. Şimdi çarşı iyice karışacak. Türkçü siyaset İslamcı AKP tarafından iç edilmeye çalışılan alamet-i farikalarını geri istiyor. Aslında bir İngiliz tasarımı olan Osmanlı tuğrasının ise hangi tarafta kalacağı şimdilik meçhul…

İl başkanlığı için 3 isim

Milliyetçi kimliği öne çıkan İyi Parti’nin ‘Nazım Hikmet’ Kültür Evi’nde kurulmasından sonra gözler il ve ilçe teşkilatlarına çevrildi. Antalya’da Kurucular Kurulu’na 5, Genel İdare Kurulu’na ise 1 isim girdi. Başkanlık Divanı’nda buralardan kimse yok. Oysa Antalya Türkiye’nin dördüncü büyük kenti ve MHP’nin yüzde 24 civarında bir tabanı var. İyi Parti için bu büyüklükte bir kitlenin en tepe yönetimde temsil edilmemesi ne gibi handikaplar barındırır; şimdiden kestirmek zor. İkinci aşama da il ve ilçe teşkilatları tabii ki. Kulislerde il başkanlığı için ismi konuşulan 3 kişi var: Kurucular Kurulu’nda yer alan MİL-MAB il temsilcisi Musa Ertugan, görevden alınan MHP İl Başkanı Adnan Kaya ve emekli Sincan Ağır Ceza Hakimi Osman Kaçmaz… Üçü de Ülkücü gelenekten. Yani ‘merkez sağı temsilen farklı bir isim’ formülü Antalya için pek olası görünmüyor.

Etkili bir aday listesi olur

İyi Parti’ye Antalya ölçeğinde bakmaya devam ettiğimizde Ankara’daki kuruluş programına 25 otobüs kaldırılması ciddi bir hava estirildiği anlamına geliyor. Kendi özel araçlarıyla ve uçakla gidenler de epeyce bir yekun tutuyor. Bu kalabalık yeni partinin Antalya’da ciddi bir taban bulduğunu, tuttuğunu gösterir. Devlet Bahçeli yüzünden kenara çekilmiş olan MHP’nin önemli isimleri de yeni oluşumun içinde saf tuttu. Söz konusu tabloyu önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde oldukça etkili bir aday listesinin ortaya çıkacağı şeklinde okumak lazım. İl ve ilçe teşkilatlarının oluşmasından sonraki aşama da bu zaten. Yönetimde kim belirleyici olursa seçim kulvarında da o koşacaktır. Siyasetin en basit denklemi böyle söylüyor.

CHP’den kayacak kitle

Antalya sınırları içinde yürümeye devam edersek şunu da eklememiz gerekir: İyi Parti’ye omuz verenlerin büyük çoğunluğu diyaloga açık isimler. Hiçbir partiden toplumun bütününü kucaklaması, her kesime seslenmesi beklenemez. Beklenmemelidir. Her siyaseti kendi değerleri, ilkeleri, söylemi, ideolojisi içinde ve o eksende tartışmak gerekir. İyi Parti sağcı bir partidir. Kurucularının bagajında geçmişin ağır yükü de vardır. Bu yükün karşılığını seçmen verecek. Fakat sadece MHP tabanında kalmayacağı, başta CHP ve Vatan Partisi olmak üzere çeşitli partilere dağılmış milliyetçi unsurlar için de bir çekim merkezi olacağını düşünmek lazım. Merkez sağın eski partileri olan DYP ve ANAP’ın tabanı ne kadar kalmıştır, etkisi nedir; kestirebilmek çok mümkün değil. O tabanın büyük bir kısmı AKP saflarına katıldı zaten. Bu gerçek ortaya konulduğunda yeni bir merkez sağın, eski merkez sağ unsurlarla oluşturulmasının gerçekçi olmayacağı da aşikar. Olsaydı zaten şimdiye kadar gerçekleşirdi.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz