İstilacı balıklar müzede | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

İstilacı balıklar müzede
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 15 Temmuz 2017 - 09:00:45
İstilacı balıklar müzede

ANTALYA sularında yeni görülmeye başlayan İndo-Pasifik kökenli aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı, Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı’na bağlı Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye denizlerindeki biyolojik zenginlikleri ziyaretçilerle buluşturmaya devam ediyor. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla girdiği düşünülen ve Antalya Körfezi’ne kadar ulaşan aslan balığı ve […]

ANTALYA sularında yeni görülmeye başlayan İndo-Pasifik kökenli aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı, Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı’na bağlı Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye denizlerindeki biyolojik zenginlikleri ziyaretçilerle buluşturmaya devam ediyor. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla girdiği düşünülen ve Antalya Körfezi’ne kadar ulaşan aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı Deniz Biyoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Gün geçtikçe daha sık görülmeye başlayan istilacı türlerle ilgili farkındalık yaratmaya çalışılan müzede, sergilenen yabancı tür sayısı 45’e yükseldi.

AKDENİZ’E UZANAN YOLCULUK

Deniz Biyoloji Müzesi’nde ziyaretçilerini bekleyen aslan balığının bordo, pembe, siyah ve beyaz renklenmeleri olan uzun, dekoratif ve zehirli yüzgeçleri bulunuyor. Doğal yaşam alanı Hint ve Pasifik okyanusları olmasına rağmen bu tür şimdilerde istilacı bir tür olarak Akdeniz ve Antalya Körfezi’nde kendini gösteriyor. Akdeniz’de ilk kez 1992 yılında İsrail kıyılarında görülen aslan balığı, bugün İskenderun Körfezi’nden Antalya Körfezi’ne uzanan kıyı şeridine yayılmış durumda.

MAVİ PAPAĞAN BALIĞI

Mavi çizgili papağan balığı da Antalya sularında yeni görülen bir tür. Türkiye’de ilk kez 2013 yılında tespit edilen balığın ortalama boyu 50 santimetre. İndo-Pasifik kökenli bu balık, ilginç ve parlak rengi, morfolojisi nedeniyle balık severlerin ilgiyle takip ettiği bir tür olarak öne çıkıyor. (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz