İki şehrin hikayesi | Körfez Gazetesi
İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

AKP Kumluca’da seçim

AKP Kumluca’da seçim

MMO’da seçim var

MMO’da seçim var

İki şehrin hikayesi
İki şehrin hikayesi

Adalet Bakanlığı Manavgat’ın turizm bölgesi Ilıca’ya cezaevi yapmak istiyor. Ilıcalılar karşı cezaevine. Yerleşik yabancıların yaşadığı sitenin yanına, turizm beldesinin ortasına dikilmek istenen bu cezaevine Manavgat Belediye Meclisi’nden de onay çıkmadı. AKP grubu bile ikiye bölündü. Bazı AKP’li meclis üyeleri ‘hayır’ dediler. Ilıca muhtarı, “Evet diyenler seçim zamanı beldemize gelmesin” diye posta koydu zaten. Manavgat Belediye […]

Adalet Bakanlığı Manavgat’ın turizm bölgesi Ilıca’ya cezaevi yapmak istiyor. Ilıcalılar karşı cezaevine. Yerleşik yabancıların yaşadığı sitenin yanına, turizm beldesinin ortasına dikilmek istenen bu cezaevine Manavgat Belediye Meclisi’nden de onay çıkmadı. AKP grubu bile ikiye bölündü. Bazı AKP’li meclis üyeleri ‘hayır’ dediler. Ilıca muhtarı, “Evet diyenler seçim zamanı beldemize gelmesin” diye posta koydu zaten. Manavgat Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Sözen, “Huzurumuzu kaçırmayın” diye konuştu mecliste. Turizmi ve cezaevini yan yana düşünen, turizmin ortasına cezaevi dikmeye kalkışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. “Ilıca’ya cezaevi yapacağız” vaadinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu inadın en somut örneği.

Cezaeviyle övünen başkanı

Manavgat direniyor cezaevine. Peki AKP’li beldeler? Şöyle bir müjde vermiş AKP’li Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin: “Bir büyük yatırım daha Elmalı’da başladı. Elmalı’da büyük yatırımlar bir bir start alıyor. Bozhöyük mahallemizde bölgenin en büyüğü olacak Elmalı T Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumu için inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Elmalı istihdamına ve ekonomisine can verecek bu büyük proje Elmalımıza hayırlı olsun”. Neyle övünüyor? “Bölgenin en büyük cezaevi” Elmalı’ya yapılacak diye. Elmalı’nın istihdamına ve ekonomisine can verecekmiş. Sanki 5 yıldızlı otel yapıyorlar. Sanki üniversite yapıyorlar Elmalı’ya. Sanki sanayi tesisi kuruyorlar, kültür merkezi inşa ediyorlar. Müjdeye bakın.

Babasız çocukların süt parası

Özgürlüğünü yitirmiş, çaresiz, tutuklu, hükümlü, sahipsiz insanları içine tıkacakları bir hapishaneyle övünüyor AKP’li belediye başkanı. İlçe ekonomisine ne katkı sağlayacak? Zar zor, çeşitli imkansızlıklar Elmalı’ya gelen mahkum aileleri minibüse binecek, simit yiyecek, çay içecek. Yeni minibüs hattı kurulacak. Cezaevinin karşısına birkaç kafeterya, büfe, dönerci filan. Elmalı çaresiz, gariban, boynu bükük ailelerden, anasız, babasız çocuklardan, evladının özlemiyle yanıp tutuşan analardan alacağı parayla ihya olacak. İnsanların tutsaklığı, mahkumluğu, çilesi Elmalılı minibüsçüye, çaycıya, tostçuya ‘bereket’ getirecek. Ve daha da vahimi, Elmalı’ya temeli atılan cezaeviyle övünen, hava atan belediye başkanı Ümit Öztekin aslında bir avukat. İşi insanları cezaevinden kurtarmak, özgürlüklerini savunmak olan bir avukat belediye başkanı ilçesine gelecek mahkumlardan siyasi rant umuyor. Yazıklar olsun.

Gerçek ekmek demokrasidir

Antalya’nın bir ilçesi mahkumlardan, mahkum ailelerinden, özgürlüğü elinden alınmış insanlardan geçinmeyi, beldenin cezaevine dönüşmesini reddederken, başka bir ilçesi de yeni yeni cezaevleriyle doldurulan bir ülkenin belediyesi olmakla kostaklanıyor. Demokrasinin, özgürlüğün, hukukun, barışın ekmek anlamına geldiğini bilen Manavgat cezaevine direnirken, Elmalı garibanlardan, mahkumlardan ekmek yeme derdinde. Köklü bir tarihi, geçmişi olan Elmalı’nın düştüğü hale bakın. ‘Evliyalar kenti’ diye anılan Elmalı, gariban mahkum ailelerinin cebindeki üç kuruşa ele uzatıyor. Ve dahi sürekli yeni cezaevleri, en büyük cezaevleri, neredeyse her bölgeye cezaevleri yapmakla övünen iktidara ne diyelim? Dünyanın gelişmiş ülkeleri, mesela İsveç, mesela Finlandiya kapattıklara cezaevleriyle övünürken, bizimkiler açtıklarıyla hava atıyor. Bu bile demokrasinin, yargı özgürlüğünün girdiği cendereyi göstermiyor mu? Gösteriyor.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz