İftar sektörü | Körfez Gazetesi
Kepez’de yol çalışmaları 

Kepez’de yol çalışmaları 

Polisten ‘Duman’ uygulaması

Polisten ‘Duman’ uygulaması

Türkiye’nin en hızlısı EFE HASIRCIOĞLU

Türkiye’nin en hızlısı EFE HASIRCIOĞLU

Antalya benim evim

Antalya benim evim

Kadınlardan Çelik’e ilgi

Kadınlardan Çelik’e ilgi

İftar sektörü
 • MustafaKoç
  • Mustafa Koç
  • mimkoc@gmail.com
  • 12 Haziran 2018 - 11:20:45

 

 

Belediyeler iftar düzenliyor; sendikalar, dernekler, meslek odaları, iş insanları, hayırseverler iftar düzenliyor. Belediyelerin düzenlediği iftarlara binlerce, on binlerce kişinin katıldığı oluyor. Sadece belediyelerin değil, özel şahısların düzenlediği iftarlara katılanların da binlerle ifade edildiği olabiliyor. Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Antalya’da da önemli miktarda paraların döndüğü bir iftar sektörü oluştu.

 

AMAÇ GÖSTERİŞ

Eskiden belediyelerin kurduğu iftar çadırları vardı. Buralardan ihtiyacı olanlar yararlanıyordu. İftar çadırlarına gelenlerin hemen hepsi ihtiyacı olanlardan oluştuğu için, iftara katılanların birbirinden utanıp sıkılmasına gerek olmuyordu. Yukarda sözünü ettiğimiz iftarlara katılanların çoğunluğu ise evinde tıkınmak için her şeyi olan tuzu kurulardan oluşuyor. Bu iftarların çoğunun altında popülizm yatıyor. Oruç tutanın da tutmayanın da iftar saatini bekleyip tıkındığı bu iftarları düzenleyenlerin tek amacı var: Gösteriş.

 

BU İŞİN EKMEK YİYENLERİ VAR

Gösteriş odaklı iftar popülizmi, muhafazakâr siyasetçilerin marifeti olmakla sınırlı değil. Sağcısıyla, solcusuyla herkes popülizmin bu türüne sıkı sarılmış durumda. Bu sektörden ekmek yiyenler, iftar sektörü temsilcileri Ramazan aylarını dört gözle bekler vaziyetteler. Belediye belediye, oda oda, dernek dernek gezip sektörün palazlanması için çalışma yürütüyor, bağlantı gerçekleştiriyorlar.

 

HALKIN VERGİLERİYLE

Belediyelerin Ramazan aylarında kurduğu iftar çadırları önemli bir işlevi yerine getiriyor, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın dini inançlarını yerine getirmelerine yardımcı oluyordu. Son yıllardaki iftarların çok azından bu tür insanlarımız yararlanabiliyor. Belediyelerin düzenlediği iftarlar halkın vergileriyle; odaların, derneklerin, sendikaların verdiği iftarlar üye aidatlarıyla ödeniyor. İfrata kaçan iftar yemekleri, vergilerin, üye aidatlarının amacına uygun harcanmadığı anlamına da geliyor.

 

POPÜLİZMİN DE BİR SINIRI VAR

Belediyelerin, kamu ya da özel kurumların, kendi personeli için bir tür buluşma platformu oluşturmak amacıyla düzenlediği iftarlar değil sözünü ettiklerimiz. İftar çadırları kadar bunlar da “hayırlı” bir işlevi yerine getirir. Eleştirdiğimiz iftarlar, dini siyasete alet etmede popülizmi de ifrata vardıran iftarlar. Gösteriş amaçlı bu tür iftarlarda ısrar etmemizin sonucu olsa olsa, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tuzu kuruların arasına girmekten sıkılıp, aç kalmaya devam etmesi olabilir.

 

 

 • Etiketler
 • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz