Hicaz Narı Hasadı Başladı | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Hicaz Narı Hasadı Başladı
Hicaz Narı Hasadı Başladı

    Finike’de üretimi yapılan Hicaz narı hasadına başlandı. Kabuk rengi koyu kırmızı, tane rengi bordoya yakın kırmızı, mayhoş ve sert çekirdekli tanelere sahip olmasıyla bilinen Hicaz narı, bölgenin en önemli ticari değerlerinin başında yer alıyor. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, 2017 yılı nar sezonunu değerlendirdi. Finike’de 1980 yılından bu yana nar üretimi yapıldığını, […]

 

 

Finike’de üretimi yapılan Hicaz narı hasadına başlandı. Kabuk rengi koyu kırmızı, tane rengi bordoya yakın kırmızı, mayhoş ve sert çekirdekli tanelere sahip olmasıyla bilinen Hicaz narı, bölgenin en önemli ticari değerlerinin başında yer alıyor. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, 2017 yılı nar sezonunu değerlendirdi. Finike’de 1980 yılından bu yana nar üretimi yapıldığını, son 15- 20 yıldır kalitesi dolayısıyla ticari değer kazandığını söyledi. Talep arttığı için üretim alanlarının da arttığını belirten Halil Sarıçobanoğlu, ortama yıllık rekoltenin 8 bin ton civarında olduğunu kaydetti. 2017 yılı rekoltesinin 10 bin ton civarında beklendiğini vurgulayan Sarıçobanoğlu, fiyatların kalitesine göre 80 kuruştan 1.5 TL’ye kadar çıktığını kaydetti.

ÜRETİCİYİ MEMNUN ETTİ

Talebin çok, üretimin az olduğu yıllarda nar fiyatlarının 3.5- 4 TL civarında olduğunu anlatan Başkan Sarıçobanoğlu, üretimin yükselmesiyle birlikte fiyatların da düştüğünü söyledi. Bölgede yaklaşık 4 bin 500 dekar alanda nar üretildiğini aktaran Sarıçobanoğlu, şöyle dedi:
“Son birkaç yıldır fiyatlarımız düşüktü, üreticilerimiz o nedenle biraz mağdur oldu ama hem rekoltemizin yüksek oluşu hem de kalitemizin iyi oluşu, fiyatların da 80 kuruş- 1 TL ile kalitesine göre 1 TL’nin üzerinde satılması üreticiyi memnun etti. Özellikle köylerimizde daha çok nar üretilmektedir. Ziraat Odası olarak 24 saat çiftçimizin emrinde, pazarlamasından, satışına kadar yardımcı oluyoruz. Özellikle ihracat ve iç piyasaya mal gönderiyoruz. Bir kısmını da saklayıp daha sonra talebe göre ihracat ve piyasaya sevk ediyoruz.” (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz