Hesap var hesap içinde | Körfez Gazetesi
Oğlunun ölümünden 7 ay  sonra yaşamını yitirdi

Oğlunun ölümünden 7 ay sonra yaşamını yitirdi

Savcı ömür boyu hapis istedi

Savcı ömür boyu hapis istedi

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

Hesap var hesap içinde
Hesap var hesap içinde

CHP Antalya’da Deniz Baykal cephesinde pek problem yok. Tuncay Ercenk’in il başkan adaylığı kesin gibi. Tabii Ercenk sadece Baykal’ın da adayı değil. Muhittin Böcek de arkasında durur. Ümit Uysal’la aralarına kara kedi giren Turgay Genç’in de Ercenk’in sepetine yumurta bırakacağı düşünülüyor. Peki, Devrim Kök? Muhtemelen o da. Devrim Kök’ün Kepez’de bir karşılığı var. Muratpaşa’da da… […]

CHP Antalya’da Deniz Baykal cephesinde pek problem yok. Tuncay Ercenk’in il başkan adaylığı kesin gibi. Tabii Ercenk sadece Baykal’ın da adayı değil. Muhittin Böcek de arkasında durur. Ümit Uysal’la aralarına kara kedi giren Turgay Genç’in de Ercenk’in sepetine yumurta bırakacağı düşünülüyor. Peki, Devrim Kök? Muhtemelen o da. Devrim Kök’ün Kepez’de bir karşılığı var. Muratpaşa’da da… Servet Yıldız Kepez’de Devrim Kök’ün desteğiyle yürüyecektir. Bu bağlamda daha önce yazdığım Deniz Demiröz yorumunu düzeltmem gerekiyor. Demiröz’ü destekleyenler tabanın adayı olduğunu söylüyorlar. Onlar da sonuna kadar gitmekte kararlı. Muratpaşa’da da Altan Kızıltan’ın arkasında bir yığılma var. Tuncay Ercenk için bahsettiğimiz ittifak aynıyla Kızıltan için de geçerli. Yani Baykal ve son süreçte Baykal’a yaklaşan isimler Muratpaşa’da iddialı bir aday bulmuş durumda. Kızıltan her ne kadar başka güdülerle yola çıkmışsa da, netice itibarıyla gelinen nokta burası olacaktır.

Ercenk’in karşısına tek aday

Yani gerek Tuncay Ercenk, gerekse de Altan Kızıltan etrafında oldukça geniş bir cepheden bahsediyoruz. Peki, Kılıçdaroğlu’nu yani mevcut Genel Merkez iradesini destekleyenler tarafında durum nedir? Oldukça karışık. Ahmet Kumbul, Vahap Tuncer ve belki mevcut il başkanı Mustafa Erdem bu cephenin adayları. Bu 3 isimden Ahmet Kumbul adaylık konusunda son derece kararlı. Tuncer de öyle, ama adayın teke düşürülmesini savunuyor. Adayın teke düşürülmesi noktasında Genel Merkez devreye girer ve Vahap Tuncer’de karar kılarsa ne olur? Ahmet Kumbul, her ne kadar bir ihtiyat payı bıraksa, olağanüstü gelişmelere göre kararı gözden geçirebileceğini söylese de geri çekilme ihtimali son derece zayıf. İşte o zaman çarşı bayağı bir karışacak.

Konyaaltı’nda kafalar karışık

Konyaaltı’nda da yarışın İlhan Buğdaycı ve Cengiz Kaçar arasında geçeceğini söylemiştik. Fakat bir süredir çalışan bir platform var Konyaaltı’nda. Cengiz Kaçar ile Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu’nu parti üyeleriyle bir araya getiriyorlar, konuşturuyorlar, tartıyorlar. Bu platformda aktif olan kimi isimler ibrenin Mısırlıoğlu’ndan yana hareket ettiğini söylüyorlar ısrarla. Yani oradaki tablo da karışık. Üç adaylı bir kongrede İlhan Buğdaycı ipi göğüsler. Yani Muhittin Böcek. Peki, Böcek’e rağmen ve karşı Konyaaltı’nı almak mümkün mü? İlçeyi iyi tanıyan, dengeleri ve üye yapısını bilen isimler mümkün olduğunu iddia ediyor. Tabii iki adaylı bir yarışla. İki önceki kongrede 3 adaylı bir yarış olmuş ve Muhittin Böcek’in adayı kazanmıştı. Aynısının tekrarlanma ihtimali yüksek ve muhtemelen de Böcek hesabını bunun üzerine kuruyor.

Genel Merkez nerede duracak?

Hiçbir il başkan adayının yüzde 100 asker listeler oluşturamayacağını söylemiştik daha önce. Yani her liste ittifaklara yaslanacak. Mahalle seçimleri ve ardından da ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra il yarışının kendi dinamikleri devreye girecek. Kartlar yeniden karılacak. Çünkü il yönetimi hiç bu kadar stratejik bir hale gelmemişti. Başta Büyükşehir olmak üzere, belediye başkan adaylarında, meclis üyelerinde bu yönetim etkili olacak. Daha doğrusu öyle umuluyor. Fakat benzer sıkıntılar daha geniş ölçekte ve daha derin bir şekilde partinin en tepesinde, yani Kılıçdaroğlu’nun başında da olduğu için, Genel Merkez bütün süreçlerde devreye girebilir. Bu da Genel Merkez siyasetinin belirleyici olacağı anlamına gelir.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz