Hedef Hisarcıklıoğlu mu? | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Hedef Hisarcıklıoğlu mu?
Hedef Hisarcıklıoğlu mu?

Diğer Yazıları Bakanlar Kurulu oda ve borsa seçimlerini hiçbir gerekçe göstermeden erteledi. Erteleme kararı oda ve borsalarda şaşkınlık yaratırken, gerekçeye ilişkin de çeşitli iddialar da kulislerde yayılmaya başladı. İlk iddia, erteleme kararının, oda ve borsalardaki FETÖ yapılanmasına yönelik bir adım olduğu yönünde. Yani oda ve borsalardaki FETÖ’cü unsurlara ya operasyon çekilecek ya da önlerini kesecek […]

Diğer Yazıları

Bakanlar Kurulu oda ve borsa seçimlerini hiçbir gerekçe göstermeden erteledi. Erteleme kararı oda ve borsalarda şaşkınlık yaratırken, gerekçeye ilişkin de çeşitli iddialar da kulislerde yayılmaya başladı. İlk iddia, erteleme kararının, oda ve borsalardaki FETÖ yapılanmasına yönelik bir adım olduğu yönünde. Yani oda ve borsalardaki FETÖ’cü unsurlara ya operasyon çekilecek ya da önlerini kesecek kimi önlemler alınacak. Erteleme kararında OHAL’in durmadan uzatılması gibi bir sürecin yaşanabileceği de ileri sürülüyor. Hükümet, FETÖ iddiasıyla oda ve borsaları kendi keyfine uygun şekillendirinceye kadar seçimleri erteleyebilir. Sermayeye fazla bulaşmayan, para babalarını es geçen FETÖ mücadelesinin patron örgütü oda ve borsalara kökten bir müdahalesi beyhude bir beklenti olur zaten. Amaç başka.

Gökçek-Erdoğan rekabeti

Diğer bir iddia da Ankara Ticaret Odası merkezli. ATO’yu gözüne kestiren Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’i başkan yapmak için binlerce şirket kurdurduğu iddiası hükümeti de harekete geçirmişti. Çünkü ATO’nun mevcut başkanı Gürsel Baran, Emine Erdoğan’ın kuzeni. Bir önceki seçimlerde de Baran’la yarışan Gökçek 100’e karşı 86 oyla kaybetmişti. Fakat binlerce üye kaydederek bu sefer kazanma oyunu hükümetten döndü. 24 Ağustos tarihli kanun hükmünde kararnameyle, oda ve borsa seçimlerinde oy kullanacak kişilerin en az iki yıl üye olması şartı getirildi. Bu KHK Gökçekgillerin önünü tam kesmiş olmamalı ki, 18 Eylül’de, yani geçen hafta Bakanlar Kurulu kararıyla ATO seçimleri Nisan’a ertelendi. Dikkat edin, geçen haftaki bu erteleme kararı sadece ATO’yu kapsıyordu.

ATO izi, İTO izine karıştı

İddiaların odağındaki diğer bir kurum da İstanbul Ticaret Odası. Hükümete yakın Sabah gazetesinin yazarı Dilek Güngör, İTO’da da ertelenme istendiği söyleyerek şöyle yazmıştı: “İTO’da yönetimi belirleyecek iki grup var. Biri daha ağırlıklı olan MÜSİAD, diğeri de TÜMSİAD. Kulislerde, MÜSİAD’ın oda meclisinde yaptırdığı temayül yoklaması sonucunun Ankara’da pek de beğenilmediği konuşuluyor. Niye mi? Çünkü yoklamada ilk sırada Dursun Topçu, ikinci sırada Şekip Avdagiç, üçüncü sırada da İsrafil Kuralay çıktı. Topçu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dünürü. Davutoğlu’nun kızı Meymune, Dursun Topçu’nun oğlu Talha Topçu ile evli. Şekip Avdagiç bir dönem meclis başkanlığı yapmış bir isim. Kendisi daha önce İTO başkanlık şansını denedi. Ancak o zaman komitelerdeki seçimlerden dahi çıkamadı. Ben, İsrafil Kuralay’ın da başkanlık istediğini düşünmüyorum”. Yani oda ve borsa seçimlerinde ATO izi, İTO izine karışmış durumda.

TOBB’a yeni başkan arayışı

Bütün bunlarda yola çıkılarak, geçen hafta sadece ATO seçimlerinin Nisan’a ertelenmesinin öncelikle kamuoyu nezdinde, devamında da hukuken sorgulanacağı düşüncesiyle, kararın diğer 364 oda ve borsayı da kapsayacak şekilde genişletildiği yorumu yapılıyor. Bu genişletme kararına İTO’daki Davutoğlu’nun dünürü endişesini de ekleyin. Fakat iş dünyası asıl hedefin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olduğunu söylüyor. AKP hükümetinin oda ve borsaların büyük çoğunluğunu kendine göre dizayn ederek, ardından gelecek TOBB seçimlerinde Hisarcıklıoğlu’nu devirmeyi planladığı konuşuluyor kulislerde. Yani iktidar Hisarcıklıoğlu’ndan rahatsız. Bu rahatsızlığa Meral Akşener ekibinin Ekim’de kurmayı planladığı yeni partiyi de katın. Merkez sağ çizgide etkili bir isim olan Hisarcıklıoğlu’nun yeni partiye vereceği desteği kestirebilmek mümkün değil. Çünkü ilk yıllarında AKP iktidarına omuz veren Hisarcıkloğlu siyasetle sermaye arasındaki ilişkide güçlü bir aktör.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz