HDL kolesterol yüksekliği zararlı mıdır | Körfez Gazetesi
Sel tarım arazilerine zarar verdi

Sel tarım arazilerine zarar verdi

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Bobo Alanyaspor’da

Bobo Alanyaspor’da

MHP’den nostaljik şehir turu

MHP’den nostaljik şehir turu

‘İmar barışı’ tepkisi

‘İmar barışı’ tepkisi

HDL kolesterol yüksekliği zararlı mıdır
 • Betul AyYılmaz
  • Betul Ay Yılmaz
  • info@betulayyilmaz.com
  • 4 Ağustos 2017 - 10:27:56

 

HDL kolesterole kısaca kanda yağ taşıyan protein diyebiliriz. HDL kolesterole iyi kolesterol denmesinin sebebi damar ve damar çeperlerindeki yağları oradan alıp karaciğere taşıması ve vücuttan safra kanalıyla atılmasını sağlamasındandır. Kötü kolesterol dediğimiz ise tam tersidir. Çünkü karaciğerden kana ve dokulara yağ taşırlar ve buralarda birikime ve tıkanıklara yol açarlar. HDL kolesterolün normal seviyeleri erkekler için 40 mg/dl, kadınlar için 50 mg/dl’ dir. Görüldüğü gibi HDL kolesterol kadınlarda (östrojenden dolayı) erkeklere oranla doğal olarak daha yüksektir.

Halk arasında iyi kolesterol diye bilinen (yüksek yoğunluklu lipoprotein) HDL kolesterol, düşük kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkilendirilmekte ve HDL kolesterolünüz yüksekse kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılığınız düşüktür denebilmektedir. Amerikan Ulusal Kolesterol Eğitim Program paneline göre HDL kolesterol için 60 mg/dl üzerindeki değerler yüksek olarak kabul edilmiş ve koruyucu olduğu düşünülen düşük risk faktörleri ile ilişkilendirilmiştir. Diğer yandan 40 mg/dl’ nin altındaki değerler düşük bulunmuş ve artmış risk faktörleri ile ilişkilendirilmiştir. Randomize kontrollü güvenilir çalışamalar da HDL kolesterol yüksekliğinin kalp damar hastalıklarından koruyucu etkileri olduğu tezini destekler niteliktedir. Pek çok bilim adamının yapmış olduğu prospektif çalışmalarda yine aynı sonuçlara ulaşmıştır.

Tüm bunların yanı sıra HDL kolesterolün çok yüksek olması aterojenik yani damar tıkayıcı olarak değerlendirilmektedir. Bu paradoxun etki mekanizmaları henüz aydınlatılmasa da ‘İyi kolesterolünüz çok yüksek, bu harika, tebrikler’ demenin doğru olmadığını düşünen profesyoneller bulunmaktadır. Bunun sebebi HDL kolesterolün yüksek olmasının değil, bileşenlerinin oranı ve niteliğinin önemli olmasıdır. HDL kolesterol apoA-1(%75) ve apoA-2(%25) diye adlandırılan iki ayrı proteinden oluşur. ApoA-1 anti enflamatuvar ve antioksidan (koruyucu) özellikler sergilerken, apoA-2’ nin özellikleri henüz çok net aydınlatılamamıştır fakat yüksek olması arzu edilmemektedir çünkü trigliserit yüksekliğine sebep olmaktadır. Bunun için sadece HDL değerlerine bakıp karar vermek doğru bir yaklaşım değildir, emin olmak için ayrıntılı lipit profil paneli yaptırılmalı ve homosistein, C-reakif protein, VLDL, lipoprotein A gibi ekstra değerler bakılmalı ve bir kardiyolog görüşü alınmalıdır.

HDL kolesterol, vücudumuzdaki diğer bütün kolesterol tipleri gibi genetik faktörlerce kontrol edilir. Örneğin genetik defekti olan bazı japon ailelerde, kolesterol ester transfer protein (CETP) yapımı bozuktur ve bu ailelerde çok yüksek HDL seviyeleri ile karşılaşılmaktadır. Bunun yanısıra HDL kolesterol yüksekliğinden sorumlu bazı çevresel faktörler de vardır. Kronik alkolizm karaciğeri fazlaca yorup lipit metabolizması bozukluklarına yol açabileceğinden bir risk faktörüdür. Östrojen replesman tedavisi, yüksek dozda yapılan aerobik egzersizler, niasin, statin grubu ilaçlarla yapılan tedaviler ve fibratlar HDL kolesterolü yükselten diğer faktörlerdir. Diğer yandan sigara tiryakiliğinin HDL kolesterolü düşürdüğü rapor edilmektedir.

Görüldüğü gibi HDL kolesterol için iyi-kötü nitelendirilmesi yapmak çok da kolay değildir, eski yaklaşımların yerine yeni çalışmalara kulak vermek ve yeni yaklaşımları takip etmek daha yararlı görünmektedir.

 

 • Etiketler
 • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz