Hastaların ağrılarını Algoloji dindiriyor | Körfez Gazetesi
Vali Karaloğlu’ndan taraftara müjde

Vali Karaloğlu’ndan taraftara müjde

Öğrencilerle buluştular

Öğrencilerle buluştular

Voleybol turnuvası sona erdi

Voleybol turnuvası sona erdi

Kadın arkadaşının babasını öldüren zanlı adliyede

Kadın arkadaşının babasını öldüren zanlı adliyede

Öğrenciler, kan bağışı rekoru kırdı

Öğrenciler, kan bağışı rekoru kırdı

Hastaların ağrılarını Algoloji dindiriyor
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 21 Eylül 2017 - 14:49:54
Hastaların ağrılarını Algoloji dindiriyor

    ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (AEAH) Algoloji (ağrı) Polikliniği’ne açıldığı günden bu yana 52 hastaya sağlık hizmeti verildi. Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Buket Kocaman Akbay, Ağrı Polikliniği sayesinde hastaların, hastalıklarına bağlı oluşan ağrılardan kurtulabileceklerini dile getirdi. Hekimlik mesleğinin ortaya çıkışı ile birlikte ağrının dindirilmesinin hekimlerin temel amaçlarından biri olduğunu ve bundan hareketle, AEAH […]

 

 

ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (AEAH) Algoloji (ağrı) Polikliniği’ne açıldığı günden bu yana 52 hastaya sağlık hizmeti verildi. Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Buket Kocaman Akbay, Ağrı Polikliniği sayesinde hastaların, hastalıklarına bağlı oluşan ağrılardan kurtulabileceklerini dile getirdi. Hekimlik mesleğinin ortaya çıkışı ile birlikte ağrının dindirilmesinin hekimlerin temel amaçlarından biri olduğunu ve bundan hareketle, AEAH bünyesinde algoloji polikliniği oluşturulduğunu belirten Doç. Dr. Buket Kocaman Akbay, algolojinin cevap bulunamayan, zor, kronik ve dirençli ağrılarda medikal tedavileri ve girişimsel işlemleri uygulayan geniş kapsamlı bir ağrı bilimi olduğunu söyledi. Daha önce anestezi ve reanimasyon uzmanları tarafından bu hizmetin verildiğini vurgulayan Doç. Dr. Akbay, 15 Ağustos’tan itibaren AEAH bünyesinde algoloji polikliniği olarak hizmet vermeye başladıklarını, şu ana kadar 52 hastaya sağlık hizmeti sunduklarını belirtti.

UĞRAŞI ALANI

Doç. Dr. Buket Kocaman Akbay, algolojinin geçmeyen ağrıların tedavisi ile uğraşan bir bilim olarak nitelendirildiğini söyledi. Algoloji polikliniğinin özellikle kronik (6 aydan uzun süren) ağrıların üzerinde çalıştığını belirten Doç. Dr. Akba, “Özellikle 6 aydan uzun süredir verilen tedavilere rağmen düzelme kaydedilmeyen; kas ve eklem ağrıları, sinir hasarı, sinir tuzaklanması sonucu ağrılar, metabolik (diabet gibi) hastalıkların eşlik ettiği ağrılar, damar tıkanıklığına bağlı bacak ağrıları, omurgada yapı bozukluğu sonucu ortaya çıkan ağrılar, baş ağrıları ve nedeni bulunamayan ağrılar bu bilim dalının uğraşı alanındadır” diye konuştu. Doç. Dr. Buket Kocaman Akbay, algolojinin hastanın ağrı nedeniyle etkilenen yaşam kalitesini iyileştirmeye çalıştığını, bu amaçla ilaç tedavisinin yanı sıra gerektiğinde girişimsel işlemlere başvurduğunu söyledi. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz