Hak, hukuk, adalet! | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Hak, hukuk, adalet!
Hak, hukuk, adalet!

Orada olanların söylediğine göre 3 milyon, haber ajanslarına, TV kanallarına göre ise 1 buçuk milyon insan vardı. Ülkenin her yerinden milyonlarca insanın yüreği de oradaydı. “Korku gömleğini yırttık” dedi Kılıçdaroğlu. “Herkes için adalet istiyoruz” dedi. “Umutlu olun, umut bulaşıcıdır” dedi. Ve 10 maddelik bir toplumsal sözleşme önerdi: “1- 15 Temmuz’u açık ve kesin bir dille […]

Orada olanların söylediğine göre 3 milyon, haber ajanslarına, TV kanallarına göre ise 1 buçuk milyon insan vardı. Ülkenin her yerinden milyonlarca insanın yüreği de oradaydı. “Korku gömleğini yırttık” dedi Kılıçdaroğlu. “Herkes için adalet istiyoruz” dedi. “Umutlu olun, umut bulaşıcıdır” dedi. Ve 10 maddelik bir toplumsal sözleşme önerdi: “1- 15 Temmuz’u açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. TBMM’nin kararlı duruşu, halkımızın direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Buna sokağın 15 Temmuz’u diyoruz. Ancak siyasi ayağın ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır. 2- İktidar tarafından 15 Temmuz fırsat bilinerek 20 Temmuz yapılmıştır. OHAL’le TBMM’nin yetkileri gasp edilmiştir. Saray’ın 15 Temmuz’u diyoruz. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir”.

 

Gazeteciler serbest bırakılsın

 

“3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Demokrasinin vazgeçilmez kuralı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz uygulanmalıdır. 4- OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir. 5- 20 Temmuz sivil darbesinden sonra 15 Temmuz darbe girişimiyle veya arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf hükümete muhalif göründüğü için haklarından mahrum bırakılan akademisyenler ve kamu görevleri görevlerine iade edilmelidir. Milletvekilleri serbest bırakılmalıdır. 6- 150’nin üzerinde tutuklu gazetecinin olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Derhal serbest bırakılmalı ve baskılara son verilmelidir”.

 

Her türlü vesayet kaldırılmalı

 

“7- OHAL koşullarında devletin bütün imkanları kullanılarak yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu mühürsüz bir seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasayla yönetilemez. 8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir. 9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir. 10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara  kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır”.

 

Adım adım dillenen demokrasi

 

Geniş kesimlerden destek gören ‘Adalet Yürüyüşü’nün özeti, manifestosu budur. Kılıçdaroğlu yol boyunca dahil olan, dillendirilen bütün talepleri bu şekilde özetledi. Her maddeyle ilgili sayfalarca yazı yazıldı, yazılacaktır da; ama yürüyüşün başlangıcı olan Enis Berberoğlu’nun tutuklanması söz konusu manifestoda 5’inci sırada yer alıyor. Daha acil bir dolu talepten sadece biri. Böylece Kılıçdaroğlu sadece Berberoğlu için değil, bütün ülke için, hak, hukuk ve adalet arayışında olan herkes için yürüdüğünü anlatmış oldu. Yani mesele sadece CHP milletvekili Berberoğlu’nun tutuklanması değil, o yolu açan OHAL, hukuk devletinin işlememesi, adil yargılanma hakkının tanınmaması, TBMM’nin yetkilerinin gasp edilmesi, basının susturulması, toplumsal adaletsizlik, vesayet… Ankara’dan İstanbul’a kadar adım, adım yürünerek hak edilmiş sözlerdi bunlar. Adalet mağduru her kesime, her çevreye, her insana bir çağrıydı. Ve tabii öncelikle hükümete, iktidara, onun etrafında oluşmuş güç bloğuna…

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz