Antalya
25.09.2017
A
GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
Herakles Lahdi, Ziyarete Açıldı
Herakles Lahdi, Ziyarete Açıldı

        Perge Antik Kenti’nden kaçırıldıktan 57 yıl sonra ait olduğu topraklara geri getirilen Herakles Lahdi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından Antalya Müzesi’nde ziyarete açıldı Aksu’daki Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda yurtdışına kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre'nin Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirildikten sonra yıllar süren hukuk mücadelesinin ardından 14 Eylül’de yurda getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’ndeki yerini aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla düzenlenen törenle ziyarete açılan Herakles Lahdi, büyük ilgi gördü. Türkiye'ye bu yıl iadesi sağlanan 41 eser arasında yer alan Herakles, milattan  sonra ikinci yüzyıl Roma dönemine ait ve üzerinde Herakles'in 12 işi tasvir  ediliyor. Antalya Müzesi'nde Perge dönemine ait lahitlerin bulunduğu Salon'da özel bir köşe hazırlanan Herakles Lahdi, yaklaşık 235 santimetre boyunda, 112 santimetre  genişliğinde ve 3 ton ağırlığında. 15 ÜLKEDEN 57’YE YAKIN ESER " Herakles Lahdi’nin 1960’lı yıllarda Perge Antik Kenti’nden yurtdışına kaçırılan binlerce eserden sadece biri olduğunu hatırlatan Bakan Kurtulmuş, “Batıda sergilenen bu eserler nereden geliyor? Herhalde çok az bir kısmı yasal yollarla gelmiş, önemli bir kısmı ise yasadışı yollarla kaçırılmış. Kaldı ki herhangi bir tarihi eseri bulunduğu orijinal yerinden almak ne şekilde olursa olsun asla hoş, meşru görülemez. Bugün batıda sergilenen birçok eserin çalındığı ya da alındığı yerlere geri gönderilmesi insanlığın bir gereğidir” ifadelerine yer verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye'den kaçırılan eserlerin yıllardır peşinden koştuklarını dile getiren Kurtulmuş, 15 ülkede tespit edilmiş 57'ye yakın eserle ilgili süreç devam ediyor. Bunların içerisinde Louvre Müzesi'nde sergilenenler de dâhil olan eserler var.  İnşallah bunlara da ulaşacağız, gayret ediyoruz" dedi. MÜZEYYEN YÜCE  YENİ BİR ANTALYA MÜZESİ GELİYOR Türkiye'nin sadece ekonomik olarak güçlü olmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Aynı zamanda tarihi, kültürel ve medeniyet değerleri bakımından da güçlü bir Türkiye'dir. Onu sağlamak için bakanlık olarak her iki alandaki çalışmalarımızı stratejik yaklaşımla sürdürüyoruz. Antalya’da yeni bir müzenin kurulması için çalışmalar belirli bir seviyede, bunun güzel ve geniş bir alanda yapılması için çalışmalar devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde yapıp buradaki eserleri ve başka eserlerin burada tanıtılması için çalışacağız" şeklinde konuştu.

"
KULTUR VE TURIZM BAKANI NUMAN KURTULMUS, ANTALYA MUZESI'NDE HERAKLES LAHDI'NIN ACILISINI YAPTI.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/ANTALYA-DHA)
57 YIL ÖNCE KAÇIRILMIŞTI Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramana ait lahit üzerinde, Herakles'in 12 görevini betimleyen figürler bulunuyor. Roma Dönemi'ne (MS 2. yüzyıl) tarihlenen, 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde olan eser, arkeoloji literatüründe 'Torre Nova' olarak adlandırılan tipte 'Küçük Asya Lahit' grubuna giriyor. Eser, yaklaşık 3 ton ağırlığında. Lahdin 60'lı yıllarda kaçak kazı sonrasında gece karanlığında gemiyle kaçırıldığı tahmin ediliyor. İngiltere'de restorasyonu yapıldıktan sonra 2010 yılında İsviçre'ye getirilirken Cenevre Limanı'nda yapılan kontrol sırasında tespit edilen lahitle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuki süreç başlattı. Lahdin Perge Antik Kenti Nekropolü'nden 60'lı yıllardaki kaçak kazılarla ortaya çıkarılarak yurt dışına kaçırıldığı belirlendi. Perge'den alınan toprak ve kum numuneleriyle eser üzerindeki numuneler üzerinde yapılan bir nevi DNA testi neticesinde eserin Perge'ye ait olduğu kanıtladıktan sonra İsviçre mahkemesi iadesine karar verdi.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: