Antalya
21.05.2018
A

Seçimlere soldan bakalım. Sol dediğimiz daha öteki sola. HDP, SYKP, EMEP ve irili ufaklı partiler yine çatı aday altında HDP’yi destekleyerek giriyor 24 Haziran’a. Sol, fraksiyona bölünmesiyle meşhurdur. Hemen hemen her seçim öncesi ortak aday gösterelim mi, göstermeyelim mi tartışması yaşanır. Merkezine iş, emek, özgürlük konsa da bu partileri; AB’ci, ABD’ci, piyasacı olmak gibi özellikleri birbirinden ayırır. Bu irili ufaklı partilerin ağabeyi pozisyonundaki HDP tarihsel süreçte çıkışları ve açıklamaları ile en zor zamanında AKP’nin kurtarıcısı olmuştur. Acı ve sert bir eleştiri ama bunu kabul etmeliyiz.

HDP kabuğunu kıramıyor. 2015’te batı illerinden aldığı oylarla Kürt partisi imajını yıkmaya çalışsa da yeterli olmadı. Demirtaş, o dönem Recep Tayyip Erdoğan için, “Güçlü, karizmatik lider” tanımlaması yapmıştı. Bunu ti’ye almak için değil, bizzat düşünceleri olarak aktardı. Onun dışında HDP’nin Karadeniz’de, Akdeniz’de yahut memleketin farklı noktalarında çalışan Kürt işçiler lehine tek açıklama yaptığını göremezsiniz. Varsa yoksa Kürt halkının özgürlüğü… Tamam da Türkiye’nin sorunları onunla mı sınırlı?

Gelelim HDP’nin Antalya’dan göstereceği adaylara. Eski il başkanı İhsan Nergis ile avukat Hadi Cin’in ilk sıralarda yer alacağı söyleniyor. İhsan Nergis, İl Başkanlığı yapmış bir isim. Daha önce de çatının milletvekili adayıydı. Sosyalizm içermeyen bir seçim propagandası ile çıktı karşımıza. Başarısız oldu.

HDP; CHP’nin, ‘oyları bölmeyin’ jargonunu kullanan ikinci parti durumunda. CHP sol, sosyalist, demokrat ne varsa hepsinin oyunu istiyor. HDP daha anlayışlı; sosyalistlerin, Kürtlerin, ezilmişlerin oyuna talip. CHP’si de HDP’si de AB’ci, ABD’ci, piyasacı…  ‘Piyasacıyız ama siz oyları bölmeyin bize verin.’ Böyle bir düşünceyi kabul etmek mümkün mü?

Birde YSK’nin seçime girmesine izin vermedi TKP adına bağımsız yarışacak Sevinç  Sertbarut var. TKP geleneğini yansıtıyor. Gençlerle, esnafla buluşuyor. Onlara pembe hayaller satmıyor, yapamayacaklarını değil, mevcut düzeni ve çıkış yolunu anlatıyor. Yöntemin nasıl işleyeceğini, Türkiye’nin nasıl kurtulacağını söylüyor. Partinin programı dahilinde ilerliyor. Bir komünist olarak her soruya verecek cevabı var. Halkı aldatmıyor, oyalamıyor. Bu nedenledir ki TKP’nin adayları insanlara önce soğuk gelir. Seçmen güzel şeyler duymak ister. Yol yapılacağını, maaşların artacağını, iş bulacağını duymak ister. Bir de yanlarına 2-3 kilo erzakla gittiniz mi ooohh sizden alası yok.

TKP adına bağımsız aday olan Sevinç Sertbarut bunların hiçbirini vaat etmiyor. Onunla konuşanlar önce sert bir duvara çarpıyor. Çünkü birçoğu hayatlarında belki de ilk kez gerçekleri duyuyor.  Bu da haliyle acıtıyor canlarını… Sorgulamaya itiyor…

Bugün kesin adaylar açıklanacak. 18 Mayıs itibariyle Antalya’da tek bağımsız aday Sevinç Sertbarut’tu. Son dakikada başka başvuru yapan olmazsa Antalya’nın tek bağımsız adayı bir kadın olacak. Onu sokakta, işyerinde, kahvede, okulda görürseniz şaşırmaşın. Sorunuzu sorun; ama size duymak istediğinizi değil, gerçeği, sadece gerçeği söyleyeceğini de bilin.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok