Geleceğin mucitleri Muratpaşa'da yetişiyor | Körfez Gazetesi
Paşa’nın Meleklerinde hedef seriye devam

Paşa’nın Meleklerinde hedef seriye devam

Kepezspor, Ereğli’ye hazırlanıyor

Kepezspor, Ereğli’ye hazırlanıyor

Avrupa’nın altın yumruğu  Antalya’da belli olacak

Avrupa’nın altın yumruğu Antalya’da belli olacak

Sultanlar’ın konuğu Denizli

Sultanlar’ın konuğu Denizli

Masterlerden Başkan Gül’e teşekkür

Masterlerden Başkan Gül’e teşekkür

Geleceğin mucitleri Muratpaşa’da yetişiyor
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 14 Temmuz 2017 - 09:00:16
Geleceğin mucitleri Muratpaşa’da yetişiyor

MURATPAŞA Belediyesi’nin geleceğin mucitlerini, girişimcilerini yetiştirdiği yeni nesil eğitim sistemiyle çocuklar 3 boyutlu yazıcılarla çalışıyor, bilgisayarda gündelik hayatta kullanılabilecek eşyalar tasarlıyor, robotlar için program yazıyor   Muratpaşa Belediyesi tarafından açılan Zeytinköy Bilim ve Eğitim Merkezi’nde 2’nci dönem başladı. Merkezde çocuklar, 3 boyutlu yazıcılarla, elektronik devrelerle çalışıp akıllı telefon ve tabletler için uygulamalar, oyunlar tasarlıyor, hayal […]

MURATPAŞA Belediyesi’nin geleceğin mucitlerini, girişimcilerini yetiştirdiği yeni nesil eğitim sistemiyle çocuklar 3 boyutlu yazıcılarla çalışıyor, bilgisayarda gündelik hayatta kullanılabilecek eşyalar tasarlıyor, robotlar için program yazıyor

 

Muratpaşa Belediyesi tarafından açılan Zeytinköy Bilim ve Eğitim Merkezi’nde 2’nci dönem başladı. Merkezde çocuklar, 3 boyutlu yazıcılarla, elektronik devrelerle çalışıp akıllı telefon ve tabletler için uygulamalar, oyunlar tasarlıyor, hayal ettikleri her şeyi 3 boyutlu yazıcılar ve tasarım yazılımlarıyla yani elektronik ve kodlamayla birer ürüne dönüştürüyor. 7- 14 yaş grubu yönelik ücretsiz olan derslerde, her sınıf en fazla 20 öğrenciden oluşuyor. Dersler ise 4 uzman teknik personel ve 1 süpervizör olmak üzere 5 kişilik bir ekip tarafından veriliyor. Yaz mevsiminde dersi yeniden sevdiren yeni nesil eğitim sisteminde çocukların derslerde ihtiyaçları olan dizüstü ve tablet bilgisayarlar da Muratpaşa Belediyesi’nce sağlanıyor.

3 BOYUTLU YAZICI
Yeni nesil eğitim sistemin en meraklı öğrencilerinden 12 yaşındaki Hasan Akay Duman, büyük bir heyecanla derslere geldiğini söyledi. İlk derslerde videolarla 3 boyutlu yazıcılarını nasıl çalıştığını, ‘prensiplerinin ne olduğunu’ öğrendiklerini anlatan Duman, “3D yazıcılarla insan için kafatası dahi yapılabildiğini öğrendim. Bilgisayarda robotlar yapılırken nasıl kodlayacağımızı öğrendim” dedi. Eğitimlerde 3 boyutlu yazıcılarla çalışmaya başlayan Duman, son derste ise kendi bilgisayarında çizdiği bir robotu, bilgisayarda küçülterek 3 boyutlu yazıcıdan çıktısını almayı başardı. 3 boyutlu yazıcılarla çalışan sınıfın diğer öğrencileri ise Anıtkabir, Atatürk büstü, stres çarkı gibi birçok şeyi çizip, 3 boyutlu yazıcıdan yazdırdı.

AÇACAKLI ANAHTARLIK

Zeytinköy Bilim ve Eğitim Merkezi’nin başka bir sınıfında ise bilgisayar üzerinden tasarım dersleri veriliyor. Öğrencilerden 11 yaşındaki Burak Kaya, yarı anahtarlık yarı gazoz açacağı tasarım üzerinde çalışıyor. Ürünü “Bakkaldan bir gazoz aldınız, orada açtırmak da istemiyorsunuz, arkadaşlarınızla içeceksiniz. Anahtarlığınızı çıkarıp açıyor ve keyfinize bakıyorsunuz” diye anlatan Kaya’nın, tasarımında Türk bayrağına yer vermesi dikkatlerden kaçmadı.

HAYALİNDEKİ EVİ TASARLADI

11 yaşındaki Alya Güney ise hayalindeki tek katlı müstakil bir ev tasarımı üzerinde çalışıyor. Farklı geometrik şekiller ve çizgilerle mimari bir tasarım yapan Güney, bilgisayarda çalışmanın çok da kolay olmadığını söyledi. Antalya’nın sosyo-kültürel imkanları en kısıtlı bölgesi Zeytinköy’de ‘Geleceğin Girişimcisi El Kaldırsın’ sloganıyla uygulanmaya başlanan yeni nesil eğitim sistemi yaz mevsimi boyunca devam edecek. (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz