Gazipaşa'da çekirdeksiz nar hasadı başladı | Körfez Gazetesi
İbradı’da kick boks heyecanı

İbradı’da kick boks heyecanı

Konyaaltı ilgi görüyor

Konyaaltı ilgi görüyor

Sanatçılar işbirliği yapacak

Sanatçılar işbirliği yapacak

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Kamyonet takla attı: 4 yaralı

Kamyonet takla attı: 4 yaralı

Gazipaşa’da çekirdeksiz nar hasadı başladı
Gazipaşa’da çekirdeksiz nar hasadı başladı

  Gazipaşa’da çekirdeksiz nar hasadı başladı. Bu yıl 5 bin tona yakın rekolte beklenirken, üreticiler, dalında kilosu 2-3 liraya alıcı bulan nardan emeklerinin karşılığını alamadıkları için yakınıyor. Gazipaşa’da 400- 600 rakımdaki Doğanca, Esenpınar, Çakmak, Çile, Yeşilyurt ve Çörüş mahallelerinde toplam 2 bin 150 dekar alanda nar üretimi yapılıyor. Bu bahçelerin bin 150 dekarlık kısmında çekirdeksiz nar […]

 

Gazipaşa’da çekirdeksiz nar hasadı başladı. Bu yıl 5 bin tona yakın rekolte beklenirken, üreticiler, dalında kilosu 2-3 liraya alıcı bulan nardan emeklerinin karşılığını alamadıkları için yakınıyor.

Gazipaşa’da 400- 600 rakımdaki Doğanca, Esenpınar, Çakmak, Çile, Yeşilyurt ve Çörüş mahallelerinde toplam 2 bin 150 dekar alanda nar üretimi yapılıyor. Bu bahçelerin bin 150 dekarlık kısmında çekirdeksiz nar üretiliyor. Geçen yıl, 4 bin ton rekolte elde edilen bölgede bu yıl, hava şartlarının uygun olması dolayısıyla rekoltenin 5 bin tona çıkması hedefleniyor.

‘ÇİFTÇİLER DERTLİ’

Bölgede nar hasadı başlarken, üreticileri ziyaret eden Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, “Bu narımızın adı, ‘çekirdeksiz nar’ ama bunun bir çekirdeği var; ancak ne dişimize ne damağımızda hissedilmiyor. Yiyenin bir daha yemek istediği bir nar çeşidi. Çiftçilerimiz 2-3 lira arasında kalitesine göre dalında satıyor” dedi. Çekirdeksiz narın Gazipaşa’dan başka yerde yetişmediğini belirten Çelik, “Çiftçilerimiz, Gazipaşa’da 4 bin ton civarında nar rekoltesi elde ediyor; ama masrafı olduğu için çiftçiler fiyatlardan memnun değil. Dalında kalmıyor; ama fiyat yerini bulmadığı, bahçede alan tüccarların çok kazanmasından dolayı çiftçilerimiz dertli. Bizler de bu sorunların çözümü için mücadele ediyoruz; ama çözümsüzlük bizleri de üzüyor” diye konuştu.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ

Çiftçi Ali İhsan Kaya, 5 dekar alanda çekirdeksiz nar bahçesi olduğunu ve 5 ton nar hasadı yaptığını söyledi. Fiyatların düşük, masrafların da çok fazla olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle konuştu: “Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çekirdeksiz nar Türkiye genelinde Gazipaşa’nın bazı köylerinde yetişmekte. Türkiye genelinde bu çekirdeksiz narı bilmeyen vatandaşımız var. Bu narın aroması, tadı çok güzel. Çekirdeği olsa da diğer cins narlar gibi değil, ağızda hissedilmiyor. Dişi olmayan insanlar bile yiyebilir. Bu kadar kaliteli bir meyveden, Türkiye’de bile tanıtımının olmadığı bu meyveden emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Kilosunu 2- 2.5 liradan sattık ama sulama, gübre, elektrik, işçilik gibi maliyetlerimizden dolayı üreticilere büyük bir yük biniyor.” Üretici Feride Kaya da “Çekirdeksiz nar üretiyoruz. Tüccarlar, bahçede kilosunu 2 liradan alıyor. Bizler, emeğimizin karşılığını alamıyoruz” dedi.   (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz