Gazetecilik onuru karanlığı yenecek | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Gazetecilik onuru karanlığı yenecek
Gazetecilik onuru karanlığı yenecek

Diğer Yazıları Havuz medyasının durumu içler acısı. 103 bin tirajı olduğu söylenen Akşam aslında 10-15 bin satıyor. Tirajı 106 bin olarak gösterilen Takvim’in 70 binlik bölümünün bayi karşılığı yok. 103 bin olarak tirajı olduğu duyurulan Güneş’in de 80-90 binlik bölümünün bayi karşılığı bulunmuyor. Başkentçi, 112 bin tiraj iddia eden Yeni Şafak’ın da gerçek satışının 25-28 […]

Diğer Yazıları

Havuz medyasının durumu içler acısı. 103 bin tirajı olduğu söylenen Akşam aslında 10-15 bin satıyor. Tirajı 106 bin olarak gösterilen Takvim’in 70 binlik bölümünün bayi karşılığı yok. 103 bin olarak tirajı olduğu duyurulan Güneş’in de 80-90 binlik bölümünün bayi karşılığı bulunmuyor. Başkentçi, 112 bin tiraj iddia eden Yeni Şafak’ın da gerçek satışının 25-28 bin aralığında olduğunu yazdı. 50 bin tirajı olduğu duyurulan Milat’ın gerçek tirajı 4-5 bin aralığında. Yeni Akit’in tirajının 30-32 bin aralığında olduğu biliniyor. 102 bin tiraj havası atan Star gazetesi 20-25 bin aralığında satıyor. 304 bin olarak açıklanan Sabah’ın 100 binlik kısmı bayide uçuyor. Tirajı 206 bin olarak açıklanan Habertürk’ün 50 binlik kısmı şişirme. 102 bin sattığı duyurulan Vatan Gazetesi’nin 65 binlik bölümü hava. 140 bin tiraj geçen Milliyet’in 70 binlik kısmının bayide karşılığı bulunmuyor. Abonelik sistemini ülke ile tanıştıran Türkiye’nin ise bayi satışı 4-5 bin aralığında. 130 bin civarında ise abonesi var.

Besleme medyanın tiraj yalanları

AKP yandaşlarının uyuz olduğu Sözcü’nün tirajı ise net 265 bin. Posta 273 bin satıyor. Hürriyet’in bayi satışı da 302 binin üzerinde. Yani bu 3 gazete bile havuz medyasını katlıyor. Cumhuriyet, Evrensel, BirGün gibi gazetelerin okuyucusu zaten kemik. Bu 3 gazetenin hedef alınmasının nedeni de bu kemik okuyucu. Havuz medyasının pompaladığı bütün yalanlar bayi raflarında sönüp giderken, muhalif gazetelerin haberleri cürümünden fazla el yakıyor. İktidar dilinin gazete bayilerinde geçerliliği yok. AKP seçmeni havuz medyasının hiçbir gazetesine omuz vermiyor. O nedenle bu gazeteler de iktidar himmetiyle, yandaş işadamı gayretiyle, devlet ihaleleri marifetiyle ayakta duruyorlar. İktidar beslemesi gazetelerin sivri ve kirli dilinin muhalif medyaya saldırması kendi çürümüşlüklerinin bir gereği. Egemenden yuttukları emsalsiz kaynakların hakkını tiraj olarak veremedikleri için, sırtını okuyucuya dayanan gazetelere, TV’lere, radyolara, ajanslara, haber sitelerine saldırıyorlar.

Toplamından daha fazla okunmak

Yerel medyada da durum bundan farklı değil. Antalya’da oluşturulan havuz medyası AKP siyasetini cilalamakla meşgul… Birçoğunun sayfaları üzerinde domates, zeytin, peynir yemek için kullanılıyor. Referans gösterilebilecek birkaç gazete var. Ben bile havuz yazarlarının hepsinin toplamından daha fazla okunuyorum. Çünkü gerçek anlamda gazetecilik prim yapmaya devam ediyor. Kamuoyu halen gerçeğin, doğrunun, farklının peşinde… İktidarı parlatma, yıkama, yağlama yarışına girenlerin takipçisi sınırlı. AKP seçmeni ülke genelinde olduğu gibi, Antalya’da da kendi trampetçisini dinlemiyor. 15 Temmuz dinci faşist darbe girişiminden bu yana FETÖ’yle ilgili yazılmış kaç yazı varsa, büyük çoğunluğu benim kalemimden çıktı. Hatta neredeyse tamamı…

Cumhuriyet düşmanı havuz erbabı

Darbecilere sözüm ona savaş açanlar, birinci sayfalarında bol kepçe vatan-millet-Sakarya edebiyatı yapanlar, kendi kişisel davalarını ortadaki kazana atmaya çalışanlar FETÖ yapılanmasına ilişkin bir tane özel haberin altına imza atmadılar. Köşelerine taşımadılar. İktidar, sermaye, bürokrasi ayağını bildikleri halde o sularda hiç yüzmeyip, dümeni CHP’ye kırdırmaya çalıştılar. Satılmayan, kiralanmayan, çürümeyen, ayakta durmaya devam eden her şeye düşman bunlar. Çünkü doğruları yazmaya, gerçeği savunmaya, özgürlüğü anlatmaya devam eden her kalem, her gazete, her sayfa, bunların ne kadar ucuza gittiğini, demokrasiyi, cumhuriyeti, hukuku, rejimi, insan haklarını sattığını, halkına yalan söylediğini haykırıyor. O yüzden bakın muhalif seslere yönelik saldırılara karşı bir satır bile yazmayacakları gibi, kuytuda, tenhada ellerini ovuşturacaklar, kıs kıs gülecekler, meslektaşlarının etini yiyecekler. Lakin bugünler geçecek. Onurunu kumar masasında bırakanlar basın tarihinin karanlık sayfalarına havale edilecek. Gazetecilik onurunu ayakta tutanlar ise anılacak, örnek alınacak, saygı duyulacak.

Diğer Yazıları

 • Etiketler
 • Yorumla
 • Yorumlar
  • Adı lazım değil
  • 25 Ekim 2017 - 11:50:58
  • Etraflarındaki kitleyi yalanlarla iftiralarla tutmaya çalışanlar sözcü, posta, cumhuriyet gazetelerini çıkarıyorlar. Çamur atacağına önce kendinize bak. Pürüpak göstermeye çalıştığın basın grubu aslında şişirme tirajlarla ayakta duruyor.

ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz