Fitne fücur bir yazı | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Fitne fücur bir yazı
Fitne fücur bir yazı

Diğer Yazıları Cemaat’le AKP arasındaki kavga 17/25 Aralık operasyonuyla açığa çıktı malum. Bundan önce de ‘dershane krizi’ başlamıştı. Dershane krizi öncesinde yandaş medyanın kalemşorları AKP ile Cemaat’in arasının açılmaya başladığını yazanların tepesine çöküyordu. Bu gerilime, fay hattına dikkat çekenlere ‘fitneci’ diye bağırıp çağırıyorlardı. İktidar cenahının klasik jargonu bu. Sıkıntıyı işaret edeni, kulislerde dolaşanı yazanı, aslında […]

Diğer Yazıları

Cemaat’le AKP arasındaki kavga 17/25 Aralık operasyonuyla açığa çıktı malum. Bundan önce de ‘dershane krizi’ başlamıştı. Dershane krizi öncesinde yandaş medyanın kalemşorları AKP ile Cemaat’in arasının açılmaya başladığını yazanların tepesine çöküyordu. Bu gerilime, fay hattına dikkat çekenlere ‘fitneci’ diye bağırıp çağırıyorlardı. İktidar cenahının klasik jargonu bu. Sıkıntıyı işaret edeni, kulislerde dolaşanı yazanı, aslında herkesin bildiğini, ama dillendirmediğini konu edineni fitneci ilan ediyorlar hep bir ağızdan. Bütün bu ‘fitneler’ de sonradan doğru çıkıyor ne hikmetse. Demek ki, “ateş olmayan yerden duman çıkmaz”. ‘Fitne fücur’ geyiğiyle dumanı gizlemek de mümkün değil. Yangın var işte. Küçük ya da büyük…

Kepez Belediyesi’nin ekmeği

Aynı söylem geçenlerde Antalya’da da hortladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaret fotoğrafını sosyal medyadan paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, aralarında sorun olduğu iddialarına karşı, “Buradan size ekmek çıkmaz” mesajı verdi. Bu lafı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de pek bir beğenmiş olmalı ki, çöpe atılan Atatürk heykeliyle ilgili aynı cevabı verdi: “Size buradan ekmek çıkmaz”. Pişkinliğin bu kadarına da pes yani… 6 yıldır Kepez Belediyesi’nin deposunda bekletilen heykel bir gece ansızın götürülüp çalılığa atılıyor. Suçüstü yakalanınca da başkasının üstüne at. Olmadı, hesap soranlara şarla. Zannedersiniz ki milletin ekmeğini belediye başkanları veriyor. Medyadaki beslemeler de, “Başka kapıya” diye tempo tutuyorlar bu sözlere.

 

AKP haberleri AKP’den çıkıyor

 

Nerede kalmıştık? Ha, ‘fitne’ mevzusunda… Türel’in sözleri ‘fitnecilere cevap’ olarak parlatıldı bazı gazetelerde. Oysa iktidar ağzı ne zaman ‘fitne’ söylemine sığınsa, iddialar doğru çıkıyor. Mevlüt Çavuşoğlu ile Menderes Türel arasındaki soğuk rüzgarları bilmeyen, hissetmeyen yok. Bu haberlerin, kulislerin kaynağı da AKP’nin kendi içi… İktidar cenahındaki çatlakları CHP’liler sızdırmıyor piyasaya. CHP’lilerin zaten işi başından aşkın… Delegeydi, kongreydi, adaylıktı, çok daha mühim şeylerle uğraşıyor onlar. Ve dahi başta Türel olmak üzere AKP’nin Antalya’daki başrol oyuncularıyla ilgili bilgilerin, belgelerin, iddiaların, söylentilerin büyük çoğunluğu kendi içlerindeki kavganın ürünü… Antalya medyası da bu kavga ekseninde şekilleniyor zaten.

Bizim mamaya ihtiyacımız yok

AKP’ye yakın, AKP çizgisindeki, AKP’nin sözcüsü gibi davranan medya tayfası da kavgayı, gürültüyü, soğukluğu, sıkıntıyı bal gibi biliyor. Hadi yokmuş gibi davranmalarını da bir nebze anlayabiliyoruz. Fakat kardeşim hiç olmazsa yazanlara, çizenlere bulaşmayın. “Size buradan ekmek çıkmaz” lafından çok keyif aldığınız anlaşılıyor. Lokmanız daha da çoğalsın, çorbanızın yağı bol olsun, size ekmek veren eller yanına et de koysun; gözümüz yok. Lakin son derece sıkıntılı bir yerdesiniz. Kafanız karışık. Bu mesleğin tanımından, ilkelerinden uzağa düşmüşsünüz. Çünkü muktedirin beğenmediği haberler, hoşuna gitmeyen yorumlar, canını sıkan yazılar ‘ekmek’ değildir. Pek bir sevdiğiniz “Size buradan ekmek çıkmaz” lafının tefsiri, efendinin kendisini cansiperane savunan kalemşorlarına uzattığı, hatta elini havaya kaldırarak zıplamanı istediği mamadır. Biz o mamayı istemiyoruz ki, başka kapıyı adres gösteriyorsun. Korkma yani, sofranın ortağı olmayız. Ve dahi gazetecilik ‘fitne’ değildir.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz