Faytonlar kaldırılsın | Körfez Gazetesi
Girişimcilerin gözdesi ‘solucan gübresi’

Girişimcilerin gözdesi ‘solucan gübresi’

CHP’den Gençlik Çalıştayı

CHP’den Gençlik Çalıştayı

Yaşlılar Haftası etkinliği

Yaşlılar Haftası etkinliği

Şeker Portakalı Çocuk Etkinliği

Şeker Portakalı Çocuk Etkinliği

Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi

Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi

Faytonlar kaldırılsın
Faytonlar kaldırılsın

        Sıcaktan ve susuzluktan çatlayarak ölen fayton atının cadde ortasında terk edilmesi hayvan severleri ayağa kaldırdı. İnsanlık dışı tabloya tepki gösteren vatandaşlar faytonların kaldırılmasını isterken, Başkan Türel de “Gereken yapılıyor. Merak etmeyin” mesajı verdi. Antalya’da 5 turistin bindiği iddia edilen faytona koşulan atı kırbaçladığı söylenen faytoncunun, susuzluktan ve sıcaktan çatlayarak ölen hayvanın […]

 

 

 

 

Sıcaktan ve susuzluktan çatlayarak ölen fayton atının cadde ortasında terk edilmesi hayvan severleri ayağa kaldırdı. İnsanlık dışı tabloya tepki gösteren vatandaşlar faytonların kaldırılmasını isterken, Başkan Türel de “Gereken yapılıyor. Merak etmeyin” mesajı verdi.

Antalya’da 5 turistin bindiği iddia edilen faytona koşulan atı kırbaçladığı söylenen faytoncunun, susuzluktan ve sıcaktan çatlayarak ölen hayvanın koşum takımlarını ve arabayı başka bir faytona bağlayarak kaçması Türkiye’nin gündemine oturdu. Kalekapısı’ndaki faytonlar, bölge esnafı ve vatandaşlar tarafından yarattığı keskin koku, görsel kirlilik ve çalınan yüksek sesli müzik nedeniyle de tepki çekerken yaşanan son olay sonrasında sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren hayvan severler faytonların tamamen kaldırılmasını istedi. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda kimi vatandaşlar faytonların düzenli kontrolü sağlanarak çalışmalarına izin verilmesi gerektiğini belirtirken, bazı hayvan severler Antalya’nın sıcağında atların çalıştırılmaması gerektiğini belirterek yasaklanmasını istedi.

CHANGE.ORG’DA KAMPANYA

Uluslararası sosyal sorumluluk platformu Change.org’da da “Faytonlar kaldırılsın” kampanyası başlatıldı. Ayağına nal yerine oto lastiğinden kesilen parçalar taktığı aç ve susuz atı kırbaçlayarak öldüren faytoncuya tepki gösterilen kampanya metninde, Antalya’da ve Türkiye’nin pek çok kentinde faytonlardan dolayı atlara zulüm edildiği, hayvanların bakımsızlıktan sokak ortalarında öldüğü vurgulandı. Ayrıca kent merkezinde fayton sahipleri tarafından atların pisliklerinin sokak ortalarına atıldığı dile getirilen metinde, “Sokakta yürüyen yayalara da çarparak, ezerek zarar veriyorlar. Kısacası insanlara, hayvanlara, çevreye zararı oluyor” denildi.

TURİZM KÖTÜ ETKİLENİYOR

Hayvan haklarını hiçe sayan faytoncuların atları bakımsız bırakmasının insanlık dışı olduğu vurgulanan metinde, “At pislikleri, koku ve görüntü kirliliği de turizm kentini negatif etkilemektedir. Faytonların her an birini ezecekmiş gibi korku yaratması, şehir trafiğinde ciddi riskler yaratarak gerek yayaların, gerekse araçların kaza riskini arttırmaktadır. Nostaljik bir uygulama bahanesinin ardına sığınarak yıllardır göz yumulan bu işkenceye son verilmelidir” ifadeleri yer aldı. Faytonların kaldırılmasını, faytonculuğun yasaklanmasını talep eden kampanyaya verilen imzaların Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a sunulacağı belirtildi. Mustafa KOÇ

ATSO’dan fayton tepkisi

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turistlere kent turu yaptıran fayton atlarından birisinin ölmesinin kendisini çok üzdüğünü kaydederek, “Antalya gibi bir kentte hayvanların herkesin gözü önünde olumsuz koşullarda çalıştırıldığı için can vermesi kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi. Faytonlara koşulan atlardan birinin, tur sırasında aşırı sıcak ve susuzluktan çatlayarak öldüğü gazetelerden okuduklarını kaydeden Başkan Çetin, “Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemede de atın sırtında açık yara izi olduğu, ayaklarına ise nal yerine araç lastiğinden kesilen parçaların çakıldığını belirlediklerini üzülerek okuduk. Bu durum en basit anlatımla korkunç bir olaydır” diye konuştu.

HAYVAN HAKLARINA SAYGI

Ekonomik gelişme ve medeniyetin, insana ve doğaya değer vermekten, hayvan haklarına saygı göstermekten geçtiğini ifade eden Başkan Çetin, “Aksi halde ne turizmde ne de diğer sektörlerde çağdaş uygarlık düzeyine çıkmak, çıktığını iddia etmek mümkün değildir. Faytonlar, dünyanın farklı yerlerinde bir cazibe aracı olarak kullanılmaktadırlar. Ancak atlara para kazanma amacıyla eziyet edilmesi dünyanın hiçbir yerinde normal karşılanmamaktadır. Geçmişte faytonlar zorunlu ulaşım aracıydı, günümüzde insanlık bilinci, keyfi olarak hayvanlara eziyeti kabul etmemelidir” diye konuştu.

KATI STANDARTLAR GELSİN

Kalekapısı’ndaki faytonların, bölge esnafı ve vatandaşlar tarafından yarattığı keskin koku, görsel kirlilik ve çalınan yüksek sesli müzik nedeniyle de tepki çektiğini vurgulayan Davut Çetin, “Kalekapısı, Antalya’nın göz bebeği noktalarından birisidir. Antalya ise Türkiye’nin vitrinidir. Viyana, Floransa gibi turizm destinasyonlarında da faytonculuk yapılmaktadır ancak hayvan haklarına saygı ve estetik duygusu azami oranda gözetilmektedir. Antalya’da da atların çalıştırılma koşulları ve bakımları ciddi biçimde denetlenmeli, faytonculuk için son derece katı standartlar belirlenmelidir” dedi.

DÜZELMEZSE YASAKLANSIN

Başkan Çetin, faytonculuk için belirlenen kurallara uyanlara izin verilmesi gerektiğini söyledi. Faytonculuk için belli kurallarla sağlanamadığı takdirde tümden yasaklanmasının hayvan hakları açısından daha uygun olacağına değinen Davut Çetin, “Gözümüzün önünde hayvanlara eziyet edilmesi, kent merkezinde keskin koku, görüntü ve gürültü kirliliği hiç kimsenin kabul edebileceği bir durum olmamalıdır. Bu bizleri üzen olayın hepimiz için ciddi bir uyarı olmasını ve yetkililerce gerekli önlemlerin hızlıca alınmasını diliyorum” diye konuştu.

Türel harekete geçti

Turistlere kent turu yaptıran fayton atlarından birinin çatlayarak ölmesine tepki gösteren tiyatro ve sinema sanatçısı Zafer Algöz’e cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Vicdanları rahatlatacak ceza verilecek. Gereken yapılıyor, hiç merak etmeyin” dedi. Zafer Algöz de Türel’in cevabını, “Belediye Başkanı Menderes Türel’in haberi var. Bu vicdansızlığın hesabını soracağım dedi” diye duyurdu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz