Fayton yerine elektrikli araç | Körfez Gazetesi
Eşiyle tartıştı, falezlere çıktı

Eşiyle tartıştı, falezlere çıktı

Manavgat’a üçkapalı pazar

Manavgat’a üçkapalı pazar

Polis muhtarlarla buluştu

Polis muhtarlarla buluştu

Kum heykel festivali Mayıs’ta

Kum heykel festivali Mayıs’ta

Yazar Yüksel Işık, okurlarıyla buluşuyor

Yazar Yüksel Işık, okurlarıyla buluşuyor

Fayton yerine elektrikli araç
Fayton yerine elektrikli araç

Antalya Kent Konseyi’nin öncülüğünde hazırlanacak projenin gerçekleşmesi halinde kent içi ulaşımda elektrikli araçlarda kullanılabilecek   Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, öncelikle kent içi ulaşımda güvenli bir alternatif olabilmenin yanında, uygun coğrafyadaki kırsalda da kullanılabilecek çok fonksiyonlu elektrikli bir aracın yapımı için harekete geçti. Paydaşları arasında Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi ve işletmeyi üstlenecek belediyelerden birinin […]

Antalya Kent Konseyi’nin öncülüğünde hazırlanacak projenin gerçekleşmesi halinde kent içi ulaşımda elektrikli araçlarda kullanılabilecek

 

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, öncelikle kent içi ulaşımda güvenli bir alternatif olabilmenin yanında, uygun coğrafyadaki kırsalda da kullanılabilecek çok fonksiyonlu elektrikli bir aracın yapımı için harekete geçti. Paydaşları arasında Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi ve işletmeyi üstlenecek belediyelerden birinin olması planlanan proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) yenilenebilir enerji mali destek programı çerçevesinde gerçekleştirilecek.

MALİYETİN YÜZDE 90’NI BAKA’DAN

Yaklaşık bir milyon liralık proje maliyetinin yüzde 90’lık bölümü BAKA tarafından, geriye kalan yüzde 10’luk bölümü ise paydaşlar tarafından karşılanacak. Nasıl bir aracın dizayn edileceği ise taraflarında katılımıyla Antalya Kent Konseyinde gerçekleştirilecek toplantılar sonrasında belirlenecek. Proje, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde oluşturulacak bir komisyon tarafından hazılanarak 9 Mart’a kadar BAKA’ya teslim edilecek. Projenin uygulanabilir olup olmadığına ise BAKA karar verecek.

GÜNEŞ TARLASI KURULACAK

Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıda grup üyelerine konuyla ilgili bir sunum yapan Çevre Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Güray Doğan, proje çerçevesinde en az 100 Kw’lık enerji üretebilecek bir güneş tarlası kurulmasının da bulunduğuna işaret ederek, projenin onaylanması halinde gerçekleştirilme süresinin ise 15 ay olduğunu söyledi. Dr. Doğan’ın açıklamalarına göre projenin ayaklarından Akdeniz Üniversitesi; projenin yürütülmesi, gerekli şartnamenin hazırlanması ve testlerin gerçekleştirilmesi, Valilik; güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmesine yönelik olarak gerekli araziyi sağlamak, Büyükşehir Belediyesi ise faytonların yerine geliştirilecek bu aracın kent içi ulaşımda ve kırsal bölgelerde kullanılmasını sağlama görevlerini üstlenecek.

Dr. Güray Doğan, projenin hedeflerini ise şöyle sıraladı:

Kent içi ulşaımda güvenli bir alternatif yaratmak

Turiste cazip ve sessiz bir alternatif sunmak

At arabaları kaynaklı kokuyu önlemek

Engellilerin şehir içi kısa ve orta mesafe ulaşım ihtiyacını gidermek

Çiftçinin evi ile tarlası arasında gerçekleştirdiği insan ve 500 kilogramdan az yük taşımasında alternatif sunmak

Karbondioksit salınımını azaltmak

Güneşten elektrik enerjisi üretmek

Mustafa KOÇ

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz