Eski Sanayi’ye karşı Organize Sanayi | Körfez Gazetesi
Türkiye, turist sayan tek ülke

Türkiye, turist sayan tek ülke

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Başkan Dere güven tazeledi

Başkan Dere güven tazeledi

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Alkollü kadından polise tehdit

Alkollü kadından polise tehdit

Eski Sanayi’ye karşı Organize Sanayi
Eski Sanayi’ye karşı Organize Sanayi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar dün ATSO adaylığını açıkladı. Bahar zaten ATSO yönetim kurulu üyesi. Geçmişte de ATSO’da birçok görev aldı. Meclis başkan yardımcılığı yaptı. Bütün bunlara ekleyeceğimiz ve dünkü basın toplantısında gazetecilerin sorduğu soruların bam telini oluşturan başka bir görevi daha vardı Bahar’ın. CHP il yöneticiliği. Aynı şey mevcut başkan […]

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar dün ATSO adaylığını açıkladı. Bahar zaten ATSO yönetim kurulu üyesi. Geçmişte de ATSO’da birçok görev aldı. Meclis başkan yardımcılığı yaptı. Bütün bunlara ekleyeceğimiz ve dünkü basın toplantısında gazetecilerin sorduğu soruların bam telini oluşturan başka bir görevi daha vardı Bahar’ın. CHP il yöneticiliği. Aynı şey mevcut başkan Davut Çetin için de geçerli. Yani CHP il yöneticiliği her iki adayın da ortak paydası. Tabii başka paydaları da var. CHP’nin ATSO’da oluşturduğu ve geçmişi neredeyse 20 yıla dayanan bir ekip var. Bu ekip şimdi AKP’den Büyükşehir Belediye Başkanı olan Menderes Türel’i de ATSO başkanlığına taşıyan ekip aynı zamanda. O süreçte oluşan CHP’nin ATSO grubu daha sonra Kemal Özgen, Çetin Osman Budak ve son olarak da Davut Çetin’i başkanlık koltuğuna oturttu.

‘Siyasetsiz bir ATSO’ vaadi

Şimdi 2 CHP’linin de başkanlık için ortaya çıkması kafaları karıştırıyor. O nedenle de gerek Bahar’ın, gerekse de Çetin’in ağzından bir şeyler almak için uğraşıyor gazeteciler. Ali Bahar “Siyasetsiz bir ATSO” vaat ediyor. Bunu da Davut Çetin’in, “Ben 3 partinin de adayıyım” cümlesine gönderme yaparak söylüyor. Cümle aşağı yukarı şöyle: “Ben herhangi bir partinin değil, şehrin adayıyım”. Dünkü basın toplantısında rakibi Davut Çetin’le aynı paydadan, yani CHP’den geldikleri için mi, daha doğrusu fark yaratmak için mi ‘siyasetsiz bir ATSO’ savunduğunu sordum. Dünyayı, ekonomiyi, ülkeyi dikiz aynasından izlememek gerektiğini söyledi. Yeni bir çağın başladığını, dördüncü endüstri devriminin kapılarının aralandığını belirterek, Ar-Ge’ye, teknolojiye, bilime, yeni dünya şartlarına vurgu yaptı.

Organize’nin yeni dinamikleri

Bütün bunların özeti de bir Eski Sanayi Sitesi-Organize Sanayi Bölgesi mücadelesi olabilir belki. Şunu demek istiyorum: Kemal Özgen de, Çetin Osman Budak da, Davut Çetin de Eski Sanayi Sitesi ve Akdeniz Sanayi Sitesi konumlu başkanlardı. Ali Bahar’ın kariyerinde de Akdeniz Sanayi var gerçi; ama Organize Sanayi’ye taşınarak yeni tabirle ‘level atlamış’ sanayicilerden birisi o. Organize Sanayi teknolojiyle, yeni kavramlarla, araştırma-geliştirme projeleriyle daha iç içe bir dünya. Organize Sanayi Bölgesi başkanlığı Bahar’a ciddi ufuklar açtı. Tabii Bahar da Organize’ye ciddi bir katma değer sağladı. Söylediğine göre sağlamaya da devam edecek. Yani kazanırsa hem ATSO başkanlığı, hem de Organize Sanayi başkanlığını birlikte sürdürme niyetinde. Bu da Eski Sanayi-Yeni Sanayi rekabetinin altını daha kalın harfler çizmemiz anlamına geliyor. Bir tık daha ileri gidersek; Antalya’nın organize sanayi yatırımları ile küçük sanayi sermayesi yarışıyor. Ali Bahar’ın, “Davut Çetin’le perspektifte anlaşamıyoruz” diye kastettiği şey de muhtemelen bu.

CHP’nin iki ismi karşı karşıya

Bu nokta da ortak siyaset paydasını aşıyor demek ki. CHP tandanslı iki isim birbirinin karşısına rakip olarak çıkıyor. Biri 20 yıldır ATSO’ya yapılan siyasi yatırımı devam ettirmek isterken, diğeri bunun yenilenmesini, çağa uygun hale gelmesini savunuyor. O vakit, “Kimin arkasında kimler var?” sorusu da çok gerekli olmuyor. Ali Bahar siyasi mesajdan, siyasi referanstan ısrarla kaçınırken, Davut Çetin ise CHP, AKP ve MHP’ye sesleniyor. Biri sermayenin gerçekliğine uygun davranmaya çalışırken, diğeri bu işin siyasetsiz olmayacağı düşüncesinde. Toparlarsak; Bahar yeni kuşağı, Çetin ise bizim kuşağı temsil ediyor. Fakat bizim kuşağın, yani dünyaya siyasetle bakan kuşağın temsilinde önemli bir handikap var: 3 eğilimi birleştirmek, 3 benzemezi yan yana getirmeye çalışmak aslında bir siyaset değil. Temel bir siyasi çizgiyi, diğer iki eğilime bulamak, onlarla karıştırıp yutulur hale getirmek aslında Makyavelist bir anlayıştır. ATSO üyeleri işte bu iki farklı duruşa oy verecek.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz