Enerji’k Haberler… | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Enerji’k Haberler…
Enerji’k Haberler…

  Güneş enerjili akıllı pencereler Maryland Üniversitesi Elektronik Araştırmaları ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü araştırmacıları, odaya giren ışığı kontrol edebilen akıllı pencereler geliştirdi. Güneş enerjili akıllı pencereler hem kendilerini şarj ediyor hem de evdeki diğer cihazlarda kullanılmak üzere enerji depoluyor. Mikro sıvı kristal damlacıkları ile doldurulmuş çoğuz ana yapı (polimer matris) ve güneş enerjisi panellerinde kullanılan amorf silikonlardan faydalanan […]

 

Güneş enerjili akıllı pencereler

Maryland Üniversitesi Elektronik Araştırmaları ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü araştırmacıları, odaya giren ışığı kontrol edebilen akıllı pencereler geliştirdi. Güneş enerjili akıllı pencereler hem kendilerini şarj ediyor hem de evdeki diğer cihazlarda kullanılmak üzere enerji depoluyor.

Mikro sıvı kristal damlacıkları ile doldurulmuş çoğuz ana yapı (polimer matris) ve güneş enerjisi panellerinde kullanılan amorf silikonlardan faydalanan teknoloji daha sonra bu malzemelerin camlar arasında sıkıştırılması ile üretiliyor. Kapatıldığı zaman sıvı kristaller ışığı yaydığı için cam ışığı geçirmiyor. Bu sırada silikon güneş enerjisini içine çekerek daha sonra kullanılmak üzere depoluyor. Açıldığında ise sıvı kristaller ışığın geçmesine izin veriyor.

Nobel Barış Ödüllü Yemenli Tawakkol Karman’dan mesaj var

  1. Uluslararası Enerji Kongresi’nin onur konuğu olan gazeteci Tawakkol Karman, insan yaşamını iyileştirmek ve yoksulluğun azalmasının kilit noktasının yenilenebilir enerji kaynakları olduğunu söyleyerek enerji oyuncularına şu mesajı gönderdi: “Gezegenimizin eko sistemi bozuluyor. Dünya ekonomik gelişmeler için kurban ediliyor. Biz ne için mücadele ediyoruz? Birey olarak, devletler olarak hepimizin sorumluluğu var. Enerji dünyayı değiştirecek gizli güce sahip. Bunun için de fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçmeliyiz. Yenilenebilir enerji fosil yakıtların ekonomiye ve çevreye verdiği zararı yok etmenin tek yolu”.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz