En iyi filmi Adlıhan çevirir | Körfez Gazetesi
Sur Yapı’ya büyük talep

Sur Yapı’ya büyük talep

Özel yüzücüler kulaç attı

Özel yüzücüler kulaç attı

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Osmanlıspor’a yenilmememiz lazım

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Enerjide AKILLI tüketim dönemi

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

En iyi filmi Adlıhan çevirir
En iyi filmi Adlıhan çevirir

Diğer Yazıları Antalya’nın ünlü jönlerinden, Türk sineması hakkında yaptığı akademik çalışmalarla tanınan Adlıhan Dere, “Ulusal yarışmanın kaldırılması ile Altın Portakal güçlenecek, Antalya’nın dünyaya açılımı sağlanmış olacak” diye buyurmuş. Ve devam etmiş: “Film festivalinin dünya sinemasına ulaşmasını, uluslararası sanatçılara, eleştirmenlere, yapımcı ve sanatseverlere ulaşıp Antalya halkını merkezine almasını destekliyor, festivalimizle gurur duyuyoruz. Şehrimizin uluslararası platformlarda temsil […]

Diğer Yazıları

Antalya’nın ünlü jönlerinden, Türk sineması hakkında yaptığı akademik çalışmalarla tanınan Adlıhan Dere, “Ulusal yarışmanın kaldırılması ile Altın Portakal güçlenecek, Antalya’nın dünyaya açılımı sağlanmış olacak” diye buyurmuş. Ve devam etmiş: “Film festivalinin dünya sinemasına ulaşmasını, uluslararası sanatçılara, eleştirmenlere, yapımcı ve sanatseverlere ulaşıp Antalya halkını merkezine almasını destekliyor, festivalimizle gurur duyuyoruz. Şehrimizin uluslararası platformlarda temsil edilmesi ekonomik, sosyal ve kültürel birliğimizi güçlendirecek ve Antalya’mız, yüce Türk milletimiz ve esnafımız kazanacak”. Hangi esnaf? Soba Müzesi’ni kahveci yapan, Fikret Otyam Sanat Galerisi’nin ismini değiştirip örümceklere mesken eyleyen esnaftan bahsediyor anlaşılan.

 

Gazozcuların film festivali

 

İstanbul’da alternatif festival yaparak Antalya esnafının kazancına engel olan sinema sanatçılarını da kınayan Adlıhan Dere, “Önemsiz, itibarsız, mizah unsurları barındıran bu girişimler, film festivalimizin mazisine karşı olumsuz bir gelişmedir. Antalya’nın sinema merkezi olması ve prestijli projelere imza atması için atılan adımlara karşı duran her girişimi kınıyoruz” demiş. Doğru söylüyor. Sinema sanatçılarının, oyuncuların, yapımcıların, yönetmenlerin, yazarların ne işi var film festivalinde? Çıkartacaksın korteje dönercileri, kahvecileri, dondurmacıları, iş takipçileri, büfecileri; fıstık gibi olacak. Koy önüne de ‘uluslararası’ ibaresini; dünya Antalya’ya aksın. Antalya küresel sinema endüstrisinin merkezi olsun. Bakın Uluslararası Dubai Film Festivali’ne. Hollywood’a rakip oldular maşallah.

 

Küresel yayık ayranı merkezi

 

Bir de bu bizim Adlıhan’ın abisi var; Türk sineması ondan sorulur. Adı Bendevi Palandöken. Yeşilçam’ın dağlarından, zirvelerinden biridir. Haddini bilmez sinemacıların ulusal bir festivalin uluslararası platforma taşınmasından rahatsız olduklarını söyleyen Palandöken, bunları ‘şer odağı’ ilan etmiş. O da kardeşi Adlıhan gibi son derece haklı. Bu sinemacılar şer odağı kardeşim. Yönetmenler, oyuncular, yapımcılar olmasa ne güzel idare edilir şu film festivalleri. Kimse çıkıp öyle ‘anarşik, anarşik’ konuşmaz. Verilsin ellerine heykeli, bir kenarda otururlar. Yörük festivalinin bile önüne ‘uluslararası’ koyup Antalya’yı küresel yayık ayranı endüstrisinin merkezi haline getiren belediyeye ‘ayıp’ etmeyin.

 

Bendevi’ye artizlik yapmayın

 

Bir de diyorlar ki, “Efendim, ulusal sineması olmayan bir ülkenin uluslararası festivali olmazmış”. Vatan hainleri. Yedikleri ekmeğe nankörlük eden çapulcular. Sizin ne haddinize film festivali yapmak, ulusal yarışma düzenlemek, kırmızı halı filan… Bu kente sinema gelecekse onu da Adlıhan Dere ile Bendevi Palandöken getirir. Şuursuz tosbağalar. Siz onlardan daha mı iyi bileceksiniz film çevirmeyi? Filmin kralı onlardadır. Üstelik hem çekerler, hem oynarlar, hem de karşısına geçip izlerler. Siz daha onların filmlerini görmediniz. Feleğiniz şaşar alimallah. Artizlik yapmayın. Malkoçoğlu gibi kor, Recep İvedik gibi oturturuz ha. Dükkanın önünü kapatmayın. En olmadı Eto’o’yu oynatırız. Ne, o sinemacı değil mi? Lan anarşikler, kızdırmayın Adlıhan ile Bendevi’yi. Araya parça atarız ha!

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz