Çok güzel yatırımlar bunlar | Körfez Gazetesi
İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

AKP Kumluca’da seçim

AKP Kumluca’da seçim

MMO’da seçim var

MMO’da seçim var

Çok güzel yatırımlar bunlar
Çok güzel yatırımlar bunlar

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in hizmet turundaydık. Uzun bir turdu. Bahtılı’daki hobi bahçelerinde başlayıp, belediyenin yeni makine ikmal tesisine, oradan Dağbeli’ndeki güneş enerjisi santraline, ardından da Kızıllı’da çöpten elektrik üreten entegre tesise geçtik. Önce hobi bahçelerinden başlayalım. 65 yaş üstü emeklilere yönelik hobi bahçeleri yıllık 267 liraya kiralanacak. Verandasıyla birlikte 4.5 metrekare kulübelerin önündeki küçük bir […]

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in hizmet turundaydık. Uzun bir turdu. Bahtılı’daki hobi bahçelerinde başlayıp, belediyenin yeni makine ikmal tesisine, oradan Dağbeli’ndeki güneş enerjisi santraline, ardından da Kızıllı’da çöpten elektrik üreten entegre tesise geçtik. Önce hobi bahçelerinden başlayalım. 65 yaş üstü emeklilere yönelik hobi bahçeleri yıllık 267 liraya kiralanacak. Verandasıyla birlikte 4.5 metrekare kulübelerin önündeki küçük bir toprak parçasında domates, biber, yeşillik yetiştirecek insanlar. Beton yığını haline gelen kentlerde son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir uygulama bu. Bir saksılık toprağı olmayan insanlar, belediyelerin kendilerine tahsis ettiği alanlarda toprak, bağ, bahçe özlemini gideriyorlar. Antalya’da da 15 yıldır her belediye başkan adayı tarafından gündeme getirilir, ama bir türlü yapılmazdı. İlk defa hayata geçiriliyor ve son derece gerekli bir hizmet. Kutluyorum.

Üreticiye ücretsiz elektrik

Dağbeli’ndeki güneş santrali de önemli bir yatırım. Güneş enerjisi Mustafa Akaydın tarafından gündeme getirilmiş, ama deneysel aşamada kalmıştı. Türel ise bunu hayata geçirmiş. Şu an yapımı biten 2 megavatlık güneş santraline, 3 megavat daha eklenecek. Hedef 39 sulama kooperatifine bağlı 7bin 439 çiftçi ailesi ücretsiz elektrik vermek. Yani meyve bahçeleri, tarlalar, bağlar, bostanlar bu elektrikle sulanacak. Başka kentlere, belediyelere örnek olabilecek bir proje. Aynı zamanda bir tarım kenti olan Antalya’da üreticiye nefes aldıracak, ciddi bir katkı sağlayacak. Bunu da kutluyorum.

Antalya’nın değerli çöpleri

Gelelim Kızıllı’daki çöpten enerji üretecek santrale. Akaydın döneminde ihaleye çıkmış, kısmen başlamış bir projeydi bu. Türel aslında bu projenin kararını kendi döneminde, 2006’da meclisten çıkarttığını anlatıyor. Sonuçta Akaydın’ın bu kararı sahiplenmesi ve hayata geçirmek için ilk adımları atması önemli. Zaten geçen hafta gazetecilerle yaptığı kahvaltıda bu projeyi sürdürdüğü için Türel’e teşekkür etti. Antalya için önemli, çevre açısından gayet elzem bir projeden bahsediyoruz. İTC tarafından 215 milyon dolara yapılan santrale Büyükşehir’in cebinden 1 lira çıkmadığı gibi, üretilen enerjiden her yıl belediyenin kasasına 10 milyon lira girecek. Bu işin ekonomik boyutu… Çevresel boyutu da şu ki: Çöpün yüzde 95’i enerjiye dönüşecek. Yüzde 5 de çimento fabrikalarına tuğla yakıt olarak satılacak. Yani çerimizden çöpümüzden geriye bir şey kalmayacak. Bu da kutlanmaya değer.

Büyükşehir’den taşıt açıklaması

Bütün bunları anlatmışken, geçenlerde yazdığım “Küçük görünen ‘Büyük’ işler” başlıklı yazıma Büyükşehir Belediyesi’nden bir yanıt geldi. “Büyükşehir Belediyesi’nin taşıt ihalesini alan Aydoğan Otomotiv’in arkasında kimler var? 500 liraya kiralanacak araçlar nasıl 10 bin TL’ye kiralandı? Daha doğrusu kaça kiralandı?” diye sormuştuk o yazıda. Büyükşehir 2013-2014 yılları arasında, yani Akaydın döneminde aylık 1.850 liraya kiralanan binek aracın, 2014-2015 arasındaysa 1100 liraya kiralandığını açıkladı. 1600 liraya kiralanan Kombi, 985 liraya, 2800’e kiralanan minibüs ise 1900 TL’ye düşmüş. Yani biz Akaydın’dan daha ucuza kiraladık diyorlar. Sorduğumuz soruya cevap verme duyarlılığı da önemli. Sormak da, verilen cevabı yayınlamak da bizim işimiz. Özetlersek, ben dünkü yatırım turunu olumlu, kent açısından önemli, yararlı ve takdir edilmeye değer buldum. Doğru dürüst bir çivi çakan herkesi tebrik edebilmek gerekiyor. Tebrikler…

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz