Çocuklara güler yüzlü kitaplar | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

Çocuklara güler yüzlü kitaplar
Çocuklara güler yüzlü kitaplar

Gazetedeki köşem benden yazı bekliyor. Kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım, yazacak konu bulamıyorum. Bari diyorum, okuyucularıma kitap önereyim. Okuru olduğum yayınevleri arasında Metis’in önceliği var. Metis’in anasayfasını açıyorum. Gözüme ilk çarpan kitaplar James Ridgeway’ın “Her Şey Satılık”ı ve E. M. Cioran’ın “Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne”si. İlkinin tanıtımında “Dünyanın kaynakları kimlerin elinde? Kimler nasıl kâr ediyor? […]

Gazetedeki köşem benden yazı bekliyor. Kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım, yazacak konu bulamıyorum. Bari diyorum, okuyucularıma kitap önereyim. Okuru olduğum yayınevleri arasında Metis’in önceliği var. Metis’in anasayfasını açıyorum. Gözüme ilk çarpan kitaplar James Ridgeway’ın “Her Şey Satılık”ı ve E. M. Cioran’ın “Doğmuş Olmanın Sakıncası Üstüne”si. İlkinin tanıtımında “Dünyanın kaynakları kimlerin elinde? Kimler nasıl kâr ediyor? Yakıt, metal, gübre, uyuşturucu, gıda — ama daha yakın zamanda tatlı su, insan, gökyüzü, okyanuslar ve hayatın ta kendisi birer ticari mal haline geldi. Belli ki mevcut ekonomik sistem devam ettiği müddetçe bu liste uzayacak: Solunacak temiz havanın bir süre sonra parayla satılmayacağını kim iddia edebilir? Her Şey Satılık’ta aklınıza gelebilecek hemen her türlü kaynak hakkında, bu kaynakların nasıl sahiplenildiği, işletildiği, hangi hatlar boyunca dağıtıldığı, neyin üretileceğine neyin üretilmeyeceğine kimler tarafından nasıl karar verildiği hakkında ilginç öyküler okuyacaksınız” ifadeleri yer alıyor.

DOĞMUŞ OLMANIN SAKINCASI ÜSTÜNE
Cioran’ın kitabıyla ilgili tanıtım yazısı ilkinden daha az karamsar değil: “Her şeyden şüphe eden, dünyada olmanın öfkesini kalemiyle dile getiren, ters bir düşünür deyince aklımıza gelen isimlerden E. M. Cioran. Onun düşünce dünyasıyla tanışanların yüzüne tokat gibi vuran bir hakikat var, dünyada var olmaya çalışmak boşa bir çaba. Dünyanın kurallarının sana devamlı hatırlattığı bu dünyada çaresiz bir varlık olmak. Yaşamanın anlamı Cioran açısından baktığımızda belki de en değersiz durum çünkü ona göre; insanın doğduğu andan itibaren varlığı çileli olmaya mahkûm ve varlığın başlangıcı olan doğum aslında yokluğun karşılığı.”

KÜÇÜK FİLOZOFLAR DİZİSİ
Dünyayla ilgili gerçekleri, dünyayla ilgili gerçeklerin iyimser yargılara varmamıza izin vermediğini anladığımız, böyle bir dünyaya katlanmayı, böyle bir dünyada yaşamayı kabullendiğimiz zaman, ancak o zaman mutlu olabiliriz diyenlere bu iki “kötümser” eseri önerebiliriz. Yetişkinlere kitap önermek çok da anlamlı olmayabilir. Neyi okuyup neyi okumayacağına çoktan karar vermiş yetişkinlerin kendileri yerine çocuklarına armağan edecekleri ya da önerecekleri bir diziden, Metis’in çocuklara yönelik felsefe kitaplarından, “Küçük Filozoflar” dizisinden söz edelim.

BÜYÜKLER DE OKUYABİLİR
“Küçük Filozoflar dizisinde filozofların hikâyelerini anlatıyoruz: Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Leibniz, Ricoeur, Einstein, Diyojen ve başka filozofların hikâyeleri… Filozoflar da hepimiz gibi önce çocuktular, gençtiler. Cevaplarını merak ettikleri soruları vardı. Onların hikâyeleriyle, siz de kendi sorularınızın peşine düşebilirsiniz.
Dizinin kitaplarını öncelikle 9-14 yaş grubu için öneriyoruz. Ama gördük ki büyükler de, çocukluktaki merakından hiçbir şey kaybetmemiş birçok okurumuz da bu güzel hikâyeleri çocuklarıyla birlikte okuyorlar.”

KOLAY ANLAŞILIR ‘AĞIR’ KİTAPLAR
Bu dizide yer alan zihin açıcı kitaplar şunlar: Heraklitos’un Gizemleri, Albert Einstein’ın Işığı, Bendeniz Jean- Jacques Rousseau, Bilge Sokrates’in Ölümü, Descartes Amca’nın Kötü Cini, Diyojen: Köpek Adam, Epiktetos’un Başkaldırısı, Epikür’ün Kahkahası, Erasmus ve Deliliğin Zilleri, Gaston Bachelard’ın Hülyası, Hannah Arendt’in Küçük Tiyatrosu, Karl Marx’ın Hayaleti, Kierkegaard ile Denizkızı, Lao-Tzu: Ejderhanın Yolu, Leibniz: Mümkün Dünyaların En İyisi, Martin Heidegger’in Böceği, Paul Ricoeur’ün Baykuşu, Profesör Freud Balıklarla Konuşuyor, Profesör Kant’ın En Çılgın Günü, Sokrates Karanlıktan Çıkıyor, Sokrates’in Aşkı, Wittgenstein’ın Gergedanı. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de resimli hikâyelermiş gibi okuyabileceği, anlaşılması kolay “ağır” kitaplar. Hayır’lı okumalar dilekleriyle.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz