Çocuk istismarıyla mücadele semineri | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Çocuk istismarıyla mücadele semineri
Çocuk istismarıyla mücadele semineri

Serik ilçesinde ‘Çocuk istismarıyla mücadele öğreti’ semineri düzenlendi. Merkezi Serik’te bulunan Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği (ÇocukÇa) tarafından, ‘Çocuk istismarıyla mücadele öğreti’ semineri düzenlendi. Özel bir kolejin konferans salonundaki seminere İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Göcek konuşmacı olarak katıldı. ÇocukÇa Derneği Başkanı avukat Buğra Kağan Oğuz, çocuk istismarı […]

Serik ilçesinde ‘Çocuk istismarıyla mücadele öğreti’ semineri düzenlendi. Merkezi Serik’te bulunan Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği (ÇocukÇa) tarafından, ‘Çocuk istismarıyla mücadele öğreti’ semineri düzenlendi. Özel bir kolejin konferans salonundaki seminere İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Göcek konuşmacı olarak katıldı. ÇocukÇa Derneği Başkanı avukat Buğra Kağan Oğuz, çocuk istismarı ve ihmalinin toplumların kanayan yarası haline geldiğini belirterek, “Bugün dünyada her 10 çocuktan 6’sı, ülkemizde her 10 çocuktan 4’ü fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara maruz kalmaktadır. Çocuğun cinsel istismar gibi travması çok zor atlatılan bir istismara maruz kalması ve oluşacak travmayı atlatamaması halinde ise, istismara uğrayan çocuğun da ileride istismarcı olma olasılığının yüzde 90 olduğunu düşünürsek bugün ciddi bir kırılma noktasında duruyoruz demektir” dedi.

DAVRANIŞ BOZUKLUĞU

Daha sonra kürsüye gelen Yrd. Doç. Dr. Elif Göcek, çocuk istismarı ve ihmali hakkında bilgi verdi. Fiziksel, cinsel ve duygusal olmak üzere çocuğa yönelik 3 tür istismar olduğunu anlatan Göcek, ihmalin ise fiziksel ihmal ve çocuğun yaşına uygun koruma sağlamama, duygusal ihmal, medikal ihmal ve eğitimde ihmal gibi sıralanabileceğini kaydetti. İstismarın çocukların ruh sağlığına birçok olumsuz etkisi olduğuna işaret eden Elif Göcek, “Bunlar kaygı bozuklukları, depresyon, davranış bozukluğu, yeme bozukluğu olabileceği gibi, daha ağır olarak istismar sonucu çocukta travma oluşabilir. Bu travmalar sonucunda çocuk intihar girişiminde bulunabilir. Madde bağımlılığına sürüklenebilir. Travmanın etkileri yıllar sonra da devam etmekte ve kişilerin yaşamlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Travma oluşan bir kişide ileri safhalarda psikiyatrik rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları, metabolizmal rahatsızlıklar, bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklar, sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıklar gibi ciddi rahatsızlıklar görülmekte ve bu kişiler birey ve kişilerarası ilişkilerinde zorluklar, uyum becerilerinde güçlükler, duygu düzenlemelerinde zorluklar, bilişsel ve hafızada güçlükler gibi olumsuzluklar yaşayabilmektedirler” diye konuştu. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz