CHP’sine… | Körfez Gazetesi
Oğlunun ölümünden 7 ay  sonra yaşamını yitirdi

Oğlunun ölümünden 7 ay sonra yaşamını yitirdi

Savcı ömür boyu hapis istedi

Savcı ömür boyu hapis istedi

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

AÜ’de geleceğin şefleri yetişiyor

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

‘Pembe Prenses’ Korkuteli’nde

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

Oyuncak Müzesi çocukları bekliyor

CHP’sine…
CHP’sine…

Başlığın bu haliyle hiçbir anlamı yok. Fakat biraz sabrederseniz, ne anlama geldiğini anlatacağız. CHP malum Atatürk devrimlerinden doğmuş bir parti. Kurucusu Mustafa Kemal… Cumhuriyetin, devletin, rejimin, devrimlerin ve Atatürk ilkelerinin mirasçısı olarak görür kendini. Bu devrimlerin en önemlilerinden biri de malum harf devrimi. Harf devrimi bir Türkçe ve dil devrimi olarak daha da genişletilmiştir zaman […]

Başlığın bu haliyle hiçbir anlamı yok. Fakat biraz sabrederseniz, ne anlama geldiğini anlatacağız. CHP malum Atatürk devrimlerinden doğmuş bir parti. Kurucusu Mustafa Kemal… Cumhuriyetin, devletin, rejimin, devrimlerin ve Atatürk ilkelerinin mirasçısı olarak görür kendini. Bu devrimlerin en önemlilerinden biri de malum harf devrimi. Harf devrimi bir Türkçe ve dil devrimi olarak daha da genişletilmiştir zaman içinde. Son zamanlarda yaşanan Osmanlıca-Türkçe tartışmasının ana mecrası da burasıdır zaten. CHP’liler ideolojileri gereği bu tartışmada Öz Türkçe diye tabir edilen Cumhuriyet Türkçesi’nin yanında duruyor. Ulusalcı siyasetin temel argümanlarından biri de Öz Türkçe. Daha doğrusu böyle olması gerekiyor. En azından Türkçe’nin doğru kullanımı CHP’liler tarafından göz ardı edilemez bir kural olmalı. Peki, öyle mi? İşte başlık bunun hiç de öyle olmadığını göstermek için atıldı.

Facebook pehlivanları

“CHP’sine” sözcüğü sosyal alemde fink atan bir sürü CHP’linin ortak ifadesi. CHP’nin açılımını “Cumhuriyet Halk Parti” zannedip, “Cumhuriyet Halk Parti’sine” diye kafalarında yuvarlıyorlar. Ortaya da ortaya “CHP’sine” çıkıyor. Üstelik bu vatandaşlar, sosyal medyada diğer CHP’lilere kök söktürmek, dalaklarını çıkarmak, nefeslerini kesmek, bir kaşık suda boğmak için birbirleriyle yarışan tipler. En bir CHP’li, en bir Atatürkçü, en bir solcu, en bir devrimci bu arkadaşlar. Fakat kendi halkının dilini kullanmayı bilmeyenden ne kadar devrimci, solcu olabilir ki? Doğru yazamayan, nasıl doğru düşünebilir? İlkokul çocuğunun bile kuralına uygun yapacağı bir kısaltmayı, kendi öz malı olarak gördüğü partinin kısaltmasını dahi bilmeyen, beceremeyen zat-ı muhteremler Facebook’ta kelek kesiyor.

Türkçe cahili Türkçeci

Bir dolu cahil, cühela Cumhuriyet mirasının üzerine çöreklenmiş, değer, kıymet bilmeden har vurup harman savuruyor. Ona kılıç çekmeyi, buna kurşun sallamayı siyaset zannederek vakit öldürüyorlar işte. CHP’nin bir program değil, bir tüzük partisi haline geldiğinin en net örneklerinden birisi bu cehalet hali. Herkes tüzüğü çok iyi biliyor. Çünkü birbirlerinin ayağını kaydırmak, çelme atmak, kendi önünü açmak, ön kapıdan giremeyince arkadan dolanmak gibi envai çeşit işe yarıyor bu tüzük. Sol partilerin namusu olan program ise kimsenin umurunda değil. Zaten böyle bir Türkçe’yle, daha doğrusu Türkçe fakirliğiyle CHP programından bir satır bile anlayabileceklerini sanmıyorum. Laf olsun, torba dolsun siyaseti işte…

Siyaset mangalında kül

Kendi partisinin kısaltmasını bile doğru yapamayan bir güruhun halka söyleyeceği şeyler rivayetten, dedikodudan, gargaradan öteye geçemez. Kendi partisinin temsil ettiği değerler silsilesinin en basitinden nasibini almamış çünkü. Türkçe’yi kullanmayı bilmiyor ya hu; daha ne diyelim yani. “CHP’sine” diye yazıyor. Ama mangalda da kül bırakmıyor. Bir fikrin değil, bir kesimin, bir grubun, bir çıkar çevresinin adamı çünkü. Dilsiz fikir, fikirsiz dil olmaz. CHP kongrelerinde yapılan konuşmalara bir de bu açıdan bakın. Düşünce dille, dil düşünceyle buluşunca çağlayarak akıyor bir adayda; diğerinde ise tıknefes, soğuk, kırık, ısmarlama, sipariş kelimeler birbirini reddediyor adeta. Devrimin dilinden ve dilin devriminden nasibini almamış olanın ağzında sol düşünce son derece yapay duruyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz